Home » Archive for 2 Tetor, 2021

Refik Hasani – Pozita e shqiptarëve në Krahinën Shqiptare të mbetur padrejtësisht nën Serbi

Refik Hasani flet për pozitën e shqiptarëve në Luginë të Preshevës, nën administrimin e Serbisē që pērfshin Komunat Medvegjë, Bujanoc e Preshevë Itervistë: Mr.Sc.Refik Hasani  Read More »

SOT, “GAZETA E ALPEVE”, U NGJIT NË ZUGSPITZE, NË MAJEMALIN MË TË LARTË TË GJERMANISË

Krejt e vecantë. Sot, ora 10.00 AM, të të shtunes të 2 tetorit 2021, “Gazeta e Alpeve”, që botohet në metropolin Tiranë (Shqipëri), e vetmja gazetë shqiptare print që shpërndahet në të gjitha rajonet e Kosovës, në të gjitha trevat shqiptare në Malin e Zi etj;, mbrrini në majemalin më të lartë të Gjermanisë, në Zugspitze, 2.962 m. (9.718 ft) lartësi mbiedetare, prej ku... 

Nuk ka pse PD-ja për Sali Berishën të sillet me antiamerikanizëm si PPSH e Enver Hoxhës

Nga Skënder Sadri KAPITI Përderisa PD krenohet për kontributin për  rrëzimin e komunizmit , nuk ka pse sot të mos jetë PD e Basha  në krye edhe të luftës për t’u ndarë nga tranzicioni dhe per cmontimin e korrupsionit e  për ndëshkimin e tij, gjë të cilën e kërkojnë dhe e mbështesin edhe aleati i madh i shqiptarëve, SHBA-të. Demokratë, kujdes nuk... 

Ftesë – Valentina Leskaj “Politika si ide” prezantohet në Durrës

F T E S Ë Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena,Ju ftojmë të bëheni pjesë e promovimit të librit të ri “POLITIKA si IDE”të autores VALENTINA LESKAJ.Të martën, më 5 tetor 2021, ora 18:00,në hollin e Pallatit të Kulturës “Aleksandër Moisiu”, në Durrës.Ju mirëpresim!  Read More »

Pas largimit të të gjitha barrikadave, tërhiqet edhe Njësia Speciale

Ashtu siç ishte e paraparë me marrëveshjen e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për targat, janë tërhequr barrikadat në Jarinjë dhe Bërnjak. Po ashtu është tërhequr edhe Njësia Speciale e Policisë së Kosovës, duke ia liruar hapësirën për veprim KFOR-it. Kujtojmë se 13 ditë më parë kur edhe u vendos reciprociteti për targat, disa grupe serbe u barrikaduan... 

Douglas McGregor: Në Rambuje kishte plan që veriu i Kosovës t’i bashkohet Serbisë i cili u miratua nga francezët dhe gjermanët, por Shtetet e Bashkuara refuzuan një plan të tillë

Koloneli amerikan, Douglas McGregor i cili tani është në pension gjatë një intervistë për një radio në Çikago zbuloi planet për ndarjen e Mitrovicës Verior gjatë konferencës së Rambujes. Ai u shpreh se pak para bombardimeve të Jugosllavisë, “mundësia që veriu i Kosovës, ku jetojnë shumica e serbëve, t’i bashkohet Serbisë u mor parasysh dhe ideja u miratua nga francezët... 

Një kamion me mbishkrim për “bashkësinë e komunave serbe”, po vazhdon të mbetet ende me disa protestues serb

Një kamion që është vendosur si barrikadë që nga 20 shtatori e që ka të varur një mbishkrim për asociacionin po vazhdon të mbetet ende në afërsi të një grupi protestuesish serbë. Pas një përpjekje të Policisë së Kosovës për të marrë vesh se çfarë po ndodhë më atë kamion që po vazhdon të qëndrojë aty dhe pas diskutimeve me KFOR-in, ai kamion është zhvendosur... 

Fillon largimi i barrikadave në veri

Ashtu siç ishte paraparë në marrëveshjen për targat e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka filluar largimi i barrikadave në veri dhe vendosja e KFOR-it në Bërnjakë dhe Jarinjë. Forca të shumta të KFOR-it tashëm kanë dalë në vendngjarje dhe kanë filluar lirimin e rrugës. Sipas marrëveshjes të arritur ditë më parë në Bruksel me ndërmjetësimin e... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress