Home » Archive for 26 Shtator, 2021

Serbia me tanke të viteve të 80-ta nuk mund më të tregoj leksione

Situata e krijuar në pjesën veriore të Kosovës gjithsesi është një shqetësim edhe për banorët e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës dhe si rrjedhojë kjo gjendje po reflekton edhe në këtë pjesë. Vendimi i qeverisë së Kosovës është i qëlluar për të vënë masat e reciprocitetit dhe në asnjë mënyrë nuk bën që të tërhiqet mbrapa por duhet vazhduar dhe me vendosmëri për... 

Koço Danaj flet për AFEDS: Shqiptarët nuk janë Kurbani i Ballkanit por themeluesit e gadishullit ilirik

Ideatori i Listës për Shqipërinë Natyrale si dhe publicisti Koço Danaj, gjatë një interviste për gazetën “AFEDS”, ka komentuar ngjarjet e ndodhura në trojet shqiptare, që administrativisht janë pjesë e Serbisë, në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Atje po ndodh pasivizimi i adresave të qytetarëve shqiptar. E gjitha kjo, kryekëput konsiderohet vepër penale ndaj të drejtave... 

SHBA: Po punojmë që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

Shtetet e Bashkuara po punojnë që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, tha për Radion Evropa e Lirë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit. “SHBA-ja po punon me Bashkimin Evropian, NATO-n dhe qeveritë e Kosovës dhe Serbisë për të ndërmarrë hapa të menjëhershëm në shtensionimin e situatës dhe për të shmangur veprimet që rrisin tensionet, që vënë... 

A e mori vesh Tirana dhe Edi Rama se Marrëveshja e “Ballkanit të Hapur” është antiKosovë?

Nga Skënder Sadri KAPTI Qeveria e Kosovës me të drtejtë vendosi standartin e reciprocitetit me Serbinë për targat e automjeteve. Serbia menjëherë e tregoi natyrën arrogante, shoviniste, asgresive  e antishqiptare deri edhe duke kërcënuar e provokuar kundër Kosovës me propagandë , avionë, helikopterë e tanke. Atëhere lind pyetja se Shqipëria dhe Edi Rama a e kuptuan dhe... 

Fatmir Limaj: Njësia speciale është dashur të vendoset pas bllokadave në veri

Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj ka folur për zhvillimet e fundit në veri të vendit, pas vendosjes së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë nga ana e Kosovës. Ai në Pressing në T7, ka thënë se Qeveria e Kosovës veprimin e fundit që është dashur ta bëjë, e ka bërë të parën dhe se sipas tij, reciprociteti për targat është marrëveshje e skaduar. “Policia... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress