Home » Archive for 21 Qershor, 2020

Ipsos – Cesid: Nga 93 % të votave të numëruara, Alternativa Demokratike Shqiptare ka marrë 3 mandate

Sipas rezultateve të fundit të Ipsos dhe Cesid bazuar në 93 % të mostrës së përpunuar të votave del se Alternativa Demokratike Shqiptare – Lugina e Bashkuar, ka marrë tri mandate. Ipsos dhe Cesid bazuar në 93.6 përqind të mostrës nxjerr këto rezultate: SNS: 62.6 përqind (189 mandate), SPS-JS: 10.9 përqind ( 32 mandate), SPAS: 4.2 përqind (12 mandate), SVM: 2.3 përqind... 

Ipsos – Cesid: Nga 44.1 % të votave të numëruara, Alternativa Demokratike Shqiptare ka marrë katër mandate

Sipas projeksioneve të para të Ipsos dhe Cesid në rezultatet e bazuara në 44.1 për qind të mostrës së përpunuar del se Alternativa Demokratike Shqiptare ka marrë katër mandate. Partia e presidentit aktual Aleksandar Vuçiq SNS ka fituar 63.4 për qind të votave në zgjedhjeve e sotme parlamentare në Serbi. Partia e Vuçiqit ka marrë 180 mandate, SPS e Ivica Daçiqit 30 mandate,... 

Demokracia si dialog është i mundur – një pozicion teorik

Ali Hertica Nëse sistemi ynë aktual politik i demokracisë nuk është në gjendje të zgjidhë problemet tona komplekse sociale dhe përkundrazi të inkurajojë sjelljet politike, krenarinë politike, polarizimin dhe populizmin, cila është alternative. Në pjesën  të hapësira për reflektim ku kemi arritur në një reflektim të madh: kërkimi ynë për ‘një formë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch