Home » Archive for 24 Qershor, 2020

Pandeli Majko: ‘’UCK-ja është luftë për liri! Lufta për liri është “shkelje e ligjit”

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, ka reaguar pas lajmit se ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së, Kadri Veselit, është ngritur aktakuzë për krime lufte. Majko ka qenë kryeministër i Shqipërisë gjatë luftës në Kosovë. ‘’Drejtësia e Gjykatës së Hagës ka vendosur akuza ndaj drejtuesve të Ushtrisë Clirimtare të Kosovës,... 

Daut Haradinaj: “Kush iu gëzua lajmit për Thaçin e Veselin, të shkojnë me Millosheviqin”

Ish-komandanti i UÇK-së nga zona e Dukagjinit, Daut Haradinaj ka reaguar pas aktakuzave të propozuara për Thaçin e Veselin. Haradinaj ka thënë se ky është shumë lajm i keq, mirëpo se pret që Thaçi e Veseli të dalin edhe më të fortë nga kjo betejë. “Natyrisht që është lajm tepër i keq, por është rast tepër i paqartë sepse s’kemi dëgjuar se prokuroria publikon... 

Ilir Meta: Lufta e UÇK-së ishte e drejtë dhe besoj në pafajsinë e presidentit Thaçi dhe të liderit të PDK-së, Kadri Veseli

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka thënë se Lufta e UÇK-së ishte e drejtë dhe se ai beson në pafajsinë e presidentit të Kosovës, Hashim thaçit dhe të liderit të PDK-së, Kadri Veselit. “Lufta e UÇK-së, që iu imponua popullit të Kosovës nga shtypja dhe gjenocidi i regjimit kriminal të Millosheviçit, rezultoi se ishte e drejtë dhe vendimtare, jo vetëm... 

Edi Rama: S’gjej fjalë për indinjatën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe liderit të PDK-së, Kadri Veselit. Ai ka thënë se do të shkruaj nesër rreth kësaj ngjarje.  Reagimi i plotë: Qëkur e kam marrë lajmin e listës së Tribunalit Special dhe kam lexuar emrat e kriminelëve të supozuar të Luftës Çlirimtare të Kosovës,... 

Carl Bildt: Kjo aktakuzë është një lajm bombë për gjithë Ballkanin

Diplomati i njohur dhe ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt, ka reaguar pas aktakuzës së ngritur nga Gjykata Speciale për presidentin, Hashim Thaçi, dhe për kreun e PDK’së, Kadri Veselin. Bildt ka thënë se një zhvillim i tillë është një lajm bombë për gjithë Ballkanin. “Kjo është një bombë për politikën e Kosovës dhe atë të Ballkanit”, ka thënë Bildt,... 

PROKURORIA SPECIALE NGRIT KALLXIM PENAL NDAJ THAÇIT E VESELIT

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) njoftoi përmes një komunikate për media se më 24 prill 2020 iu ka paraqitur Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) një aktakuzë me dhjetë pika për shqyrtim prej Gjykatës, ku Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerë akuzohen për një sërë krimesh kundër njerëzimit dhe krimesh lufte ndër të cilat, vrasje e paligjshme, zhdukje... 

Kryeministri shqiptar në Maqedoninë e Veriut nuk është ide politike, por vepër historike

Kryeministri shqiptar epilog i sundimit e supremacisë etnopolitike, prolog i republikës realpolitike, barazisë qytetare, integrimit europian, barazisë së plotë në të gjitha fushat, garant i bashkëjetesës e harmonisë ndërfetare.“Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kurrë më qeraxhinj në trojet e tyre”  Ali Ahmeti Besëlidhja referendare e 30-të shtatorit... 

Një sistem parlamentar në shoqërin demokratike

Ali Hertica Në një sistem parlamentar, zgjedhjet mbahen për një parlament. Një qeveri duhet të formohet në bazë të rezultateve të zgjedhjeve. Kjo kërkon shumicën e vendeve në parlament. Ndonjëherë njëra palë ka shumicën, ndonjëherë parti të ndryshme duhet të punojnë së bashku për të formuar një shumicë. Kjo shpesh varet nga sistemi zgjedhor, sistemi që përcakton... 

Besa Shahini: Shqiptarëve në Luginë të Preshevës u lejohet përdorimi i librave shkollorë nga Shqipëria

Ministrja e Arsimit të Shqipërisë, Besa Shahini ka bërë me dije se tashmë shqiptarët në Serbi do të kenë mundësi të përdorin librat shkollorë nga Shqipëria. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Shahini shprehet se komuniteti shqiptar atje e ka të gjithë mbështetjen e qeverisë shqiptare në çdo aspekt të zhvillimit të tij. Postimi i plotë: Pas shumë vite përpjekjesh,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch