Home » Author Archive

Kotzias: Koha për zgjidhjen e çështjeve me Shqipërinë e Maqedoninë

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, është shprehur optimist në lidhje me negociatat e zhvilluara së fundmi me palën shqiptare për kufirin detar, duke thënë se tashmë pas dy vjetësh bisedime janë pjekur kushtet për zgjidhjen e problemeve të mbetura pezull mes dy vendeve. Deklaratën kreu i diplomacisë greke e ka bërë në një intervistë për gazetën “Documento”.  “Me këto... 

Pranvera prek fundjaven tuaj!

Shfleto ne Browser ​ Bukuritë e  Kastorias 1 Ditë Nisja: 17 Mars 15 € Rezervo Mbrëmje në Prishtinë 1 Natë / 2 Ditë Nisja: 17 Mars 45 € Rezervo Zbuloni sekretet e Malit të Zi 1... 

Pranverë në Itali!

Firenze Tiranë – Firenze – Tiranë Vajtje – Ardhje (25 Mars – 28 Mars) 124 € Rezervo Bergamo Tiranë – Bergamo – Tiranë Vajtje – Ardhje (1 Prill – 6 Prill) 125 € Rezervo Bologna Tiranë... 

ALBUMI MONOGRAFIK “AZEM HAJDARI DHE TROPOJA” NË 55 VJETORIN E LINDJES SË TIJ

Nga Ramiz LUSHAJ “Azem Hajdari dhe Tropoja”, album monografik me njëqind faqe format A4 e me ngjyra, botim i posaçëm në 55-Vjetorin e Lindjes (1963-11 mars-2018), pasqyron me kapituj të veçantë jetën e veprimtaritë, kontributet e meritat e tij si bir i Tropojës, si një nga politikanët shqiptar demokrat e atdhetar kombëtar. Trualli i tij epik deri në kufijtë e legjendave, lidhjet... 

“Karnavalet Ilire” në Bozovcë të Malësisë së Sharrit, Tetovë – Video

“Karnavalet Ilire” në Bozovcë të Malësisë së Sharrit  Read More »

Libri i artë etrusk në muzeun bullgar të Sofjes

“Unë nuk e dija që ishte polemika aq e madhe për rolin e madh të gjuhës shqipe për ndriçimin e gjuhës etruske dhe që kishte aq shumë shpjegime të qarta për këtë – shkruan Zacharie Mayani në librin e tij “Les étrusques commencent a parler“, Paris 1961.   ”Por si duket vullneti nuk ishte që të zbardhet e vërteta që vetëm nëpërmjet të shqipes i jepet dritë etruskishtes... 

Policia dhunon dy shkrimtarët shqiptarë: nuk lejon festimet e 7 Marsit

Në pikën administrative të Mutivodës që lidh Medvegjën dhe Kosovën , dje u ndaluan shkrimtarë të Luginës së Preshevës , Rrahman Hyseni dhe Bilall Maliqi të cilët mbajtën 3 orë në kontroll me pretekstin se kishin 3 libra shqip me poezi. Këta së bashku me të tjerë ishin nisur për në vizitë të shkollave shqipe në Medvegjë në shënimin e ditës së mësuesit “7 Marsi”. Policia... 

Berisha i lumtur për golin

Mesfushori i Kosovës, Valon Berisha ishte protagonisti i madh i sfidës mes Borussias së Dortmundit dhe Salzburgut, duke shënuar dy gola në fitoren e austriakëve në këtë udhëtim të vështirë. Në një lidhje për emisionin e Ligës së Evropë në “Supersport” ai shprehu emocionet e për këtë dygolësh, që i jep shanse shumë të mira skuadrës së tij për t’u kualifikuar. “Është... 

LIMAJ: U KONSTATUA AJO QË E KAM THËNË QYSH NË FILLIM PËR RASTIN

Fatimir Limaj ka thënë se me vendimin e sotëm të Gjykatës përfundimisht u konstatua ajo që ai e ka deklaruar qysh prej fillimit se nuk ka asnjë fakt dhe asnjë provë që e implikon në ndonjë lloj përgjegjësie për rastin për të cilin sot u dha vendimi. Ai ka shkruar kështu në rrjetin social Facebook. Gjykata Themelore e Gjakovës, sot ka shpallur vendimin ndaj Fatmir Limajt, i akuzuar... 

Federica Mogherini: Është koha për të mbyllur plagët e së kaluarës dhe të merren hapa të rinj

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka thënë se është koha për të mbyllur plagët e së kaluarës dhe për të ndërmarrë hapa të rinj për të garantuar stabilitet në rajon dhe në mbarë Evropën, përcjell Telegrafi. Duke folur rreth çështjes së Kosovës dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor, ajo, në një opinion të saj ka shkruar se “është... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch