Home » Lajme » 48 haxhinj e Luginës së Preshevës kanë mbrritur shëndosh e mirë në vendet e shenjta islame në Arabinë Saudite, Mekë e Medinë për kryer e kushtit të pestë të Islamit

48 haxhinj e Luginës së Preshevës kanë mbrritur shëndosh e mirë në vendet e shenjta islame në Arabinë Saudite, Mekë e Medinë për kryer e kushtit të pestë të Islamit

Haxhilerët për në vendet e shenjta islame janë nisur të shtunën me aeroplan nga aeroporti i Prishtinës “Adem Jashari “ në organizim të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës dhe këshillave të Bashkësisë Islame në Preshevë dhe Bujanoc. Sipas udhëheqësve të haxhinjve hfz. Hevzi Nuhiu dhe Sevder ef. Bajrami . Me të mbërri në qytetin e Muhammedit a. s., ata janë vendosur në njërin nga hotelet mjaftë luksoz në afërsi të Xhamisë së Pejgamberit a.s ku do të qëndrojnë tetë ditë për t’i falur dyzet kohë të namazit në këtë Xhami të veçantë. Pas qëndrimit tetë ditor atje ata të shoqëruar nga udhëheqësit e tyre do të shkojnë për në Mekë ku gjendet Kibleja e mbarë myslimanëve të rruzullit tokësorë, Qabeja e Madhëruar për t’i kryer ritualet e Haxhit.
RTV Presheva

While the depth of the site can make it a little overwhelming, there’s a treasure trove https://www.pro-essay-writer.com of accessible, engaging, and valuable information for anyone who works with kids

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch