Home » Lajme » ANULOHET PLOTËSISHT AKTGJYKIMI NË BEOGRAD

ANULOHET PLOTËSISHT AKTGJYKIMI NË BEOGRAD

Gjykata e Apelit në Beograd, pas Ankesës së palës mbrojtëse dhe shqyrtimit të Aktgjykimit kundër nëntë Shqiptarëve nga Presheva, të akuzuar për krime lufte, pastaj të dënuar nga ana e Gjyqit të Qarkut në Beograd me nga 15. 10 dhe 8 vjet burg, sot më datën 4 Janar 2012 ka lajmëruar palën mbrojtëse se është marrur vendimi për HEDHJEN POSHTË të këtij AKTGJYKIMI PLOTËSISHT.

Në arsyetimin shumëfaqësh është sqaruar se vendimi i Gjykatës së Qarkut në Beograd, përkatësisht i Prokurorisë për Krime Lufte është në kundërshtim të plotë me faktet e paraqitura nga ana e palës mbrojtëse dhe se, ndër të tjera “dëshmia” e dëshmitarit bashkëpunëtor Bozhurit 50 ka qenë e paargumentuar.

Agush Memishi, Faton Hajdari, Ahmet Hasani, Nazif Hasani, Samet Hajdar, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Selimon Sadiku dhe Burim Fazliu u arrestuan në datën 26 Dhjetor 2008, nën akuzën për krime lufte ndaj Serbëve, kinse të kryera në Gjilan e rrethinë gjatë vitit 1999.

Rregullat ligjore Serbe, në këtë rastë obligojnë gjykim të ri.

 

04. 01. 2012

Preshevë

LKSH

Orhan Rexhepi

One Response

  1. Zoti i VRAFT e kurr dit te BARDH mos pafshin keta te ZI SHKIJE,…po kur dot ngopen me gjakun e VLLEZERVE TAN kur,kur,mor ZOT keta nuk din KUFI e kan harru kejt se KASETA E TRURTI ju ka ndryshk KTINVE ,dhe nuk kan PJELL nanat SHKINA hala SHKA ja SHKIN me mendje te ndritur,…ZOT te lutem mos na len edhe nje her mi NDYTUR duart TONA ME KTA THI…SE NUK KEMI KU ME SHKU MA JO PREJ LIKURES SUN DALIM,……………..

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress