Home » Archive for 27 Prill, 2020

Filosofia politike rugoviane, e vetmja zgjidhje për mirëqeverisjen e Republikës së Kosovës

Shkruan: Nehat HyseniJo gjithëherë në të kaluarën ndryshimet në qeverisje kanë sjellur mirëqenie e përparim.Përkundrazi, pas “territ” shpeshëherë gjatë historisë ka ndodhur të vijë skëterra, pas të keqes ka ardhur e zezëdita, shkatërrimi, varfëria e mjerimi.Pra, nga zëvendësimi i së keqes, është instaluar qeverisje apo regjim edhe më i keq.Të “këqiat... 

Të amnistosh një kriminel është vetëvrasje

Ali Hertica Si kanë ndërgjegjëje pushtetarët dhe kalaboracionisti Baton Haxhiu  dhe të gjithë ata që votuan Ligjin për amnistinë, t’i vizitojnë varrezat dhe familjet e dëshmorëve, derisa vrasësve të tyre ua falën krimin”?!! Falja është megjithatë një aspekt i moralit personal e të gjithëve dhe nuk do të jetë pjesë e politikës, i kufizuar me... 

Çamëria, ëndrra që nuk shuhet, kauza që nuk vdes, amaneti që nuk tretet, betim për brezat

Çamët duhet të kthehen në trojet e tyre, sepse ata s’ishin barbarë si sllavët.Ata nuk janë ardhacakë, as okupatorë.Çamëria është krahu i thyer por jo i tharë i trupit shqiptar.Dardanët presin Dodonën.Europa do rilindë në Çameri.Shteti Grek dhe Kisha Greke duhet të kërkojnë falje për genocidin dhe të fillojnë menjëherë demshpërblimin.Kenga dhe vallja Çame, kujtesë... 

Lamtumirë i nderuari Ilir Hashorva!

Me dhimbje të thellë mësova për largimin nga jeta të Ilir Hashorvës, mikut dhe bashkëpunëtorit të Shtëpisë Botuese Toena për shumë vite.Megjithëse këto ditë lajmërimet për largimin nga jeta janë bërë të “zakonshme”, lajmi për vdekjen e tij të beftë na gjeti të papërgatitur, na ngarkoi me dhimbje e trishtim të përligjur.Bashkëpunimi i Shtëpisë Botuese... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch