Home » Author Archive

Albin Kurti: Nuk i shmangim bisedimet me Serbinë – por së pari drejtësi e punësim

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se nuk i nënçmon bisedimet me Serbinë por nuk mund t’i shndërrojë ato në pëprparësi të punës së qeverisë së ardhshme. Kurti në një intervistë për Zërin e Amerikës ka thënë se ideja e bashkimit me Shqipërinë nuk është projekti i tij “Domethënë është projekt i atyre që na kanë bërë këta që jemi,... 

Rrëfimi i ish-policit serb: Mbi varrezën masive është ndërtuar objekt

Një ish-polic serb ka rrëfyer për fshehjen e trupave të të vrarëve nga Kosova gjatë luftës të cilët më pas ishin sjellur për tu groposur në Serbi për ti fshehur gjurmët e krimit. “Unë dhe dy persona tjerë e Dijmë që në atë vend në atë kohë është bërë varreza masive.Kur e kam përmendur këtë në Prokurorinë për krime lufte më thanë leje këtë rrëfim për... 

Shaip Kamberi: Çështja e Luginës të jetë prioritet në dialogun Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi në emisionin “Debat” të RTK-së ka folur për problemet me të cilat po përballën shqiptarët në Luginën e Preshevës. Ai ka shfaqur shpresën që institucionet e reja të Kosovës do të kenë program të saktë për ndihmë ndaj shqiptarëve atje. Kamberi ka folur edhe për hapjen e Zyrës së Kosovës në Preshevë,... 

ÇLIRIMI I DYTË I KOSOVËS! – GËZUAR PAVARËSIA E KOSOVËS POPULLI SHQIPTAR!

AGIM ALIÇKAJ Sot kemi përse të festojmë. Fitorja e Vetëvendosjes me liderët Albin Kurti dhe Vjosa Osmanin, krijon mundësinë për ndryshime të mëdha. Ngase edhe Republika e Kosovës, shpëtoi nga shkatërrimi. Dita e 14 Shkurtit mund të shikohet si dita e çlirimit të dytë të Kosovës, atij çlirimit nga klasa e verbër sunduese, promotore e korrupsionit, papunësisë, nepotizmit,... 

Me çfarë lloj figure mund ta identifikojmë veten ,,Ajo që qeveris botën nuk është as forca, as ligji, por është mirësjellja dhe edukata”

Ali Hertica  Me  çfarë lloj figure mund ta identifikojmë veten ,si duket  ta kuptojmë njeriu identitetin e tijë praktik.A është në dorë të individit që të gjejë se cila është,disa mendojnë për veten e tyre se janë  patriot…siç kemi shumë të tillë në Kosovë ata bëjnë ç’është vendi në  tyre të jetë i pasur... 

Shaip Kamberi uron Kosovën në 13-vjetorin e pavarësis

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka uruar Kosovën në 13-vjetorin e saj si shtet i pavarur. Përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, Kamberi ka cituar gjeneralin e Algjerisë, De Gaulle me thënien e tij “Je vous ai compris’’ – “Unë ju kam kuptuar”, me këtë thënie z. Kamberi thotë se kjo fjali mungon sot nga pushtetarët në Beograd... 

Opinion: 17 Shkurti 2008 – Dita e Pavarësisë…

17 Shkurti 2008 – Dita  e Pavarësisë dhe 14 Shkurti 2021 – Çlirimi i dytë i Kosovës Nga Skënder Sadri KAPITI   Sot me 17 Shkurt 2021 Kosova feston 13 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë, Ditën e triumfit të madh të pëpjekjeve dhe të sakrificave mbinjerëzore 150 vjeçare të popullit heroik të Kosovës për liri e pavarësi kombëtare. Sot Kosova feston,... 

​Vuçiq pas ardhjes së Bidenit në krye të SHBA: Do të ketë presion mbi Serbinë

Në një intervistë për të përditshmen gjermane Bild, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, deklaroi se është e nevojshme gjetja e një kompromisi për Kosovën. Ai tha se ‘ne jemi duke punuar shumë për këtë’, dhe se bazuar në atë që ai sheh sot, veçanërisht pasi presidenti i ri i SHBA, Joseph Biden, mori detyrën, do të ketë serish presion vetëm mbi Serbinë. Vuçiq... 

Udhëheqësit politik të Luginës së Preshevës, urojnë zgjedhjet në Kosovë

Krerët institucional dhe politik nga Lugina e Preshevës kanë uruar mbarëvajtjen dhe fituesin e zgjedhjeve në Kosovë: Ragmi Mustafa, Kryetar i Këshillit Kombëtar ShqiptarUrime Kosovë!Republika Kosovës me zgjedhjet parlamentare po dëshmon në vazhdimësi pjekuri të lartë qytetare e kapacitet demokratik elektoral. Shembull për nga gara e lirë, procedura e votimit, administrimi i... 

Libër i ri – Me Vjollca Xhungën në kuzhinë – kuzhina shqiptare dhe mesdhetare

Të nderuar Miq të Librit, për ju që pëlqeni të ushqeheni shëndetshëm,Botimet Toena sjellin, një libër të ri kuzhine, nga një prej emrave më të dashur të ekranit të vogël:VJOLLCA XHUNGARreth 170 zgjidhje për të përditshmen tuaj, për të gjitha vaktet mëngjes / drekë / darkë.Përbërës të thjeshtë, që i gjen lehtë në tregun tonë.Vështirësi realizimi: e... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch