Home » Archive for 26 Nëntor, 2021

Ardita Sinani: Presheva lutet për Kosovën dhe u shpreh ngushëllime familjeve

Postimi i znj. Sinani: Lugina e Preshevës është gjithmonë me Kosovën në kohë të vështira. Plagë të rënda e lajm i zi na erdhi nga Gllogjani. Presheva lutet për Kosovën dhe u shpreh ngushëllime familjeve dhe lidershipit e të gjithë motrave e vëllezërve tanë. Sonte lutjet janë për ty Kosovë  Read More »

Prokuroria e Kosovës: Jemi duke ndërmarr veprimet e nevojshme për zbardhjen e autorit

Nga Prokuroria e Shtetit janë deklaruar lidhur me vrasjen në Gllogjan të Deçanit, për çka thonë se janë duke i ndërmarr të gjitha veprimet e nevojshme për zbardhjen e autorit të krimit. “Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit, njofton se Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Pejë, së bashku me Zëvendës-kryeprokurorin e kësaj prokurorie... 

Të shtëna me armë drejt autobusit në Gllogjan, tre të vdekur dhe një të plagosur

Drejtuesi i autobusit dhe dy nxënës kanë ndërruar jetë gjersa një ka mbetur i lënduar pas të shtënave me armë zjarri në drejtim të një autobusi në fshatin Gllogjan të komunës së Deçanit. Këtë, për media e bëri të ditur zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës, Fadil Gashi. “Mund të ju konfirmoj se ka pasur të shtëna me armë zjarri në drejtim... 

POEZIA E POETIT REMZI BASHA KOINCIDON ME ARSYETIME FAKTIKE SE KULTURA SHQIPTARE ËSHTË KULTURË EVROPIANE

Nga Hysen IbrahimiFörslöv-Suedi, 25.11.2021 Për të ilustruar 52 veprat e poetit tonë të shkëlqyer Remza Basha do orientohem në energjinë enorme të tij, për idealin e tij kombëtar, pastaj aftësinë për të krijuar, botuar e përuruar dhe për të lënë gjurmë atdhetarie në mërgim. Në vargun poetik të poetit Remzi Basha, përveç tjerash e gjejmë idealin e tij për prestigjin... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress