Home » Archive for 30 Qershor, 2020

Pse Vazhdon të heshtë Shoqata e të Burgosurve Politik të Kosovës për rastin Thaçi

Prof.Avdi Gjata  SHBPK edhe pas njoftimit të Gjykatës Speciale, ndaj zhvillimeve të fundit politike në Kosovë me rastin e “Gjykimit Publik” nga prokurori i Gj. Speciale i cili vet prokurori e Gjykatës, bënë shkeljen e ligjit, kurse shoqata vazhdon të fshihet , duke e futur kokën në zall që nuk dëshiron ta thotë qëndrimin e mendimin e saj. Qysh nga çlirimi i... 

Mbroni trashëgiminë kulturore të Kombit se nuk do t’ua falë historia

Një komb pa shpirt është i vdekur Osman Takës otomanët ia morën jetën, grekët po ja rrëmbejnë vallen Barbarët pansllavë vazhdojnë aksionin akord për grabitjen e trashëgimisë kulturore të Kombit Shqiptar.Ashtu siç kanë zaptuar dhunshëm trojet tona iliro- dardane duke plaçkitur e shkretuar gjithçka, po veprojnë sot për rrëmbimin e folklorit, ADN-në tonë, armën... 

Gjermania mund ta vendos në agjendë liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryesimin e Këshillit të Bashkimit Evropian e përfundon të martën në mesnatë Kroacia ndërsa nga nesër do t`i takojë Gjermanisë. Presidenca Gjermane do ta ketë prioritet kryesor miratimin e Kornizës shumëvjeçare financiare dhe fondit për përballje me pasojat e pandemisë. Por, sipas një diplomanti të lartë gjerman, në rend dite do të ketë edhe tema tjera. Disa deputetë... 

GRENELL: I NXITËM EVROPIANËT TË KËRKOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE PËR KOSOVËN

Emisari i SHBA-së për dialogun, Richard Grenell, fokusimi i SHBA-së në normalizimin ekonomik të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, ka nxitur evropianët, duke thënë se amerikanët janë të lumtur t’i shohin evropianët teksa udhëheqin. “Më në fund, Ky është një lajm i mirëseardhur, edhe nëse është vetëm për disa industri të caktuara biznesi.Fokusi amerikan në... 

Edi Rama: Aktakuza e Gjykatës Speciale është e padrejtë dhe paraqet sprovë të natyrës kombëtare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha sot në përfundim të vizitës dy ditore në Kosovë se aktakuza e Gjykatës Speciale për presidentin Hashimn Thaçi dhe kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës  (PDK), Kadri Veseli, është e padrejtë dhe paraqet sprovë të natyrës kombëtare. Në një konferencë për media, ai e quajti aktakuzën si fletërrufe të ngjashme... 

Sistemi ligjor është rrugëdalje për të “depolitizuar” politikat jopopullore

Ali Hertica Gjyqësori, në çfarëdo forme që të marrë, pasqyron drejtpërdrejt ose indirekt interesat e klasës në pushtet. Gjyqtarët janë caktuar për jetën në shumë vende në mënyrë që të jenë ‘të pavarur’. Kjo nuk është pavarësi nga klasa (diçka që është e pamundur në një shoqëri klasore), por pavarësi nga interesat afatshkurtra të partive politike... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch