Home » Archive for Qershor, 2020

Pse Vazhdon të heshtë Shoqata e të Burgosurve Politik të Kosovës për rastin Thaçi

Prof.Avdi Gjata  SHBPK edhe pas njoftimit të Gjykatës Speciale, ndaj zhvillimeve të fundit politike në Kosovë me rastin e “Gjykimit Publik” nga prokurori i Gj. Speciale i cili vet prokurori e Gjykatës, bënë shkeljen e ligjit, kurse shoqata vazhdon të fshihet , duke e futur kokën në zall që nuk dëshiron ta thotë qëndrimin e mendimin e saj. Qysh nga çlirimi i... 

Mbroni trashëgiminë kulturore të Kombit se nuk do t’ua falë historia

Një komb pa shpirt është i vdekur Osman Takës otomanët ia morën jetën, grekët po ja rrëmbejnë vallen Barbarët pansllavë vazhdojnë aksionin akord për grabitjen e trashëgimisë kulturore të Kombit Shqiptar.Ashtu siç kanë zaptuar dhunshëm trojet tona iliro- dardane duke plaçkitur e shkretuar gjithçka, po veprojnë sot për rrëmbimin e folklorit, ADN-në tonë, armën... 

Gjermania mund ta vendos në agjendë liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryesimin e Këshillit të Bashkimit Evropian e përfundon të martën në mesnatë Kroacia ndërsa nga nesër do t`i takojë Gjermanisë. Presidenca Gjermane do ta ketë prioritet kryesor miratimin e Kornizës shumëvjeçare financiare dhe fondit për përballje me pasojat e pandemisë. Por, sipas një diplomanti të lartë gjerman, në rend dite do të ketë edhe tema tjera. Disa deputetë... 

GRENELL: I NXITËM EVROPIANËT TË KËRKOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE PËR KOSOVËN

Emisari i SHBA-së për dialogun, Richard Grenell, fokusimi i SHBA-së në normalizimin ekonomik të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, ka nxitur evropianët, duke thënë se amerikanët janë të lumtur t’i shohin evropianët teksa udhëheqin. “Më në fund, Ky është një lajm i mirëseardhur, edhe nëse është vetëm për disa industri të caktuara biznesi.Fokusi amerikan në... 

Edi Rama: Aktakuza e Gjykatës Speciale është e padrejtë dhe paraqet sprovë të natyrës kombëtare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha sot në përfundim të vizitës dy ditore në Kosovë se aktakuza e Gjykatës Speciale për presidentin Hashimn Thaçi dhe kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës  (PDK), Kadri Veseli, është e padrejtë dhe paraqet sprovë të natyrës kombëtare. Në një konferencë për media, ai e quajti aktakuzën si fletërrufe të ngjashme... 

Sistemi ligjor është rrugëdalje për të “depolitizuar” politikat jopopullore

Ali Hertica Gjyqësori, në çfarëdo forme që të marrë, pasqyron drejtpërdrejt ose indirekt interesat e klasës në pushtet. Gjyqtarët janë caktuar për jetën në shumë vende në mënyrë që të jenë ‘të pavarur’. Kjo nuk është pavarësi nga klasa (diçka që është e pamundur në një shoqëri klasore), por pavarësi nga interesat afatshkurtra të partive politike... 

Presidenti Thaçi: Ligji i vetëm që kam shkelur është ai i Millosheviqit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nëse konfirmohet aktakuza ndaj tij, atëherë ai do të japë dorëheqje. Ai u është drejtuar qytetarëve të Kosovës të hënën. Thaçi ka thënë se gabime në politikë mund të ketë bërë, por krime në luftë kurrë.  “Nëse aktakuza konfirmohet, unë menjëherë do të jap dorëheqje”, ka thënë Thaçi.   “Kosova... 

Gjyqësori dhe Demokracia – Teoria e shtetit

Ali Hertica Në “opinionin publik” – formimi i mendimit nga klasa në pushtet përmes përfaqësuesve të tij (politikanë, profesorë të shquar, zyrtarë, avokatë, etj.) – ideja doli në pah për të fuqizuar gjykatësit. Kjo do t’i përgjigjet projekteve diktatoriale të liderëve të ekstremit të djathtë. Bazuar në përvojat e fundit shpjegojnë pse kjo... 

Irani u rrëmben çiftelinë shqiptarëve në Unesko

Hienat pansllave e neootomane vazhdojnë sulmin kundër simboleve kombëtare dhe grabitjen e trashëgimisë shpirtërore me synim shterrimin e identitetit kulturor të Kombit Shqiptar.Serbët rrëmbyen lahutën, Irani po grabit çiftelinë, grekët po vjedhin llautën, malazezët synojnë përvetësimin e xhubletësSllavët po përpiqen të marrin Eposin e Kreshnikëve.Çfarë na mbetet neve?!Çitianet... 

Fjalimet në parlament ndonjëherë ishin të improvizuara, ndonjëherë me ose pa tekst

Ali Hertica Një folës ishte përgjegjës për ato që ai sugjeroi ose tha. Për shembull, ai mund të ndëshkohej rëndë nëse ai bëri një propozim që kundërshtonte një ligj ekzistues (të folurit në Parlament e ishte asgjë tjetër përveç një çështje jokomunikuese). Fjalimet ndonjëherë ishin të improvizuara, ndonjëherë me ose pa tekst. Nuk ka gjasa që tekstet të lexoheshin... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch