Home » Archive for Tetor, 2021

Buxhetimi i Kosovës edhe për Luginë, ishte domosdoshmëri e kohës

Shkruan:Refik HASANI Dje, kabineti qeveritar i Republikës së Kosovës ka miratuar, projektbuxhetin për vitin 2022, e në të cilin është planifikuar edhe vija buxhetor për krahinën shqiptare që përfshin Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë. Duhet përshëndetur, që për herë të parë kemi që nga viti 1999, që është buxhetuar me mbështetje për Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë,... 

Mehaj jep edhe një lajm për suksesin e komandove të FSK-së

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se është realizuar me sukses të plotë kursi për vëzhgim dhe zbulim në operacione luftarake. Mehaj ka shkruar në Facebook se ky kurs është realizuar nga specialistët britanik dhe specialistët tanë të shkolluar në Divizionin e Taktikave të Blinduara dhe Vëzhgimit në Warminster. “Falënderim i veçantë për Mbretërinë e Bashkuar... 

Planifikimi i buxhetit të Kosovës edhe për Luginë duhet përshëndetur

Shkruan:Refik HASANI  Sot, kabineti qeveritar i Republikës së Kosovës ka miratuar, projektbuxhetin për vitin 2022, e në të cilin është planifikuar edhe vija buxhetor për krahinën shqiptare që përfshin Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë.   Duhet përshëndetur, që  për herë të parë kemi që nga viti 1999, që është buxhetuar me mbështetje për Medvegjë, Bujanoc dhe... 

VEPRIMTARI NË VAZHDIMËSI

Shkruan: Prof.Dr. Agron XHAGOLLI Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore Preshevë e ka bërë tashmë një traditë pozitive organizimin e veprimtarive shkencore, në fusha të ndryshme të trashëgimisë kulturore të Luginës së Preshevës dhe të viseve të tjera shqiptare. Për më tepër, të gjitha këto veprimtari, nga kumtesa janë realizuar si punime shkencore dhe janë përmbledhur... 

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani e mirëpret lajmin për ndarjen e 2 milionë eurove për Luginën

Postimi i znj. Sinani: “FALEMINDERIT KOSOVË Lajm shumë i mirë njoftimi i sotëm nga Kryeministri i Republikës së Kosovës , z.Albin Kurti, për buxhetimin prej 2 milion euro për Luginën e Preshevës, në Projektligjin e Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2022. Kjo ishte kërkesë e kahmotshme e përfaqësuesve institucional dhe politik të Luginës së Preshevës.... 

Të dielën në orën tre të mëngjesit, akrepat e orës do t’i lëvizim 60 minuta prapa

Ndërrimi i akrepave të orës me një orë pas do të ndodh natën mes së shtunës, datë 30 dhe të dielës, 31 tetor, kur akrepat do të zhvendosen nga ora 3:00 në 2:00. Kalimi nga koha verore në atë diellore, që në fakt shënon ardhjen e periudhës së dimrit, do të sjellë si çdo vit avantazhe dhe disavantazhe. Me orën dimërore, do të kemi më pak ditë dhe më shumë natë.... 

Qeveria e Kosovës në buxhetin e vitit 2022 ka paraparë 2 milion euro për Luginë të Preshevës

Për herë të parë, Qeveria e Kosovës në projektligjin për buxhetin e vitit 2022 parasheh mjete edhe për Luginën e Preshevës. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në mbledhjen e qeverisë ka njoftuar për miratimin e projektligjit te buxhetit për vitin 2022. Kurti ka njoftuar për disa nga projektet që do financohen siç është rruga Prizren-Tetovë. Buxheti i vitit 2022, pritet... 

NP “Moravica” fillon largimin e pengesave të vendosura në disa rrugë të Preshevës

Postmi nga NP “Moravica”: “Pas kërkesës së banorëve të kësaj pjese të qytetit dhe vendimit të pushtetit lokal, sot NP ‘Moravica’ largoi rrethrrotullumin te ish-tregu i gjelbër. Ky rrethrrotullim ishte i ndërtuar pa leje ndërtimi dhe ngushtonte hapësirën publike. NP ‘Moravica’ do të vazhdoj të mbetet në shërbim të banorëve të... 

Pse gratë shpesh janë udhëheqëse dhe ajo nuk del në pah

Mr.Ali Hertica  Sipas disave, shekulli i 21-të, dhe veçanërisht kriza aktuale e koronës, do të kërkonte udhëheqje të ndryshme. Shpesh i referohet udhëheqjes ‘femërore’, në të cilën thuhet se gratë janë edhe më të mira. Revista Controllers pyet profesoren e udhëheqjes se si po shkojnë gjërat. “Gratë janë udhëheqëse më të mira, por jo sepse udhëheqin... 

STUDENTJA NGA PRISHTINA NË MESIN E STUDENTËVE MË TË DALLUAR NË BOSTON TË AMERIKËS

Ali Hertica  Drenusha Krasniqi nga Kosova, e lindur në Prishtinë , mesin e studentëve më të mirë, ndër  mira  studentët nga të gjitha universitetet shtetërorei Bostonit. Që nga muaji korrik i këtij viti (2021) punoj si Asistente e kërkimeve shkencore në laboratorin Ksander, në Schepens Eye Research Institute (Schepens Instituti i Kërkimeve Shnecore... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress