Home » Archive for 5 Qershor, 2020

Hashim Thaçi: Do të provoj t’ia marrë Serbisë, Luginën e Preshevës pa e cenuar tërësinë territoriale të Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në emisionin “Opinion” te TV Klan të Blendi Fevziut, ka thënë se do të provojë t’ia marrë Serbisë, komunat me shumicë shqiptare si Preshevën, Bujanocin e Medvegjën pa e cenuar tërësinë territoriale të Kosovës . I pyetur në lidhje me dëshirën për të marrë Medvegjën e Presheven e Bujanocin, z.Thaçi u përgjigj si vijon:... 

Komuna e Preshevës i bënë thirrje publike studentëve, të aplikojnë për mjete si ndihmë financiare

Komuna e Preshevës bënë thirrje publike për aplikim për ndarjen e mjeteve si ndihmë financiare në kuadër të “Pakos Emergjente Presheva 2020” Masa 2, për të gjithë studentët e Komunës së Preshevës të cilët janë student të rregullt të vitit akademik 2019/2020. Pakoja emergjente Masa 2 ka për qëllim mbështetjen financiare për të gjithë studentët e Komunës së Preshevës... 

Shtabi i Krizave të Serbisë: Lejohet grumbullimi i 500 personave, dasmave

Shtabi i Krizave të Serbisë mori sot vendim për të mundësuar mbledhjen dhe tubimin e qytetarëve në hapësirën e hapur në të ardhmen pa kufizuar numrin e njerëzve. Gjithashtu, u mor vendim që numri maksimal i njerëzve që mund të qëndrojnë së bashku në ambiente të mbyllura do të jetë deri në 500 veta. Kjo masë do të thot se me lejimin e tubimit të 500 personave në... 

Deklaratë publike

Unë Nehat Hyseni, deklaroj publikisht se E TËRHEQ VOTËN TIME PËR VJOSA OSMANIN, si kandidate e LDK-së për kryeministre të Republikës së Kosovës, në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit 2O19. A r s y e t i m Meqë vota ime u tradhëtua, unë e tërheq votën time për Vjosa Osmanin në zgjedhjet e fundit parlamentare, sepse ajo na mashtroi në mënyrë të paskrupulltë dhe na... 

Rrethanat sociale kanë ndikim të rëndësishëm në ndjenjën e kënaqësisë

Ali Hertica Shovinizmi mund të kontribuojë në ndjenjën e përgjithshme të lumturisë. Ky është përfundimi i një studimi ndërkombëtar nga shkencëtarët e Universitetit të Illinois. Udhëheqësi i hulumtimit, Mike Morrison zbuloi se njerëzit që ishin më të kënaqur me vendin e tyre ishin gjithashtu përgjithësisht më të kënaqur me jetën e tyre. Sipas Morrison, këto rezultate... 

Studimi i ri konfirmon lidhjen midis aktivitetit fizik dhe shëndetit mendor

Ju mund të keni dëgjuar se shkenca ka treguar se ushtrimet janë të mira për trurin, por një studim i ri shkon edhe më larg, duke zbuluar se fitnesi lidhet me funksionimin dhe strukturën kryesore të trurit te të rriturit. Me fjalë të tjera, truri i njerëzve që bëjnë rregullisht ushtrime duket se funksionon më mirë sesa njerëzit që nuk janë aktiv fizikisht. Studimi përdori... 

Ja arsyet pse nuk duhet të përdorni alarmin e telefonit për t’u zgjuar

Shumica prej nesh, alarmin e telefonit e kanë shumë të domosdoshëm në jetën e përditshme, pasi pa të, do vonoheshim për në punë, shkollë apo takime. Por sipas studiuesve, alarmi i telefonit nuk është aspak i shëndetshëm dhe aspak i rekomandueshëm, për shkak se telefoni shkakton negativitit tek ne dhe dita nuk nis aspak e mbarë. Sipas një psikologu, arsyeja pse telefonat... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch