Home » Author Archive

Si t’a lexojmë heshtjen eTiranës kur kleri dhe diplomacia serbe edhe nga Shqipëria propagandojnë se Kosova është Serbi

Nga Skënder S.KAPITI Kam shkruar dy shkrime kohë më parë me titull: Tiranë mjaft më me politikë antiKosovë. Mirëpo deklarimi i priftit malazez në Kishën ortodokse të Vrrakës në Shkodër me rastin e krishtlindjeve ortodokse si dhe pas tij  dhe në sinkron me të edhe të ambasadorit serb në Shqipëri se Kosova është Serbi dhe mosreagimi i askujt në Shqipëri , as i pozitës , as... 

DOLI NGA SHYPI LIBRI I TITULLUAR “PËRSHPËRITJE E JETËS NË MËRGIM”, ROMAN, I AUTORIT XHAVIT ÇITAKU

Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi   FJALA E REDAKTORIT   Romani i titulluar ”Pëshpëritje e jetës në mërgim” i autorit z. Xhavit Çitaku, mund të themi se pasqyron në plotëni konceptin e krijuesit mbi aktualizimin e ngjarjeve të mëhershme, mbështetur në ngjarje reale që përkojnë me kohën, që kryesisht e kanë provokuar... 

A ËSHTË HOTI NË PLAVË- GUCI !

Pse po heshtin partitë politike shqiptarë për tharjen e Hotit?! I lindur në Hot të Plavë-Gucisë dhe po aty në vendlindje mora edhe hapat e parë të diturisë. I ardhur në SHBA që në klasën e 7-të të shkollës fillore, asnjëherë nuk më ikë nga mendja malli që ndiej për ato troje. I rritur si gjithë të tjerët me thërrime buke në ato troje kreshnikësh edhe pse përtej oqeanit... 

EDHE NJЁ HERЁ TJETЁR, JO DEMARKACIONIT!

Dr. ISLAM LAUKA, diplomat, pedagog Tё dashur miq, Meqёnёse shkrimi im i fundit “Marrёveshja pёr demarkacionin nuk duhet tё ratifikohet” ka ngjallur, jo pak, reagime dhe, nё pamundёsi pёr t’iu pёrgjigjur secilit prej jush pёr komentet e bёra rreth tij, mendova qё, nё mёnyrё tё pёrmbledhur, tё trajtoj disa nga problematikat qё ju keni ngritur. Qё nё fillim, dёshiroj tё... 

Zgjedhjet lokale në Preshevë do të përsëriten në vendëvotimin 5 në qytet dhe në fshatin Caravajkë

Pas mbajtjes së zgjedhjeve më 24 dhjetorë 2017, komisioni komunal zgjedhorë, pas ankesave të PDSH-së dhe PVD-së, për parregullsi në gjashtë vendëvotime, kishte vendosur që zgjedhjet të përsëriten në vendovotimet 2,4,5,7,8 dhe 16. Arsyeja e këtij vendimi ishte se në të gjitha këto vendvotime, në kutit e votimit u gjenden më tepër vota se sa kishte votues e që automatikisht... 

JU, O BURRA, DJEM E VASHA, PAÇI JETË TË GJATË E SHËNDET, PAÇI VULLNET TË PËRBASHKUAR SI GRUSHT PËR TË MIRËN E TË DREJTËN TONË…

Nga prof. Halil Mulaku Kryetar i SHOQATËS SË VETERANËVE TË ARSIMIT  “Hasan Prishtina” – Vushtrri (SHVA)   Për: Shoqatëne Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, në Suedi, Vushtrri, 10.11.2017 Shumë i rëndësishmi, i respektuari shok e mik Hysen Ibrahimi, si dhe të gjithë anëtarët e Kryesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë... 

Rivotimi në Preshevë më 14 Janar në njësinë 5 dhe 16, për të tjerat vendos gjykata

Komisioni Komunal Zgjedhor ka konfirmuar rivotimin për zgjedhjet e parakohshme më 14 Janar mirëpo nuk është e sigurt se në cilat vendvotime do të mbahen, ka thënë kryetari i këtij komisioni Zeqir Miftari. Ai për agjencinë beta është shprehur se për këtë do të vendos gjykata administrative ndërsa është e qartë se zgjedhjet do të përsëriten në vendvotimin 5 në Preshevë dhe... 

Kosova zë vend nderi në festën e SHBA

Nga Beqir SINA – New York City  Ambasadorja shqiptare në OKB, Besiana Kadare, nuk ishte e ftuar në pritjen e SHBA, Konsullja e Përgjithshme e Republikës së Kosovës, Ambasadoria Teuta Sahatçiu, mori pjesë në festën e faleminderimit të SHBA më 3 janar 2018 UN – NEW YORK : Ambasadorja Nikki Haley fton 64+1 (Kosova)vende që nuk e kundërshtuan njohjen e Jerusalemit si kryeqytet... 

Viti Ri 2018 : Vjen “Goditja” e parë për OKB-në, nga Shtetet e Bashkuara – shkurtuar me 285 milionë dollarë buxhetin

Nga Beqir SINA –  OKB ” Shtetet e Bashkuara do të “marrin parasysh” vendet që “e kanë respektuar” Amerikën në votën OKB ” –  Shqipëria rrezikon të humbë  27,479,989 dollarë UN – NEW YORK : Ka pasur disa protesta globale pasi Presidenti Trump njoftoi synimin e tij për të lëvizur Ambasadën e SHBA në Izrael në Jeruzalem,... 

Sfidat aktuale, apo “kunxhat e Nasradinit” në Republikën e Kosovës

Shkruan: Nehat Hyseni Viti 2017 përfundoi me nismën e një varg problemesh, që u transferuan si me automatizëm në vitin 2018. Kështu që ky vit do të startoj me ballafaqimin apo më saktë: më armiqësimin dhe konfrontimin direkt me miqtë tanë ndërkombëtarë, që na sollën lirinë dhe Pavarësinë. Edhepse kemi hyrë në vitin e nëntëmbëdhjetë të pasluftës, disi akoma nuk ia kemi... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch