Home » Archive for 16 Qershor, 2020

Si shpëtoi Republika e Kosovës nga antiamerikanizmi?

Shkruan: Nehat HyseniAlbin Kurti është si babai i tij ideologjik, Akademik Rexhep Qosja: fshihet, frikësohet e tmerrohet gjatë ‘stuhive politike’ , kurse mburret e krenohet pas kalimit të rrezikut.Për këto arsye e (vet) rrëzoi Qeverinë, na riktheu pandeminë dhe na rrezikoi shtetësinë e pavarësinë, duke i shpallur luftë mjerane Amerikës dhe BE-së e botës demokratike!Duke... 

Dukagjinët dhe spanët si krahët e shqipes për Gjergj Kastriotin

Lek’ Dukagjini- Hamurabi shqiptar -Justiniani i dytë.Kanuni i tij monument  kulture i Rilindjes  Europiane.Historiografia ballkanase dhe europiane njeh vetëm Kanunin e Lek’ Dukagjinit.“Shprehja ka thanë Leka ka më shumë forcë detyruese se dhjetë porositë e Biblës, mesimet e Islamit, dhe Krishtërimit, Ligji i Sheriatit dhe i Kishës” Edit Durham.Kodrat... 

Demokracia lufton me dilemën

Ali Hertica Revolucioni i vazhdueshëm pas-industrial, i cili krijon njohuritë dhe shoqërinë e rrjetit, gjithashtu ka një ndikim përcaktues në demokracinë dhe funksionimin e saj.  Njohuritë dhe shoqëria e rrjetit privilegjojnë zhvillimin e demokracisë dhe ekonomisë së tregut, në një botë ndërkufitare ndërkufitare dhe bashkohen të dy në një binome: tregu + demokracia... 

Lajçak: Presim që dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të rifillojë shumë shpejt

I Dërguari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit të tij me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se do të vazhdojë komunikimin edhe me liderët e tjerë në Kosovë, por edhe në Serbi. Ai ka thënë se presin që dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të rifillojë shumë shpejt. “Ne do të vazhdojmë komunikimin... 

Nëse pini një gotë ujë në mëngjes do të keni shumë përfitime në organizëm

Uji luan një rol thelbësor për të gjitha funksionet e trupit.Hidratimi është shumë i rëndësishëm dhe duhet të nisë që në mëngjes, sepse siç thotë populli ‘fillimi i mbarë, gjysma e punës’. 5 Arsyet përse duhet të pini ujë që në mëngjesDo të hidratoheniTrupi dehidratohet pas shtatë ose tetë orësh gjumë. Nëse pini ujë sapo të zgjoheni do të rrisë nivelin... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch