Home » Archive for 9 Qershor, 2020

Pse e tërhoqa publikisht votën time të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit për Vjosa Osmanin?

Shkruan: Nehat HyseniSepse ajo doli kundër LDK-së, duke iu bashkëngjitur VV-së, edhepse i mori votat për kryeministre nga votuesit e LDK-së.Kushdo që do kandidohej nga LDK për këtë post, unë do e votoja.Pse askush nga VV nuk e votoi Donikën, Shpendin, dy Dardanët, etj.?Sepse, ata dolën në parti të tjera.Vjosa u tolerua tepër shumë nga strukturat dhe anëtarësia e LDK-së dhe... 

Presidenti Ilir Meta përkrah koalicionin e shqiptarëve të Luginës për zgjedhjet parlamentare

Presidenti i Shqipërisë, z.Ilir Meta ka përshëndetur vendimin e pesë partive politike shqiptare në komunat në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, që në zgjedhjet parlamentare të 21 qershorit të garojnë me një listë të unifikuar zgjedhore. Meta shkruan se pjesëmarrja sa më masive e shqiptarëve në zgjedhje, bashkëpunimi i të gjitha subjekteve politike do të garantojnë forcimin... 

Demokratizimi dhe demagogjia shkojnë së bashku

Ali Hertica Populizmi ka disa ndryshime në një temë themelore: “populli” dhe udhëheqësi i tij është kundër një elite politike të huaj. Pse, sidoqoftë, ngritja e shpeshtë e populizmit politik. Një përdorim i Weber mëson se politika moderne gjithashtu mbizotëron gjithnjë e më shumë nga bashkëveprimi midis burokracisë me qëllim racional dhe politikanëve pragmatikë.... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch