Home » Lajme, Opinione » 28 NENDORI 1912 -PJEDESTAL I HISTORISE MODERNE MBARE KOMBETARE!

28 NENDORI 1912 -PJEDESTAL I HISTORISE MODERNE MBARE KOMBETARE!

(Ceshjta jone kombtare nuk eshte: as loje per politike as edhe teme per me kenaq interesat e shumkuj)

-Edhe nese jemi muaj larg, ngaku eshte bere tradite te perkujtohet kjo date e shenuar ne kalendarin historik . Krejt natyrshem, por edhe per shkak te zhvillimeve kjo date vjen e behet domozdoshmerisht nevoje per tju referuar.
Jemi thuajse te nje mendje te gjithe , se ,rreth kesaj ngjarje e pa mundur te jete lene gje e pa thene.
Por ajo cfare mbase nuk e kemi bere si duhet ,eshte fakti :se jo sa duhet ,prej saje kemi nxjerre mesime te nevojshme per te na sherbyer si udherrefenjes te koheve qe vijojme .
Arsyet e ketij perfundimi, cilat jane disa nga me thelbesoret:
1-“Burrat” e Shqiperise kurre nuk e perdoren ceshtjen kombtare si ceshtje te kapitalit te tyre politik dhe ure per te kaluar “kalin” e tyre te lodhur nder kalvare koruptiv.
2- Ata edhe nese qene nje shekull kohe para Nesh kurre nuk u qorrollisen nder kalvare per te kapur veshin se prapthi, por: drejt e ne teme hyne ne analet e historise per nje Shqiperi bashkuar pa terma dhe ndasi krahinore.
-Atyre u mjaftoi emri ‘SHQIPERI’ per te pare qarte, nevojen e bashkimit sa edhe e bene ate akt , qe edhe nese nje cast e moment i shkurter historik la gjurme si vule e pashlyesheme historike.
Sot! krejt sikur te jemi nen Perandorine Atomane , ka dukuridhe
shfaqje te pa denja ,duke e copetuar kete ‘Kryefjale kombtare ‘ndersa gjithkush e emerton treven e tij si ti teket.
Nese themi:Dardani, Ilirid,Epir, atehere nuk kemi me Shqiperi por Albani.
Eshte tjeter historia e lashte kur ishim te ndare ne fise .Koha e Ilirise dhe me tej Pellazget, ku mbase mesojme”- se te tere ne rajon ishim bashke ndare ne fise”.(Tjeter se kush e ruajti trashegimine e kush e la dhe u asimilua).
Tjeter historia moderne e nje shekulli, qe nga Lidhja e Prizrenit
duke kulmuar me shpalljen e pavaresise qe na sjelle nje emertim te vetem:Shqiperi.
Nese flasim per bashkim kombtare rreth nje gjuhe, flamuri, himni dhe shteti Ne jemi Shqipetare te gjithe dhe kemi te njejte synim:
-Shqiperine bashkuar : nga Sanxhaku ne veri ,Manastiri ne lindje, bregdeti ne perendim(me kufinjte ujore )deri ne Preveze ne Juge.(kuptohet perfshire Malesine e madhe).
Mendja , goja, dora, e Shqiptareve patriot dhe te ndershem e te vendosur per bashkim kombtare , kurre nuk duhet te flasin per tjeter.(Natyrisht nese duam realisht te bejme nje njesi te vetme qeverisese).
Eshte tjeter, taktika e ndarjes nga okupimi dhe bashkjetesa e pamundur me ata qe ua dhane trojet dhe na copetuan.Atyre tua themi, madje me mjaft kopetence, argumenta dhe te deshmojme fort mbi identitetin.Identitet i cili na ben te shkermoqet mashtrimi dhe e paverteta historike, mbi ate qe gjojaNe Shqiptaret jemi te ardhur. Ndersa dihet se kush jane te ardhurit sa edhe deshmohet per te kunderten.
Por !Per hater se ngado ne jemi te coptuar dhe jo unike, ne nje qeverisje dhe kuptohet pergjate nje shekulli edhe skema e beri brazden e saje . Nuk mundemi te sillemi me ,sikur thuhet ne proverbin tone :-“-Per inate te vjerres shkoj e flej me mullixhine..”
Eshte ky nje apel ,per ti thene ndal kesaj veprimtarie e cila na ben refraktare dhe cinike me vetveten.Lehtesisht te manipulueshem nga te huajt.
-Kujdes ! Bota ka planet e veta .Ne kemi tonat.Ne nuk jemi aq te pa mend mos kuptojme”- se ndryshimet e preferencave ne rajon na bejne te besojme :se kjo behet per haterin tone ,se na duan fort..’Bota keshtu si ka perfunduar ,nuk eshte ngritur mbi parime morale universale,ku integriteti i Njerezve gjen udhe, por permes forces eshte ndertuar nje strategji e interesave te lobeve dhe superfuqive.
Nese duam te jemi luajale ne partneritet dhe interesa ku luan diplomacia, atehere le te kerkojme jo rindarjen , me preteks gjoja se po behen disa shtete Shqiptare.(Sa duke ja hyre nje udhe plot gjemba perfundojm pa flamure e pa identitet, kujtojm Kosoven).
– Por ,pa ja hyre fare kesaj. E bejme nje mend bashke edhe pa luajtur fare me kete loje, bejme nje qeverisje te perbashket e pastaj ndarjet i diktojne jo pazaret e klaneve por interesat tona kombtare:
(-Kruje 6 Tetore 2012 kuvendi kombtare i Beselidhjes se Re Shqiptare ).
E po kjo nuk behet, sikur ai qe thote :mbameni se filanin do e godas..’Kjo nuk ka nevoje, as me be buje, as me kerku leje, as me “pergatit” opinion.
Drejt e ne teme :sikur edhe e kemi vendimarrjen e propozur nga kuvendi i Krujes,mblidhemi nje dite edhe biem dakort: me be nje parlamant mbare kombtare me objektiva te perbashket, pra nje qeverisje politike.
Kete e kan bere, tere vendet e rajonit pa be zhurme.Madje mbajne edhe forca paramilitare dhe na mbajne peng sikur ne Mitrovice , veriun dhe pushtetin lokal.Mblidhen mu ne mes Athines dhe kerkojn “Vorio Epirin” qe nuk egziston te jete i tyre.
Le te na bejne 5 shtete , por kjo mase paraprake do na duhet, per te qene me nje platforme kombtare zhvillimesh .
Pasi politika e “fqinjesise se mire”ka gjasa te na beje “lukunore” (Ate qe nuk e bene shekuj qendrese e bejn interesa matrapazesh)sikur po ndodh , (Kujtojm disa ceshtje : sikur te energjise dhe telekomunikacionit),sa nuk pyetet cfare po ndodh ne Presheve.Apo shtrydhet shum kush , se cfare qendrimi do marre per rezoluten Came.(E cfare tjeter vecse nje miratimi unanim?!)
Kujdes !Me hile nuk behet komb.Ne pjesa e Shqiptareve me mend edhe qe po vigjelojm duke u bere dita dites ne shumice.Nuk mundemi te lejojme:- qe klanet te realizojne nje integrim qe u shkon per shtat dhe popullin e kthen ne hyzmiqare.
Kjo ka ndodh ne mesjete, por ma nuk tolerohet!
Me te drejte:- kur te sheh ,se po ben shou me ceshtjen tende kombtare diplomacia nderkombtare te ben e jo vetem vrejtje!
Ja pra. se nuk kemi pse jemi si te shushatun,nuk kemi mbet pa ide dhe rrugedalje! Po ashtu i kemi edhe vendimarrjet ,mbetet per ti lexu qarte dhe vepru me perkushtim!

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress