Home » Archive for 25 Qershor, 2020

Avdullah Hoti: Nuk shoh konfrontim mes Brukselit dhe Washingtonit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pavarësisht asaj çfarë ka ndodhur nuk sheh konfrontim mes Brukselit dhe Washingtonit lidhur me procesin dialogues Kosovë-Serbi. “Unë nuk shoh konfrontim mes Brukselit dhe Uashingtonit. Unë mendoj se janë komplementare. Unë nuk shoh dy procese”, ka thënë Hoti për RTK. Ai ka folur edhe për mënyrën e përfaqësimit të Kosovës. “Edhe... 

Çlirimi i Kosovës, Meta publikon pamjet e rralla të NATO-s: Dhjetëra mijëra heronj dhanë jetën për paqe e liri

Presidenti Ilir Meta kujton 21-vjetorin e Çlirimit të Kosovës nga pushtuesit serbë. Kreu i Shtetit Shqiptar publikon pamjet e rralla të trupave të NATO-s, teksa ecin mes popullit kosovar, pas çlirimit, ndërsa thekson se ata e bënë çështjen e lirisë së Kosovës, çështje të dinjitetit të tyre. “Sot, në 21-vjetorin e Çlirimit të Kosovës, kujtojmë me nderim të jashtëzakonshëm... 

Edi Rama: Teksti i propozim-aktakuzës është skandal

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka folur rreth propozim-aktakuzës të Gjykatës Speciale në Hagë kundër presidentit të Kosovës Hashim Thaçit dhe kryetarit të PDK-së Kadri Veselit për kinse krime lufte. Ai ka thënë se teksti i propozim-aktakuzës është skandal dhe supozon se si do të gjykohen Thaçi dhe Veseli. “Në këtë tekst sikur flitet jo për dy nismëtarë të... 

Tirania ndoshta rezulton nga asnjë regjim tjetër përveç demokracisë

Ali Hertica Ndërsa shpaloset kjo fushatë zgjedhore dystopiane, mendja ime mbetet e mahnitur nga një pasazh nga Republika e Platonit. Kjo pasazh më befasoi – dhe madje e hutova – që nga momenti kur lexova për herë të parë në shkollë të mesme. Ai vjen nga pjesa e dialogut në të cilin Sokrati dhe miqtë e tij po flasin për natyrën e sistemeve të ndryshme politike,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch