Home » Archive for 5 Mars, 2021

Sakrifica e Jasharajve, themel i fuqishëm i shtetit më të ri në Evropë

Edhe këtë vit, në shënimin e 23 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, “dora” e shtetit po mungon në ruajtjen dhe konservimin e kullave të Jasharëve që të mos shemben. 23 vjet nga beteja dhe sakrifica e lavdishme e komandantit legjendar Adem Jashari, qytetarët shprehën të mllefosur me institucionet për neglizhencën që i kanë bërë kullave të Jasharëve.... 

25 Prilli 2021 – Dita e provës së madhe për shqiptarët

Nga Skënder Sadri KAPITI Me 25 Prill 2021 do mbahen zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. Ky është shansi i madh demokratik i shqiptarëve për t’u ndarë nga periudha 30 vjeçare e tranzicionit  të stërmundimshëm; dita kur shqiptarët duhet ta ndëshkojnë dhe  ta  çmontojnë  “Republikën” e rilindjes të së keqes; si dita e ndryshimit të madh... 

Timokratia, në Kosovë parim qeverisës

Ali Hertica  Në qoftë se filozofët nuk bëhen mbretër,apo ata që quhen mbretër nuk bëhen filozofë të vërtë,në qoftë se pushteti politik dhe filozofia nuk bëhen një ,nuk do të ketë fund për  do të sjellin  mjerimin e shoqëris  dhe shtetit.   Pytjet se çfarë i karakterizon format e padrejta apo të paplotësuara të shtetit,ngrihen... 

Për cilin kompromis ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit bëhet fjalë?

Nga XHAVIT ÇITAKUPa i mbushur një muaj prej se mori pushtetin, presidenti i SHBA Biden shpalosi në mënyrë të qartë e konkret qendrimin që ka adminstrata e tij karshi dialogut Kosovë- Serbi. Ç’është e vërteta, presidenti amerikan shfrytëzoi rastin që duke ia uruar Vuqiçit ditën e shtetësisë serbe, t’ia bënë me dije se, pos tjerash, marrëveshja gjithëpërfshrëse e arritur... 

Këto ditë doli nga shtypi libri, përmbledhje me poezi, i autorit Idriz Gashi me titullin “ME ZËRIN TIM”

Nga Hysen Ibrahimi, redaktor i librit NË ÇDO VEPËR TË POETIT IDRIZ GASHI, KEMI GJETURAMBICJE DREJTË VLERAVE… Förslöv-Suedi, 03.03.2021 Këto ditë doli nga shtypi libri, përmbledhje me poezi, i autorit Idriz Gashi me titullin ”ME ZËRIN TIM”, botim i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Libri i titulluar ”ME... 

Referendumi krijon shumë debat publik

Ali Hertica Demokraci do të thotë “sundimi i njerëzve”,në demokraci nuk ka autoritet mbi qytetarët; populli është sovran. Ligjet kanë autoritet sepse ato janë marrëveshje vullnetare (kontrata shoqërore) ndërmjet qytetarëve të barabartë dhe të lirë. Prandaj, qytetarët duhet të jenë në gjendje të thonë fjalën e fundit mbi ligjet. Kjo mund të bëhet përmes... 

Teknokraci dhe shteti

Ali Hertica  Gjatë dekadave të kaluara, është menduar shumë për përmirësime dhe shtesa të demokracisë tonë përfaqësuese, për mënyra për t’i dhënë qytetarëve më shumë kontroll mbi politikat, për rregullat që duhet ta bëjnë politikën më transparente. Për shembull, kishte lëvizje për më shumë fjalë dhe pjesëmarrje, e cila gjithashtu përfshin De Wakkere... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch