Home » Archive for Korrik, 2020

Skender Hyseni: SHBA janë plotësisht të përfshira në bisedimet Kosovë-Serbi

Koordinatori shtetëror i Kosovës për bisedimet me Serbinë, Skender Hyseni, ka thënë nga Brukseli të premten se Shtetet e Bashkuara janë plotësisht të përfshira në këtë proces. Hyseni tha për Zërin e Amerikës se do të udhëtojë nga Brukseli për në Washington ku do të ketë takime me zyrtarë të lartë të administratës amerikane për të diskutuar procesin e normalizimit... 

Këshilli Komunal i Preshevës mbanë mbledhjen e VII-të të tij

Mbledhja e VII-të e Këshillit komunal Kryetari komunës bashkë me anëtarët e këshllit komunal ka mbajtur mbledhjen e radhës, e cila është e shtata me radhë për këtë vitë. Pika të rëndësishme ishin: Njoftim mbi realizimin e mjeteve të buxhetit të Komunës së Preshevës për periudhën 01.01.2020-30.06.2020, Shqyrtimi dhe miratimi i Propozim – Aktvendimit mbi... 

Mirosllav Lajçak ka përgatitur një plan nëntë pikësh për bisedimet Kosovë-Serbi

Sipas burimeve ndërkombëtare, i dërguari i Posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka përgatitur një plan nëntë pikësh, ku do të diskutohet ndërmjet palës kosovare e asaj serbe. Si pikë e fundit, parashihet edhe debati për mundësinë e njohjes reciproke. Vazhdimi i dialogut mes Kosovës e Serbisë, sipas burimeve ndërkombëtare do të ketë disa çështje... 

Sistemi zgjedhor mund të drejtohet më shumë për përsonat sesa për parti

Ali Hertica  Në këtë pozicion të ndërmjetëm, të gjitha zgjidhjet  të mundshme përshkruhen për të rifreskuar sistemin parlamentar.  Në shtetin e ndërmjetëm, komiteti i sistemit parlamentar shtetëror përshkruan zgjidhje të mundshme për problemet që identifikoi më herët në perspektiva e problemeve. Parlementi dëshiron të shfrytëzojë sa më shumë... 

ZGJIMI I TOKËS – romani i shkrimtarit norvegjez Knut Hamsun – Fitues i Çmimit Nobel 1920

Të nderuar Miq të Librit dhe të Botimeve Toena.Me kënaqësi ju njoftojmë se sapo hodhëm në qarkullim një nga kryeveprat e letërsisë botërore të shekullit të 20-të: ZGJIMI I TOKËS – romani i shkrimtarit norvegjez Knut Hamsun – Fitues i Çmimit Nobel 1920. ZGJIMI I TOKËS konsiderohet ndryshe si romani epik i njeriut dhe i natyrës. Një burrë dhe një grua,... 

Bashkësia Islame në Preshevë njofton besimtarët se si duhet ndjekur rregullat për ceremonin e festimit të Kurban Bajramit

Në emër të Bashkësisë Islame në Preshevë, t’ ju uroj festën e Kurban Bajramit që është ditë e premte me 31 korrik 2020. Siç jeni në dijeni se ne dhe e tërë bota jemi duke kaluar në momente të vështira të pandemisë covid 19 dhe po kalojmë në rrethana të ndryshme të jetës sonë, jemi detyruar të marrim edhe disa masa mbrojtëse për ceremonin e festimit të Kurban Bajramit. 1.... 

Me rastin e 25 vjetorit të shkuarjes në amshim, të poetit të Madh Mirko Gashi

Nga Hysen Ibrahimi Suedi, Förslöv, 29.07.2020 POETI MIRKO GASHI KA SHKRUAR PAK POR KA SHKRUAR BUKUR DHE PËR DALLIM NGA NJË NUMËR JO I VOGËL I POETËVE (Me rastin e 25 vjetorit të shkuarjes në amshim, të poetit të Madh Mirko Gashi) Vargje të poetit Mirko Gashi[1]: ”jetoja zi e më zi, skamnor e i pasur, por i tëri në poezi”, – nxjerrë nga poezia e titulluar... 

Ministri Zemaj: Qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka sqaruar se qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë .Këtë lajm Zemaj e bëri përmes një statusi në Facebook, ku ka takuar ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Ky është statusi i tij i plotë: Sapo u takova me ambasadorin e... 

EDHE NË MESJETË, LIDHJA TREGTARE, KULTUROREE RAJONIT TË VRANJËS, LUGINËS SË PRESHEVËS ISHTE ME PRISHTINËN DHE KOSOVËN

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Lugina e Preshevës, në  Mesjetë ishte fushë e shumë ngjarjeve historike e luftarake për shumë arsye, por arsyeja më e rëndësishme  ishte ajo sepse Karadaku i Preshevës u bë një vijë komunikacioni e qarkullimi tregtar e kulturor me shumë rëndësi. Gjegjësisht, Lugina e Preshevës u bë varijantë e udhës më shumë rëndësi... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress