Home » Archive for Maj, 2020

Shprehja e “zhurmës së kambanës” ose zbulimit të informacionit

Ali Hertica Në praktikë shohim që ndikimi kontrollues i fuqisë së katërt zvogëlohet. Presioni tregtar, përqendrimi i mediave, apo politikanët-biznesmenë dhe oligarkët që thjesht po blejnë shtypin e lirë, e bëjnë profesionin e gazetarit një profesion gjithnjë e më të rrezikshëm, gjithashtu për shkak të presionit psikologjik dhe kërcënimeve fizike apo edhe kohës së... 

Gent Cakaj: Bashkimi i shqiptarëve të Luginës në një listë forcon Shqipërinë në rajon

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj, ka folur rreth vendimit të shqiptarëve nga Lugina e Preshevës për të marrë pjesë në zgjedhjet e rregullta parlamentare në Serbi, me një listë të vetme zgjedhore, Cakaj, thotë se një vendim i tillë është zgjatim për ta forcuar Shqipërinë në rajon. Kjo marrëveshje mes shqiptarëve... 

Arbër Pajaziti fton qytetarët ta përkrahin listën e përbashkët “ Alternativa Shqiptare Demokratike – Lugina e Bashkuar “

Aletrnativa për Ndryshim, Dega në Bujanoc ka filluar me grumbullimin e nënshkrimeve për përkrahjen e listës së përbashkët shqiptare për zgjedhjet parlamentare. Z.Pajaziti ka apeluar që qytetarët ta përkrahin këtë listë dhe ka njoftuar se grumbullimi i nënshkrimeve në zyren e APN-së në Bujanoc do vazhdoj edhe nesër. Arbër Pajaziti në postimin e tij në facebook ka shkruar: Përkrahja... 

‘Shpëtimtari’ Kurti: karizmatik në dukje dhe lakonik në shprehje!

Shkruan: Nehat HyseniProçesi i ndërtimit të mentalitetit dhe moralit qeverisës e kulturës në përgjithësi, si dhe të kulturës politike në veçanti, është i ndërlikuar dhe për popujt e civilizuar janë dashur shekuj.Ne Shqiptarët gjatë historisë sonë të shumëvuajtur kombëtare, përjetuam shumë procese retarduese, që thënë kushtimisht, na e vonuan e ngadalësuan rrugëtimin... 

Shaban Murati: Përse qeveria e Shqipërisë nuk ndërmori sanksione kundër Serbisë ndaj agresionit të përgjakshëm serb në Kosovë në vitet 1998-1999?

Nga Shaban Murati Këshilla për miqtë: Nuk di si do ta shpjegojnë historianët tanë në tekstet e tyre faktin e dhimbshëm që në kohën e agresionit të përgjakshëm serb në Kosovë në vitet 1998-1999, të spastrimit etnik të Kosovës, të vrasjes së mbi 15 mijë shqiptarëve dhe përdhunimit të mijra grave dhe motrave shqiptare, të rrëmbimit e zhdukjes në varret masive serbe... 

Filozofia Sociale dhe Politike në Universitet

Ali Hertica Në shumë diskutime të rëndësishme sociale, ekziston një konflikt midis pikëpamjeve të ndryshme se si ne duam ta formësojmë shoqërinë tonë. A ka demokraci të mjaftueshme në demokraci? A ka Evropa profilin e vet kulturor dhe si duket?Qfarë roli luan feja në shoqëritë moderne? Natyra e diskutueshme e këtyre llojeve të çështjeve është thelbësore për filozofinë... 

Josep Borrell: Kosova dhe Serbia nuk i kanë duart e lira që të vendosin çfarëdo të duan, dihet se sa e ndjeshme është të ndryshohen kufijtë

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, në një bisedë me disa gazetarë të vendeve evropiane, foli të premten edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Borrell tha se BE-ja është e gatshme për vazhdimin e dialogut, porse duhet pritur sqarimi i situatës politike në Kosovë. “Ne nuk jemi në garë me Shtetet e Bashkuara të... 

SHBA bënë thirrje për respektimin e vendimit te Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian bënë thirrje për respektimin e vendimit te Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që i hapi rrugën formimit të qeverisë se re së vendit. Ata bënë thirrje gjithashtu për një tranzicion të rregullt të pushtetit dhe thanë se respektimi i vendimit të gjykatës nënkupton mbështetje për sundimin e rendit dhe ligjit në Kosovë.  Read More »

Arban Abrashi: Posa t’i marrin ato nga Gjykata Kushtetuese, do të bëjnë kërkesë për seancën e Kuvendit të Kosovës

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arban Abrashi ka deklaruar se si LDK po presin materialet dhe shkresat përcjellëse dhe posa t’i marrin ato nga Gjykata Kushtetuese, do të bëjnë kërkesë për seancën e Kuvendit të Kosovës, ku do të votohet Qeveria Hoti. Abrashi tha se e kanë pritur një vendim të tillë nga Gjykata Kushtetuese, pasi edhe komentet e tyre... 

BE: FTOJMË TË GJITHË AKTERËT POLITIKË QË TA ZBATOJNË VENDIMIN E KUSHTETUESES

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ka reaguar pas vendimit të së enjtes së Gjykatës Kushtetuese, ndaj dekretit të presidentit Hashim Thaçi, për mandatimin e Avdullah Hotit për kryeministër. Përmes një deklarate BE-ja ka bërë thirrje që të respektohet dhe zbatohet vendimi i Kushtetueses. “Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, si parim kyç i sundimit të ligjit,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch