Home » Archive for 11 Qershor, 2020

Gent Cakaj: Do të veprojmë të bashkërenduar për të bërë më të mirën për shqiptarët e Luginës së Preshevës

Ministri për Punë të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj po qëndron në vizitë treditore në Luginë të Preshevës. Ai sot pati takime me udhëheqësit e subjekteve politike në Luginë të cilët garojnë në zgjedhjet parlamentare në Serbi. Gent Cakaj përmes një deklarate edhe një herë bëri të ditur se shqiptarët e Luginës do ta kenë mbështetjen e shtetit shqiptarë. „Pas... 

SHBA/ Presidenti Trump nderon me medaljen e artë të ekselencës nxënësin shqiptar

Dario Toska është nxënësi shqiptar, i cili për të dytën herë brenda një cikli shkollor është nderuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, me medaljen më të lartë për arritje akademike, “President’s Outstanding Education Award”. Kjo medalje jepet dy herë gjatë arsimit të ciklit 8-vjeçar për nxënësit e shkëlqyer, në përfundim të... 

Dallimit midis fashizmit dhe bonapartizmit

Ali Hertica Bonapartizmin dhe Fashizmin në dy kategori që janë logjikisht të papajtueshme. Ashtu siç Bonapartizmi dëshiron të ndërthurë Fashizmin me një regjim parlamentar, Fashizmi fitimtar do të jetë i detyruar jo vetëm të formojë një bllok me Bonapartistët, por të shkojë edhe më tej dhe të përshtatet me strukturën e një autoriteti Bonapartist. Rregulli i kapitalit... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch