Home » Archive for 29 Prill, 2020

Preshevë – Ja si do të jetë këtë javë orari i orës policore

Meqenëse më herët ishte raportuar se pritej që orari i vendosur i orës policore nga Qeveria serbe do të jetë nga dita e enjte nga ora 18:00 deri të hënën ora 05:00, sot ky parashikim është vendosur se do të shkurtohet. Qeveria e Serbise ka nxjerrë masat e reja rreth orës policore gjatë këtyre ditëve: Ditën e enjte ora policore fillon në ora 18:00 vazhdon deri ditën e... 

Opinion: Grupet fetare dhe politika duhet të vazhdojnë të debatojnë për njëri-tjetrin

Ali Hertica Fetë dhe politika duhet të vazhdojnë të flasin me njëri-tjetrin. Vetëm në këtë mënyrë mund të shmanget një hendek midis të dyve. Toleranca e ndërsjellë kështu ofron mundësi për të ardhmen e demokracisë. Hollanda ka qenë prej kohësh modeli i tolerancës. Ky imazh ka rrënjë historike,ndërsa Amsterdam u bë një fuqi gjithnjë e më e rëndësishme ekonomike... 

Fatos Kongoli sjell kujtimet e tij në librin me titull “Kapitulli i Amerikës”

Miq të Librit dhe të Botimeve Toena! Uroj të jeni mirë së bashku me familjet tuaja kudo ku gjendeni!Pavarësisht situatës së pandemisë, krejtësisht të pafavorshme për zhvillime normale në fushën e botimeve, ne vendosëm të hedhim në qarkullim librin e ri të shkrimtarit Fatos Kongoli “Kapitulli i Amerikës”, duke menduar e gjykuar që ky ishte momenti i duhur për... 

Opinion: Goditja e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit ishte qëllimi dhe plani i PLAN-it të politikës së vjetër

Nga Skënder Sadri KAPITI Qëllimi kryesor i politikës së vjeter është që politikën në Kosovë ta dominojnë “në përjetësi” Thaçi dhe Mustafa si kupola e politikës dështake , të korruptuar dhe të papërgjegjshme në Kosovë; qëllimi i tyre është eliminimi i çdo alternative dhe politike e politikanë të rinj , ata të cilët kanë aftësi, talent dhe dhunti politike por... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch