Home » Archive for 6 Qershor, 2020

Lutfi Haziri: Besoj që ka ardhë koha që shqiptarët e Kosovës Lindore t’i bashkohen atdheut të tyre

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i cili njihet si një përkrahës i palodhur i idesë së bashkimit të Luginës së Preshevës me Kosovë edhe sot ka postuar për bashkimin e Luginës me Kosovë duke theksuar: “Jam shumë krenar që sot, shtatë vite më parë, kam qenë sponsoruesi i Rezulutës për të drejtat e shqiptarëve në... 

Vuçiqi i quan qesharake deklaratat e Thaçit për bashkimin e Luginës me Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar rreth deklaratës së Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi i cili kishte deklaruar se „do të angazhohet të ja bashkangjet Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën Kosovës pa dhënë territor të Kosovës“ . Kur u pyet për të komentuar deklaratën e Thaçit se Bujanoci, Medvegja dhe Presheva do të bashkohen me Kosovë sepse është... 

Sami Salihu: Opozita të mos i përdor për poena politik arrestimet e djeshme

Kryetari i Lëvizjes pë Reforma, Sami Salihu, përmes një postimi në profilin e saj në facebook ka reagur në lidhje me arrestimet e fundit në Preshevë. Mëngjesin e djeshëm në një aksion të Ministrisë të Punëve të Brendhsme me urdhër të Prokurorisë së lartë të Nishit, janë arrestuar gjithsej tetë persona, nën dyshimin e kryerjes së veprës penale gjatë fazës së parë... 

Certifikohet Lista e përbashkët për zgjedhjet parlamentare ADSH – Lugina e Bashkuar

Sot, Komisionit Republikan Zhjedhor ka certifikuar listën e përbashkët të partive politike shqiptare për zgjedhjet parlamentare „Alternativa Demokratike Shqiptare“ me bartësin e listës Shaip Kamberi. Lajmin e ka bërë të ditur bartësi i listës z.Shaip Kamberi „Sapo u certifikua Lista e përbashkët e partive politike shqiptare për pjesmarrje në zgjedhjet parlamentare të... 

Liberationlirimi mund të arrihet vetëm duke ngritur flamurin

Ali Hertica Ideja se rendi ekzistues mund të ndryshohet përmes mjeteve parlamentare ose demokratike është pengesa kryesore e punëtorëve përballet në çdo hap të rrugës. Edhe pse kjo iluzion është krijuar qëllimisht nga klasa në pushtet, ajo gjithashtu mbrohet dhe paraqitet si zgjidhje nga grupet e majta, të paaftë për të kapur natyrën klasore të parlamentit, e cila bazohet... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch