Home » Archive for 8 Shtator, 2021

Tri dekadat e Referendumit të Krahinës Shqiptare

Shkruan: Refik HASANI Me rastin e 30-vjetorit jubilar të mbajtjes së Referendumit të 1 e 2 Mars-it 1992,popullata me shumicë shqiptare të Komunës së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, shpalli këtë krahinë si Autonome, duke themeluar edhe Kuvendin për Autonomi Territoriale-Politike të shqiptarëve të tri komunave. Më datën 1 e 2 Mars 2022, po bëhen tri dekada, që kur më... 

Digjet spitali për COVID-19 në Tetovë, dyshohet për viktima

Të mërkurën rreth orës 21:00, në Tetovë është djegur spitali modular për trajtimin e të sëmurëve me koronavirus. Nga zjarri që, besohet të jetë përhapur nga shpërthimi i një bombole, dyshohet edhe për viktima, por zyrtarisht kjo gjë nuk është konfirmuar ende. Në hapësirat e spitalit ndodhen ekipe të shumta zjarrfikësish dhe ata të ndihmës së shpejtë, të cilat... 

KONKURS “KORRIDORI ADRIATIK-ALPE”

“Gazeta e Alpeve”- gazetë Rajonale-PanShqiptare-NdërBallkanike (Shqipëri-Kosovë-Mali i Zi-Sanxhak-Lugina e Preshevës-Maqedoni e Veriut), në kuadrin e “Takimi i Shkodrës, 2021”, shpall: KONKURSIN “KORRIDORI ADRIATIK-ALPE” (Rruga Bregdrinase Gjakovë-Fierzë-Shkodër) Konkursi do të jetë për krijimtari letrare, publicistike e artistike:  1)- Poezi. 2).- Poema 3.-... 

SHOQATA “SKIVJANI” NË ZVICËR, ME PROJEKTIN E RRADHËS NË VENDLINDJE

Të nderuar mërgimtar të Skivjanit!             Të nderuar antar të Shoqates Skivjani!             Sot në fushen e futbollit në Skivjan është vendosur Pllakata Informuese e Shoqatës “Skivjani”, e cila tregon për Projektin e rradhës të Shoqatës sonë.            ... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress