Home » Histori » A ishte Hanibali serb ?

A ishte Hanibali serb ?

Shkruan “ Fahri Xharra

Pak  histori   : Hanibali u mund vetëm nga…Hanibali

Hanibali

Beteja e Zamës është konkluzioni i Luftës së Dytë Punike dhe triumfi përfundimtar i Romës mbi armikun e saj më të fortë, Hanibal Barkën. Ajo u zhvillua rreth 19 tetorit të vitit 202 p.k, pas rreth 17 vjet lufte që e vunë Republikën italike afër asgjësimit. Kartagjenasi i famshëm, pasi mor Spanjën, ndërtoi aty një bazë rekrutimi, eci përmes Francës jugore dhe doli nga Alpet në Itali në vitin 218.

 

Seria e betejave të tij me romakët, sidomos Kanae në vitin 216, provoi se ai nuk mund të mundej në betejë, për shkak të kapacitetit taktik dhe aftësisë për drejtim. Zgjidhja u gjet nga Publius Cornelius Scipio, i quajtur Afrikani, i cili për të mundur Hanibalin vuri në punë një strategji hanibaleske. Në fillim ai goditi Spanjën në vitin 203 p.k dhe më pas zbarkoi në Afrikë, duke detyruar Hanibalin të lërë gadishullin italik. Këtu, romaku i famshëm, pas një studimi të gjatë të kundërshtarit dhe një përgatitjeje të terrenit mori fitoren në Zama, duke mbyllur kapitullin më të vështirë për Romën. Kjo kthesë konsiderohet një ndër ato momente ku është përcaktuar kursi i historisë botërore.

Por ketu do të flas për cmenduri  serbe se hanibali ishte serb  .

Hanibali - sipas serbeve

ja se cka shkruajnë : “Senati i Romes ne vitin 202 te epokes sone , mu atehere kur Hanibali ( perndryshe serb ,rashanin i Rasit) e kercnonte Romen,paska vendosur qe te behet gjenocid mbi etrusket, qe te shkaterrohen permendoret e tyre,dhe te gjitha librat e etruskeve te perkthehen ne latinisht ne menyre qe te perpunohet kultura e tyre.( kultura etruske te manipulohet)

Eshte menduar gjate se kultura etruske ishte zhdukur , por shpirti i tyre i ringjall ne kohen e renesances ,e edhe me shume tani kur po gjënden materiale te dokumentuara qe etrusket ishin serb , flitnin serbisht dhe se vetëquheshin Rasan , Rasen ! “ – shkruajnë serbët

Dikush ma rikujtoi :  “Nese thuhet “rashanin” nuk do te thot serb, po identifiokohet me oronim. Manipulimi i oronimit me banoret e kohes se sotme eshte dicka tjeter.”

Po pse ne jemi aq të lehtë dhe bijmë  në grackën  e rrenave serbe ?
Por serbët jane një rracë e tillë qëhistoriografia shqiptare nuk po guxon aspak të iu kundervihet. Ky  është  një turp  mbarëshqipëtar!

Por  c`thoshte  Dobrica Cosic, “Babai i kombit serb”?
“Gënjeshtra është interes kombëtar serb”
– “Ne gënjejmë në mënyrë që ta hutojmë veten, që t’i qetësojmë të tjerët; gënjejmë nga mëshirësia, gënjejmë nga turpi, të inkurajojmë, që ta fshehim mjerimin tonë, gënjejmë për shkak të ndershmërisë. Gënjejmë për shkak të lirisë. Gënjeshtra është spektër i patriotizmit serb dhe dëshmi e inteligjencës sonë të lindur.
– “Gënjejmë në mënyrë kreative, me mençuri, inventivë. ”
– “Gënjeshtra është interes shtetëror serb.”
– “Gënjeshtra është në vetë qenien e serbëve”.
– “Në këtë vend, çdo gënjeshtër në fund bëhet e vërtetë.”
– “Serbët shumë herë në histori i ka shpëtuar gënjeshtra…”

(Dobrica Ćosić, „otac srpske nacije“:
-„Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.“
-„Laž je srpski državni interes.“
-„Laž je u samom biću Srbina“.
-„U ovoj zemlji svaka laž na kraju postaje istina.“
-„Srbe je toliko puta u istoriji spašavala laž…“ )

Shqiptar , historia është e jona !

Fahri Xharra, 01.06.15
Gjakovë

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress