Home » Author Archive

Jep dorëheqeje kryetari i OVL-së të UÇPMB-së Munir Rexhepi

Ka dhënë dorëheqëje kryetari i OVL-së të UÇPMB-së Munir Rexhepi, arsyejet për dorheqjen e Rexhepit nga ky post është gjendja politike e mjerueshme nga Individ dhe Grupacione të ndryshme për interesa jo kombëtare siç eshtë organi i dhunshëm i instaluar nga qarqet e Qeveris së Serbis, ku me Pretendime për kolonizimin e Preshevës, nga istrumetet e instaluara dojnë ta tjetërsojn Preshevën. ORGANIZATA... 

LR-PDSH mbajti sot tubimin madhështor në fshatin Raincë

Me një mikpritje dhe atmosferë tejet të ngrohtë para qindra mbështetësve LR-PDSH shpalosi programin parazgjedhor për zgjedhjet e 24 Dhjetorit. Në këtë tubim u prezantuan dhe kandidatët për këshiltar nga Rainca,duke shpalosur secili pjesë të programit për qeverisjen e ardhshme 4 vjeçare. Kryetari i LR-PDSH Sami Salihu poashtu përshëndeti të pranishmit duke iu falënderuar përzemërsisht... 

“O TEMPORA O MORES” edhe në “TEMPULLIN E DEMOKRACISË” !

Dje në Kuvendin e Shqipërisë sy pamë në ekrane televizionesh se si Demokracia Shqiptare pësoi “atakin” e rradhës…,pasi ngjarje të tilla na cojnë në Funeralin e Fjalës së Lirë e të Demokracisë në Shqipëri (!) Dr. Sali Berisha e paska ende të fortë zemrën në gjoksin e tij, zemrën e Dhjetorit ’90 e të Pluralizmit e Demokracisë në Shqipëri edhe përballë... 

Skandali me “Planin Aksional”, APN dhe mesel(e)ja e “khanziriun”-it apo mishit të derrit

Shkruan: Nehat Hyseni Komuna e Preshevës, aktualisht, në këto ditë të acarrit dimëror dhe në vigjilie të festave të fundvitit dhe të vitit të ri, pikërisht në ditën e Kërshëndellave, më 24 dhjetor 2017, do të ketë votimet për zgjedhjen e përbërjes së re të Asambleistëve, dmth të Kuvendit Komunal. Karakteristikë e veçantë e kësaj fushate është se garojnë numri rekord... 

LR-PDSH fushatën parazgjedhore e ka vazhduar sot në fshatin Corrotic

Në këtë tubim madhështorë fillimisht masës iu është drejtuar kandidatja për këshilltare Rrezarta Shabani e cila ka thënë se kur kanë mbetur edhe pak ditë deri në ditën e zgjedhjeve, qytetarëve po i rritet shpresa pasi LR- PDSH tashmë është subjekti unifikues, modestë e model i një politike në rajon. Ajo gjithashtu ka potencuar se me qeverisjen e LR- PDSH femra do të jetë faktorë... 

POETI HASAN SELIMI PO E KA ADET, DY ÇMIME NDËRKOMBËTARE ÇDO VJET…

Poeti i njohur HASAN SELIMI, me disa libra poetik “Hije Dheu” (2015), “Shpirtit i betohem” (2017), “Mite deri përtej” (2017), etj., dhe me dy çmime kombëtare në “Ora e Poezisë” në Shqipëri e “Promenadë mërgimtare” në Kosovë, mori pjesë për të dyten herë brenda një viti në dy konkurime poetike ndërkombëtare në Itali. Ai, edhe kësaj here, u paraqit me një poezi... 

Kryeministri Haradinaj ne Bruksel (BE). Bisedone me Mogherinin per Kosoven dhe zhvillimet në rajon

Marrëdhëniet në rajon dhe vazhdimi i integrimit evropian janë temat kryesore që  po trajtohen sonte ketu në Bruksel, gjatë  një darke pune  në mes të krerëve të qeverisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor të organizuar nga përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Sigurisë, Federica Mogherini, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” drejtpersedrejti... 

SKËNDER ZOGU – HISTORI PA PRANGA !

Mbrëmë në një ambjent të thjeshtë, por intelektual, në librarinë “Adrion” Ltd. në Tiranë, me një stil të drejtpërdrejtë perëndimor, ing. Skënder Zogu promovoi librin e tij të memuareve si askush më parë. Ky pinjoll i Familjes Mbretërore me një CV të njohur në mërgim si atdhetar e intelektual foli përmes kujtimeve duke hedhur hapin e parë real se si mund të shërohet... 

Si don ta bëjë “ndryshimin” APN në komunën e Preshevës?

Shkruan: Nehat Hyseni Po, është e vërtetë se Shqiprim Arifi pretendon që ta “ndryshoj gjendjen” në Luginë të Preshevës. Natyrisht, sipas Planit Aksional dhe ta kolonizoj me serbë. Prandaj, detyrë e tij është kthimi 30 vjet mbrapa, dmth në kohën e Sllobodan Millosheviqit, që i bie në vitin 1987. Asokohe nuk kishte parti politike shqiptare, kurse beteja kombëtare zhvillohej brenda... 

LR-PDSH sot ka mbajtur tubimin promovues në bashkësinë lokale Miratoc

Miratoca në këtë tubim ka dhënë përkrahje Lëvizja për Reforma me bindjen se Shpresa e re do konfirmohet më datë 24 dhjetor duke rrethuar nr 4. Tubimin e ka hapur kryetar i nëndegës njëherit kandidatë për këshilltarë Qenan Abazi i cili ka thënë përshëndetur të pranishmit duke kërkuar që Miratoca Lëvizjes për Reforma ti jap besimin për shpresën e të gjithëve. Ndërsa kandidati... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch