Home » Lajme, Opinione » Sa afër nesh, Afërdita dhe Jupiteri !

Sa afër nesh, Afërdita dhe Jupiteri !

Venera e Jupiteri(“Para disa ditësh ka ndodhur konjuksioni  ( lidhja )mes Jupiterit dhe Afërditës, kjo është një shenjë se këta dy perëndi do ta kenë pushtetin, dhe besëlashta do të
triumfojë sërish. Populli shqiptar do të shpëtojë.  “ nga Filloreta Rexhepi )</h1>
<h1>

Venera dhe  Jupiteri në konjukcion me 30 Qershor 2015, foto e shkrepur nga Mohamad Fadzli , Malejzia . Venera ( Afërdita ) është më e ndritshme  Hënat e Jupiterit shihen gjihashtu
Lidhja e yjeve: Astronomet e kanë festuar së bashku me mediat sociale një takim të rrallë në mes Afërditës (Veneres) dhe Jupiterit .Ndodhi e rrallë.

Venera e Jupiteri -4Edhe pse janë largë ndëveti për rreth 670 milon kilometra , t ë dy Perenditë ( planetet) ishin shumë afër njëri tjetrit ,ku shiheshin me sy ( pa mjete skopike afruese ) edhe nga Kosova.

Ky afrim yjesh , kjo valle planetesh shihej dhe kremtohej në të gjithë botën e civilizuar
Korriku i vitit 2015 mbahet në mend për mundësinë që na dhurojnë këto planete , duke iu afruar aq shumë tokës, aq sa ne t`i shohim  “valet “ e tyre
Mbremjet e planeteve në Korikun që jemi:
– Afërdita me shkelqimin e saj nga muzgu deri gati në mesnatë
Venera e Jupiteri -2– Jupiteri me shkelqimin e tij nga muzgu e deri gati në mesnatë</h1>
<h1>-Marsi i humbur në shkëlqimin e lindjes së Diellit
-Saturni nga rënja e natës e deri tek mëngjesi i herëshëm</h1>
<h1>

Me  një teleskop klasik , shihet Saturni dhe vallja e tij me Hënat e veta

Venera e Jupiteri -3Ishte koha e mrekullueshme të shihet Saturni në qiellin e natë, përderi sa Toka ishte futur në mes tij dhe diellit. Kjo foto e shkrepur me 13, Qershor 2015</h1>
<h1>*Shenimet  dhe  fotot  e mledhura nga shtypi i civilizuar perëndimor  dhe revistat profesionale astronomike që neve ne mungojnë *

Fahri Xharra, 19.07.2015. Gjakovë

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress