Home » Author Archive

Urimet për muajin e Ramazanit me simbole turke dhe arabe!?

Shkruan: Xhemaledin SALIHU   Më 16 maj 2018 filloi muaji i Ramazanit dhe kuptohet filluan edhe urimet e shqiptarëve në faqet e rrjeteve sociale. Ajo që më tërhoqi vëmendjen nga këto urime, për 2-3 ditë me radhë ishte se kryesisht urimet e Shqiptarëve, me perkatësi fetare islame ishin me simbole turke dhe arabe, ndonjë bënte përjashtim me simbole shqiptare. Shqiptarët i takojnë tri... 

Opinion – Preshevës nuk i duhen përçarjet

Sot, mbajtja e seancës së IV-të  të Kuvendi Komunal të Preshevës  ende pa u mbushur një gjysmë viti të kësaj legjislature e që doli pikërisht nga pamundësia që të funksionoj  dhe reflektoj në interes të gjithëve. Më datën 24 dhjetor të vitit të kaluar u mbajtën zgjedhjet për të cilat u përsëritën mbrenda një viti. Në vendë të  kompenzohet koha e humbur ky Kuvend... 

Atletiko fiton trofeun e “Europa League”, shkëlqen Griezmann

Finalja e Europa Leagues, kompeticionit të dytë më të rëndësishëm europian për klube, nuk prodhoi surpriza, pasi ishte pikërisht Atletico Madrid që arriti të triumfojë. Në finalen e Lyonit, spanjollët mposhtën Marseillën me rezultatin e pastër 3-0, duke mos diskutuar për asnjë moment fitoren e ndeshjes. Ndërkohë që Franca vijon të ruajë marrëdhënie ‘të ngrira’ me Europa... 

Nesër fillon dita e parë e muajit të shenjtë të Ramazanit

Muaji i shenjtë i Ramazanit fillon nesër më datë 16.05.2018, muaj ku gjithë besimtarët e besimit Islam, në mbarë ruzullin tokësorë, me këtë edhe të Luginës së Preshevës do të nisin agjërimin e këti muaji të bekuar. Sonte do të jetë syfyri i parë ku dhe fillon agjërimi në orën 03:06 minuta, ndërsa iftari i parë është në orën 19:58 minuta. Stafi i portalit KosovaLindore.com,... 

Media austriake: Samiti i Sofjes shpresë për Maqedoninë dhe Shqipërinë

Prej atëherë, kur kanë kaluar 15 vjet, ka ndryshuar gjeopolitika e rajonit. Kroacia është anëtarësuar në BE, Mali i Zi dhe Kosova janë ndarë nga Serbia, Maqedonia përpiqet si asnjëherë më parë të zgjidh kontestin e emrit me Greqinë. Disa konteste janë zgjidhur, ndërsa të tjera janë rënduar akoma më shumë. Gazeta më e vjetër botërore “Wiener Zeitung” fillimisht kujton... 

15 maj 2018 – Theodhoros Pangallos në Tiranë – Honoris Causa nga Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë – Promovimi i librit të tij “Me Papandreun në Europë”

Botimet Toena dhe Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë organizojnë vizitën e z. Theodhoros Pangallos në Tiranë, në dt. 15 maj 2018.   Programi i aktiviteteve të parashikuara, 15 maj 2018  Me praninë e SH.T.Z. Ilir Meta – President i Republikës së Shqipërisë Me pjesëmarrjen e jashtëzakonshme të z. Theodhoros Pangallos. Ju mirëpresim! ———————————————– Fragment... 

Gara tradicionale e atletikës ”Rahovica 2018”

Gara tradicionale e atletikës është një eveniment i cili ka arritur që të bashkojë shqiptarët nga të gjitha trevat shqiptare… Në Rahovicë është mbajtur “Gara tradicionale  e atletikës Rahovica 2018” për të 18 vit radhazi, manifestim ky mbarëkombëtar ku të pranishëm ishin sportist si nga Lugina e Preshevës e poashtu mysafir nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria.... 

Libër me shumë të mira dhe dy të meta

Me rastin e botimit të librit: “Vallet e Karadakut I, /pjesa e parë/ , Gjilan, në botim të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore, 2018, dokumentuar nga ekspertë të fushës , Dilaver Kryeziu, Etnokoreolog, Visar Munishi, Etnomuzikolog. Shkruan: Xhemaledin SALIHU, prof.   Libri në fjalë është botuar edhe në gjuhën angleze, i përkthyer nga Tahit Dalipi, në katalogim të Bibliotekës... 

DEKLARATË E KRYESISË SË PARTISË PËR VEPRIM DEMOKRATIK

Pengimi i pjesëmarjes së deputetëve të Kosovës në Konferencën ndërkombëtare ndërparlamentare në Beograd paraqet hap shumë të dëmshëm që është në kundërshtim flagrant me moton qendrore të kësaj Konference që ishte dashur të promovoj idenë se me UE arrihet paqja dhe zhvillimi. Kur dihet se me aktivitet shumë të rëndësishëm të Këshillit për qeverisje inkluzive të Alex... 

Shpërthen lufta Izrael – Iran, avionë dhe raketa nisin bombardimin

Një konflikt i ri ka shpërthyer në Lindjen e Mesme pas vendimit të presidentit Trump për të pezulluar marrëveshjen për programin bërthamor të Iranit Fill pas kësaj, Izraeli sulmoi gjatë ditës së djeshme një bazë afër Damaskut ku qëndronin ushtarët iranianë. Ndërkohë pak pas mesnatës së djeshme, 20 raketa “fajr” të Iranit goditën pozicionet izraelite në zonat e pushtuara... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch