Home » Author Archive

Disa pyetje publike për qeverinë, si dhe për politikën e shoqërinë shqiptare në tërësi

Nga Skënder S.KAPITI Edhe viti 2016 që po shkon ishte një vit dështimesh të rënda në sferat e ndryshme sociale, arsimore, shëndetsore, ekonomike, politike, psikologjike, juridike dhe në atë të integrimit europian. Shkaqet, fajet dhe përgjegjësia kryesore për këto bien mbi qeverisjen por që nga autorësia nuk përjashtohen as opozita dhe as shoqëria shqiptare në tërësi kudo: si në... 

Preshevë – Të dielen më datë 18 dhjetorë 2016 PDSH mban kuvendin e gjashtë zgjedhor

Nesër PDSH ka planifikuar organizimin e mbajtjes së kuvendit të gjashtë zgjedhor të partisë pas përfundimit të zgjedhjeve brendapartiake  në të gjitha nëndegët e saja, ndonëse me parregullësi dhe disa incidente e paknaqësi në disa nëndegë ku elektori i këtij subjekti është në numër dhe në antarësi më i lartë. Vlen të theksohet se PDSH për her të parë hasi në kundërshtime... 

KONVENTA PËR TË DREJTAT E FËMIJËS

Aleppo loti im e dhëmbja e shpirtit të fëmijës Duke pasur parasysh se fёmija duhet të pёrgatitet plotёsisht për të bёrё njё jetё individuale në shoqёri dhe të edukohet në frymёn e idealeve të shpallura në Kartёn e … Kombeve të Bashkuara dhe sidomos në frymёn e paqes, tё dinjitetit, tolerancёs, lirisё, barazisё dhe solidaritetit, Duke mbajtur parasysh se nevoja për... 

Mbahet takimi i parë për realizimin e Marrëveshjes së Nishit, Rama-Vuçiq

Me ftesë të Ambasadorit të Republikës së Shqipërisë në Beograd, Ilir Boçka, është mbajtur takimi parë mes përfaqësuesve të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik të Republikës së Serbisë, Trupit Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Këshillit Kombëtar Shqiptarë dhe përfaqësuesit Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në ambientet e kësaj... 

Pse, çfarë dhe kush po e “rehabiliton” komunizmin dhe Diktatorin në Shqipëri

Nga Skënder S. KAPITI Politikanët e tranzicionit, ata të cilët e dominuan dhe vazhdojnë ta dominojnë politikën dhe pushtetin në Shqipëri në këto 26 vite janë pinjollët, ishshërbëtorët, llaxoret dhe servilët  më të mëdhenj të ishdiktaturës, të cilët e uzurpuan dhe privatizuan edhe demokracinë, edhe pluralizmin demokratik, edhe mediat, edhe shtetin e shoqërinë civile në... 

Gruevski e Zaev iu “përgjërohen” shqiptarëve

Nikolla Gruevski i VMRO-së dhe Zoran Zaev i LSDM-së, kanë përshpejtuar hapat që të marrin mbështetjen e shqiptarëve për koalicion qeverisës. Shqiptarët janë vendimtar për qeverisjen e re. Dy liderët e partive politike në Maqedoni, Nikolla Gruevski i VMRO DPMNE-së që fitoi 51 ulëse në Kuvendin e Maqedonisë dhe Zoran Zaev i LSDM-së, që siguroi 49 ulëse, kanë përshpejtuar hapat... 

Rusia Putiniste, rrezikues i Atdheut tonë Shqipëtar!

Pas vitit 2000, Rusia më nuk ishte  vetëm problemshkaktues ndaj  fqinjëve të saj, tashmë  domeni i trazirave dhe terrorit të saj, ishte  zgjeruar. Kjo në jo pak  raste, u pa që  përpiqej të ndikonte, të  ndërhynte, edhe  në rastet  kur   trajtohej  ndonjë çështje e Interesit Kombëtar Shqipëtar ( si në  lidhje  me Kosovën, Shqipërinë, Shqipëtarët  në  Maqedoni,... 

Muri nè Mitrovicè tè heqet si lapidari i UÇPMB-sè.

Pas arritjes sè ndarjès administrative e udhèheqjes lokale, duan ta realizojnè edhe ndarjen plotèsisht fizike tè Mitrovicès. Kèrkojmè nga Prishtina zyrtare tè reagon shpejtè dhe ta largon kètè vepèr ilegale qè cènon integritetin territorial tè republikès sè Kosovès dhe synon tè i bèhet Kosovès njè problem shumè i madhè. Besojmè se ndërtimi i një muri të tillè është... 

Edhe Gjakovën e “ mori “ turku !

Në ditët e dhimbshme të viteve 1912-1913  , At Gjergj Fishta pat shkruar  “Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !…Vendet ma t’ mirat ne na i mori shkjau, E, shk’ asht ma zi, në vlla me vlla na dau!  Shkoi Manastiri! Dibra edhe Gjakova !… Dhe ,pastaj “ Politika” ( e Beogradit ) e datës 6 Prill 1913 me titullin: “Nëpër Gjakovë” dhe nëntitullin ”Çerdhja e shkatërruar e... 

Falsifikimet serbe për historinë tonë

Kur gjërat vlonin , kur diçka zihej për çështjen tonë atëherë serbët i rrokte dhimbja e barkut  dhe nga frika se mos po ndryshon diçka në të mirë të shqiptarëve , fëlliqeshin nga shkuarja aq shpeshtë e barkut (diarreja) sa ishin edhe për tu  ”dhimbsur”. Dhe fillonte histeria për si thoshin ata “ t ashtuquajturën “  Shqipëri. E kjo historikisht , në vazhdimësi e posaçërisht... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch