Home » Author Archive

Invazioni i shtetit serb ndaj asaj pak kulture shqiptare që ka mbetur në Preshevë

Invazioni i Beogradit që të mbyll me pranin e policisë serbe Shtëpinë e Kulturës “Abdullah Krashnica” në Preshevë, në të cilin objekt janë edhe Biblioteka e Qytetit, Teatri i Qytetit, si dhe Radiotelevizioni i Preshevës, tani në muajin nëntor që është muaji i festave kombëtare shqiptare, padyshim që është vazhdimësi e politikës antishqiptare dhe asaj antivlerave evropiane... 

PVD dhe PDSH, nënshkruan marrëveshjen e koalicionit për udhëheqjen e Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Kjo marrëveshje mes dy subjekteve politike nga pesë sa kishin pjesmarrë në zgjedhjet e KNSH-së, kishte për bazë zhvillimin shoqërorë, mbrojtjen, ruajtjen dhe avancimin e identitetit dhe flamurit kombëtarë si dhe prosperitetin e shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Marrëveshja përfshinë rritjen e cilësisë në katër fushat që parashihen të merren Këshillat Nacinale,... 

Opinion-Takimet e dy qeverive

Takimi i radhës i përbashkët i Qeverisë së Shqipërisë dhe Qeverisë së Kosovës është paralajmëruar se do të mbahet më 26 nëntor të këtij muaji. Takimet e përbashkta nuk kan dhënë rezultate të pritshme. Këto takime do të duhej të jen në të mirë edhe për shqiptarët jashtë këtyre dy shteteve,dhe diasporën anë kënd globit. Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Në këtë rast sa... 

Kosova fiton bindshëm ndaj Maltës me rezultat 5-0

Me një lojë fantastike, lojtarët e përfaqësueses së Kosovës shënuan pesë gola kundër maltezëve, duke përfunduar kështu ndeshja 5-0 . Golin e parë e shënoi Vedat Muriqi, të dytin Benjamin Kololli, të tretin dhe të katërtin Donis Avdiaj ndëra të pestin Milot Rashica. Kjo ndeshje ishte e një rëndësie të veçantë për Kosovën në kuadër të Ligës së Kombeve për kualifikim... 

Në Shqipëri duhet RI-VETTING- VETTING për VETTING-un

Nga Skënder Sadri KAPITI Aq thellë është zhytur në krim dhe në korrupsion drejtësia shqiptare sa që do të kishte qenë mirë një vendimmarrje politike konsensuale ,gjithpërfshirëse , ku të miratohej ne parlament një ligj i cili të përjashtonte nga detyra e prokurorit dhe e gjyqtarit të gjithë gjyqtarët e prokuroret në Shqipëri por edhe në Kosovë, e jo vetëm ata, por të përjashtohen... 

Opinion – “Popllava” dhe SNS-i mbyllin Shtëpinë e Kulturës, Bibliotekën dhe RTP- në në Preshevë !

Shkruan: Nehat Hyseni Të premtën, si ditë e fundit e punës të javës, më 16 nëntor 2018, në orën 15:00, dmth në fund të orarit të punës, Inspekcioni Shtetëror për mbrojtje kundër zjarrit nga Vranja, me asistimin e policisë, në mënyrë speltakulare i mbylli dhe “bllomboi” dyert e Shtëpisë së Kulturës “Abdullah Krashnica”, të Bibliotekës komunale “Mehmet Jusufi”,... 

Tentim-shantazhimet e Serbisë ndaj Faktorit Ndërkombëtar kundër Kosovës

Fillimisht  Serbia sidomos që nga  vitet 1870, vazhdimisht  luan një lojë politike të asnjanësisë  karshi përcaktimit të të qenit  pro Perandorisë Osmane apo pro-Ruse. Fillet mund të gjenden që  nga  Aleanca e princave serbë me ata Osman në Betejën e Maricës më 1371. Pastaj  me princin serb Brankoviqin, në Betejën e Kosovës, pasuar me marrëveshjen  e  majit 1453 të Sulltanit... 

SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI” – ”FOLE KOMBËTARE” E MËRGATËS SHQIPTARE NË SUEDI

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë”Papa Klementi XI Albani”,e krijuar më 26 Nëntor të vitit 2011, në zemrën e vendit të paqes mbi 200-vjeçare, në Suedi,sot mund të themi se është kthyer në një institucion vullnetar shumëdimesional,që kryen një veprimtari të dendur atdhetare dhe letrao-artistike. Themeluesit,veprimtarët dhe frymëzuesit e kësaj  shoqate janë të... 

ÇITAKU: PËR USHTRINË S’KA DIALOG ME SERBINË

Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, ka thënë se vendi ynë ka bërë progres të madh që nga shpallja e pavarësisë dhe se tash UNMIK nuk e ka më rolin paqeruajtës, andaj do të ishte më e dobishme që resurset e kësaj organizate të shfrytëzohen për zgjidhjen e krizave tjera nëpër botë. Ajo gjatë fjalës së saj në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për Kosovën kërkoi... 

Mogherini: Në vitin tjetër do t’i tejkalojë mosmarrëveshjet në Ballkan

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini thotë se në vitin tjetër dëshiron që t’i përfundojë punën në Ballkan, në mënyrë që pasardhësit të saj t’i lë një situatë që ky rajon të jetë në drejtim të bashkimit me BE-në, por në aspektin e bashkëpunimit rajonal dhe të pajtimit. “Unë mendoj se jemi në rrugë të drejtë,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch