Home » Archive for 24 Maj, 2020

Richard Grenell mbetet i dërguar i posaçëm amerikan për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Grenell do të vazhdojë të jetë i dërguar i posaçëm amerikan për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i tij, Dick Custin. “Ambasadori Grenell mezi pret që të ndodhin diskutimet e rradhës në kuadër të dialogut, sapo të vendoset përbërja e re e qeverisë”, ka thënë Custin. Më herët, agjencia... 

Kërkimi politik nuk është i dobishëm jashtë kullës së fildishtë

Ali Hertica Një nga ligjet e hekurta të shkencës politike, demokracitë nuk bëjnë luftë mes vete. Më shumë se dyqind vjet më parë, filozofi gjerman Immanuel Kant shkroi në librin e tij Zum ewigen Frieden (“Drejt paqes së përjetshme”) se lufta do të ndodhte më rrallë nëse civilët dhe jo elitat kishin fjalën përfundimtare në këtë çështje. Studime të shumta... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch