Home » Archive for 27 Maj, 2020

Kryetari i KNSH-së: Sot do të pranoja të ndërrojmë të drejtat e shqiptarëve të Luginës me serbët e Kosovës

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa i ka reaguar Marko Gjuriqit, drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, i cili tha se “serbët në Kosovë janë grupi etnik më i persekutuar në Evropë“ Mustafa përmes një postimi në Facebook, ka thënë se do të dëshironte që shqiptarët në Luginë të Preshevës t’i... 

Gjashtë mjek shqiptar në Bujanoc punësohen me vendime të përhershme

Sot, siç ka njoftuar kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi janë punësuar dhe kanë marrë vendime të përhershme pune në Shtëpinë e shëndetit në Bujanoc gjashtë mjekë shqiptar. Ky punësim është realizuar me kërkesë të kryetarit të Bujanocit, Shaip Kamberi shtruar presidentit Aleksandar Vuçiq, në dy takime të realizuara në gjendjen e jashtëzakoshme, si masë... 

Të mos digjet shteti për ambicie të tërbuara për pushtet!

Shkruan: Nehat HyseniProtesta e paralajmëruar e VV-së për ditën e enjte, më 28 maj 2O2O, dmth një ditë para shpalljes së aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës, realisht paraqet trysninë më makabre mbi rendin kushtetues e institucional të këtij vendi të bekuar, si shteti më i ri dhe i karantinuar e izoluar nga demokracia europiane.Albin Kurti ishte shumë... 

Orari i ri i ndeshjeve në Premier League: pesë termine kohore brenda një dite

Liga Angleze ka gati planin për rikthim. Liga më e fortë në botë do të rikthehet në pesë termine të reja. Ndeshjet e para do të luhen nga ora 12:00 e ditës, më pas do të luhen nga ora 14:00, 16:00. 18:00 dhe 20:00. Poashtu, ditëve të fundjavës do të bëhet shpërndarje e barabartë e transmetimit të ndeshjeve. Të shtunën dhe të dielën pritet të luhen nga pesë ndeshje. Ky... 

Hetimi dhe ndjekja penale e korrupsionit

Ali Hertica Historiku Korrupsioni është një fenomen me shumë manifestime. Korrupsioni dëmton seriozisht integritetin e qeverisë, me pasoja të mëdha morale dhe politike. Për më tepër, korrupsioni në biznes çon në dëme të mëdha ekonomike dhe konkurrencë të rreme. Për një qeveri që dëshiron të jetë e sinqertë dhe transparente, është e rëndësishme të veproni sa më... 

Ali Sinani aktivist i palodhshëm për çështjen kombëtare

Shkruan: Nehat HyseniMë 26 maj 2O2O, në moshën 58 vjeçare, papritmas u nda nga jeta aktivisti i palodhshëm për çështjen kombëtare të Shqiptarve në Luginën e Preshevës dhe mbarë Shqiptarisë, Ali Sinani, nga fshati Raincë i komunës së Preshevës!Pikëllimi për humbjen e befasishme I dhe të parakohëshme të jetës së Kryetarit të Bashkësisë Lokale të fshatit Raincë të... 

Transparenca është një mjet thelbësor kundër korrupsionit

Ali Hertic Vlerësimet e reja këtë vit tregojnë se sa para humbasin në Bashkimin Evropian përmes korrupsionit.Pra, po dhe atë çdo vit. Sidoqoftë, korrupsioni nuk ka të bëjë vetëm me paratë, ka të bëjë me drejtësinë. Rastet konkrete të korrupsionit na neverisin sepse gjithmonë shkel parimin se të gjithë janë të barabartë. Sepse përmes korrupsionit, njerëzit fitojnë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch