Home » Author Archive

SKANDALET E PROGRAMIT VJETOR TË MINISTRISË SË KULTURËS: Miliona denarë brenda familjes!

Bashkëshortët, Burhanedin Sali dhe Nadire Ismaili Sali, që figurojnë si persona të autorizuar në dy shoqata “Tingujt e Karshiakës” dhe “Inovacion”, është një prej rasteve të spirales ku gërshetohen emra fituesish dhe projektesh të paguara mirë. Nadirja, është po ashtu edhe motra e sekretares në Kabinetin e sekretarit shtetëror në Ministrinë e Kulturës, Valmir Azirit Rastet... 

Duke thënë se jam shqiptar . kryeministri Zaev e tha të vërtetën e madhe

” Unë nuk di të flas në gjuhën shqipe pasi gjuhën shqipe nuk e kan gjuhë amë, por gjuhën e stër-stër-stër gjyshërve, por nuk është me rëndësi njeriu si flet, por si ndjehet. Unë ndjehem shqiptar ortodoks .” përfundon kryeministi Zaev. Pra ? Është e vërtetë se Radmila Sheqerinska  për nga gjyshja është një shqiptare ortodokse , por çfarë ka këtu të frikshme ? Edhe... 

TIRANA DHE PRISHTINA TË MOS BËJNË GJUMË PA RIPARUAR SHTËPITË E SHQIPTARËVE TË MITROVICËS

Nga Nuri Dragoj[1]   Pa Mitrovicën nuk ka kuptim Kosova Politika kombëtare nuk duhet ta harroj për asnjë çast “çështjen Mitrovica”     Libri i Ramadan Kelmendit “Gërshetime faktesh në përplasjet politike”, na tregon se Mitrovica është zona e betejave të mëdha, që kanë hyrë në histori si emblema e saj. Ajo është kapilari që lidh sakrificat mbinjerëzore të shqiptarëve... 

Sot në seancën e parë të Kuvendit Komunal u zgjedh kryetari i Komunës dhe i Kuvendit, si dhe anëtarët e Këshillit Komunal të Preshevës

Kryetari i Alternativës për Ndryshim, Shqipërim Arifi u zgjodh kryetar i Komunës, për kryetarë të Kuvendit është zgjedhur  Sami Salihu i Lëvizjes për Reforma të PDSH-së, kurse zëvendës i tij është  zgjedhë Branko Trajkoviq nga lista serbe. Në seancën e Konstituive të mbajtur sot në sallën e madhe të Kuvendit Komunal, u verifikuan mandatet e 38 këshilltarëve të dalë nga... 

Si ta njofim historinë tonë-Radovan Zogoviqi

Nga Fahri Xharra Të thuash të vërtetën e ndaluar; të thuash një të vërtetë që kërcënon me vdekje  është shumë e vështirë, nëse jo për diçka tjetër atëherë si e thoshte At Donat Kurti “Prej jush unë nuk pres kurr nji të mirë, edhe pse deri më sot nuk i kam bâ kurrkuj keq. Mue nuk më bân përshtypj as vdekja as burgu, por më vjen keq se më mbeti puna pergjysë. “  (At... 

VironKona:RECENSË PËR LIBRIN “VULLKAN I SHPËRTHITHUR” I POETIT BAJRAM MUHARREMI – BISTRICA

Shkurt, 2018                                       Nga Viron Kona, Anëtar Nderi i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi RECENSË PËR LIBRIN “VULLKAN I SHPËRTHITHUR” I POETIT BAJRAM MUHARREMI – BISTRICA                    E shtrenjta Dardani!             “Stuhia u mundua dhe rrënjët të... 

Në festimet e 10-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Prishtinë, 17 shkurt 2018

Kongresmeni Amerikan Eliot ENGEL- mik i madh i Shqiptarëve, z. Harry BAJRAKTARI – atdhetar i madh lobues e kontribues i Cështjes Kombëtare Shqiptare, i Lirisë, Pavarësisë e Shtetësisë së Kosovës, Rita ORA – shqiptare e artiste e madhe me famë botërore.  Read More »

Dje, 18 shkurt 2018. Vazhdoi Festa e 10-vjetorit te Pavaresise se Kosoves…!

Prof. dr. Sali BERISHA – ish president e ish-kryeminister i Shqiperise, z. Lulzim BASHA – kryetari i PD e Opozites ne Shqiperi, z. Harry BAJRAKTARI – Nderi i Kombit, z. Rrustem GECAJ – Nderi i Kombit, av. Rasim HASANAJ – vllai i Azem HAJDARIT – ish kryetar i Komitetit te Kulteve te Shqiperise e keshilltar i Kryetarit te PD te Shqiperise, ambasadori e historiani Mal... 

NË FÖRSLÖV TË SUEDISË – EDHE FESTË EDHE KONTRIBUT

Mbrëmë më 16 shkurt 2018 (e premte) në Förslöv të Suedisë në një atmosferë festive nën përkujdesjen e Shoqatës Kulturore Shqiptare ”NënaTerezë” në  Ängelholm tëSuedisë, u organizua manifestim kulturor me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut, 140 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit dhe dhjetë vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës. Kolorit... 

Programacioni i radio – Televizionit Kontakt

    Kosova - Një dekadë Pavarësi! Stafi i Radio-Televizionit Kontakt, në këtë përvjetor jubilar për Kosovën, ju sjell një gamë të gjerë programesh dedikuar kësaj dite speciale për mbarë shqiptarët. Qëndroni me ne! Program special me rastin e pavarësisë së Kosovës - 17 shkurt 2018 Ora 8.00 - ‬“Kryefesta e Kosovës në faqet e shtypit shqiptar” “Kryefesta... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Kosovalindore · Powered by KosovaLindore