Home » Author Archive

Presidenti Ilir Meta dhe “ç’dekretimi” i destabilitetit

Nga Skënder SadrI KAPITI Presidenti  i Shqipërisë duke parë gjëndjen e paparashikueshme e cila po agravonte e përkeqësonte për ditë e më shumë nga protestat qytetare të drejtuara nga opozita në emër të demokracisë , të zgjedhjeve të lira e të ndershme; duke parë gjëndjen e krizës së thellë politike dhe parlamentare  pas djegies së mandateve të deputetëve... 

BARDHOK RAJTA 70 VJEÇ, SHTATËDHJETË VJET NË UDHË DRITE

Bardhok Rajta po e vazhdimon rrugën e paraardhësve të tij, ndaj dhe në ditën e sotme, të 13 qershorit 2019, në ditëlindjen e tij të 70-të, shumë nga arritjet e tij në jetë ia dedikon familjes, Derës së Rajtës dhe Lurës edhe pse që nga mosha gjashtëvjeçare u largua për në Peshkopi. Në Derën e Rajtës brezat i përcollën njëri-tjetrit traditën si vlerë.Të rinjtë tradicionalist... 

IKU DHE NJE LIS NGA KULLA E MADHE E BERISHAJVE, AHMET XHEM BERISHA

Dje ka ndrrue jetë në moshë 93-vjeçare Ahmet Xhemë Berisha i Kullës së Madhe etno-historike të Berishajve, “njeriu i dy luftërave”: i Luftës së Parë Botërore – prej të cilës mban një plagë në trup dhe i Luftës së fundit të Kosovës – prej të cilës mban në shpirtin e tij edhe në amshim andrren-realitet, Lirinë e Pavarësinë e Kosovës. E thonë... 

Në 86-vjetorin e ditëlindjes: BARDHYL XHAMA: PUBLICISTI, SHKRIMTARI DHE KOLEGU YNË I MIRË…

Nga: Prof. Murat Gecaj       publicist e studiues Kam pasur fatin që jam njohur shumë vite më parë, me Bardhyl Lame Xhamën. Por njohja jonë u shtua dhe miqësia u forcua, kur në vitin 1980 shkova me punë, redaktor i gazetës “Mësuesi”, ku ai ishte sekretar i Kolegjumit. Menjëherë, dallova te ai njeriun e mirë, korrekt, buzagas e shpirtgjerë.... 

Ish-kryeministri, Tony Blair, ka uruar kosovarët për përvjetorin e 20-të të çlirimit nga Serbia

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka publikuar një video të Blair, ku ai ka uruar kosovarët. “Tony Blair, ish-kryeministri britanik, ka dhënë kontribut shumë të madh për lirinë tonë. Në shenjë të falënderimit dhe respektit të madh që populli ynë ka për të, sot shumë të rinj kosovarë me krenari e bartin emrin e tij. Kosova, populli ynë, asnjëherë nuk i harron... 

Ish-presidenti i SHBA-së Bill Clinton ka vizituar Bulevardin “Bill Clinton” ku është dhe shtatorja e tij

Në kuadër të “Ecjes për Liri” për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ish presidenti Bill Clinton ka vizituar Bulevardin “Bill Clinton” ku është dhe shtatorja e tij. Me këtë rast në shenjë mirënjohje për të është përuruar dhe një pllakë afër shtatores së tij. Ish presidenti Clinton tha se kjo pllakë është një dhuratë shumë çmueshme dhe tha se nuk duhet... 

Fitores së Dardanëve i bashkangjitet edhe kryeparlamentari Veseli

Festës së madhe të fitores historike të Kombëtares sonë kundër Bullgarisë, i është bashkuar edhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Kryeparlamentari Veseli ka qenë në përkrahje të skuadrës sonë në fitoren dramatike te Kosovës në Sofje, fitore kjo që rrite gjasat e “Dardanëve” në rrugën drejt kualifikimit në EURO 2020, raporton RTKlive. Pas ndeshjes kryeparlamentari... 

Ka mbërritur në Kosovë, ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeline Albright

Albright është mirëpritur nga ish presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga. “Jam krenare që, njëzet vite pas çlirimit, të mirëpres në Kosovë ish-Sekretaren Amerikane të Shtetit, Madeline Albright- njërën nga kontribueset më të fuqishme në lirinë dhe pavarësinë tonë. Vendosmëria dhe përkushtimi i Sekretarës Albright për ta ndalur gjenocidin në Kosovë dhe për t’ia... 

Ish-presidenti i ShBA-së, Bill Clinton, ka arritur në Kosovë

Në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, ish-presidenti i ShBA-së, Bill Clinton, është pritur nga zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli. “Mirësevjen në familjen tënde, në Kosovë, zoti President”, ka shkruar Pacolli në llogarinë e vet në “Facebook”, ku ka postuar edhe disa fotografi të ardhjes së Bill Clintonit... 

Kamberi e Sinani morrën pjesë në shënimin e ditës së Lidhjes së Prizrenit

Kryetari i PVD-së, Shaip Kamberi dhe nënkryetarja e PVD-së, Ardita Sinani, me ftesë të Kryetarit të Prizrenit, z. Mytaher Haskukaj, morrën pjesë në aktivitetet për shënimin e 10 Qershorit, ditës së Lidhjes së Prizrenit.Në këto aktivitete morrën pjesë figura dhe personalitete nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Sanxhaku.Gjithashtu për aktivitetin në fjalë u prononcua... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch