Home » Author Archive

Reagime e kundër-reagime mes ministrit serb Ruzhiq dhe kryetarit të KNSH-së, Mustafa

Ministri i Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale (MAShVL) të Republikës së Serbisë, Branko Ruzhiq, tashmë për herë të dytë po sulmon politikisht Këshillin Kombëtar Shqiptar. Përmes një postimi në faqen zyrtare të MAShVL drejtuar udhëheqësit të KKSH-së, ministri Ruzhiq ka thënë se : “Një tjetër shembull i keqpërdorimit të Këshillit Kombëtar të pakicave... 

Valon Murati: Reciprociteti me Serbinë duhet ta ndihmojë Kosovën Lindore, e jo ta dëmtojë atë

Përmes një postimi në Facebook, Murati ka thënë se vendimi për mosnjohje të pasaportave të Serbisë, ashtu siç e ka pohuar edhe Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve atje, ka goditur rëndë mërgimtarët nga Presheva, Bujanoci dhe Medveja, të cilët me shumicë udhëtojnë përmes Aeroportit të Prishtinës dhe të cilët veç kanë pasur probleme këto ditë. Postimi i tij i plotë: Reciprociteti... 

Cilësia e demokracisë në Kosovë

Ali Hertica Kosova nuk e merr korrupsionin mjaft seriozisht,dhe kjo është shumë e dëmshme,mos besimi i qytetarëve në qeveri dhe sundimi i ligjit po bie dhe sistemi demokratik i dobësuar është pak i aftë të luftojë korrupsionin. Jo vetëm qytetarët por edhe të gjitha institucionet e shetit kanë nevojë për një klimë të qëndrueshme sociale për të operuar dhe për të bërë... 

POETI AHMET PRENÇI NDEROHET ME ÇMIMIN “ESAD MEKULI”

Nga Rali LURA Pas “Takimit të Tiranës” (4 mars 2019) e ”Takimit të Gjakovës” (26 prill 2019), “Gazeta e Alpeve” organizoi edhe “Takimin në Plavë-Guci”, te Bar-restorant “Krojet” në Vuthaj, më 1 gusht 2019, ku merrnin pjesë gazetarë e publicistë, studiues, poetë e shkrimtarë, veprimtarë atdhetarë, politik e kulturor, personalitete të fushave të ndryshme shqiptare... 

Certifikohet lista e parë shqiptare për zgjedhjet në Medvegjë

Komisioni komunal zgjedhor në Medvegjë, ka certifikuar sot listën e Partisë për Veprim Demokratik – dega në Medvëgjë, pas përmbushjes së të gjitha kushteve që kjo listë zgjedhore të shpallet. Emërtimi i listës është PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK – Florim Sahiti, ndërsa numri rendor i listës për zgjedhjet e përcaktuara të mbahen më 8 shtator do të jetë nr. 4. Bartës... 

Këshilli Nacional kërkon përjashtimin e shqiptarëve nga masat e Kosovës për mospranimin e pasaportave të Serbisë

Pas denoncimit në Këshillin Kombëtar Shqiptar nga qytetarët e Luginës së Preshevës për kundër-masat apo masat reciproke për mos njohje të pasaportave të Serbisë në kalimin kufitar të aeroportit të Prishtinës “Adem Jashari”. Këshilli Kombëtar Shqiptar ka kërkuar urgjentisht përjashtimin nga këto masa për shqiptarët e Luginës së Preshevës, theksohet në një shkresë... 

Basketbollistët e Kosovës kanë pësuar humbje në duel me Britaninë e Madhe me rezultat 63:71

Për Dardanët e basketbollit kjo ishte humbja e dytë në kuadër të Grupit G parakualifikues dhe kësisoj edhe humbën shpresat për kualifikim tutje. Basketbollistët tanë patën paraqitje të dobët, derisa ylli i ekipit Dardan Berisha ishte larg formës. Britanikët e nisën mirë ndeshjen dhe e fituan çerekun e parë, 10:15. Në periudhën e dytë Kosova u këndell dhe e fitoi atë... 

Ramush Tahiri: Në këto zgjedhje partitë politike ta masin fuqinë e votës veç e veç

Politologu Ramush Tahiri ka thënë se do të dëshironte që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare partitë politike ta masin fuqinë e votës veç e veç pa bërë koalicione parazgjedhore. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka theksuar se rruga më e shkurtër për t’i shpallur zgjedhjet e reja është shpërbërja e Kuvendit. Tahiri ka thënë se kjo... 

Abelard Tahiri: Lugina e Preshevës të mos mbetet Luginë e dëshpërimit

Ministri në largim i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka pritur në takim kryetarin Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa. Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, sot është takuar me kryetarin Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa. Siç bëhet e ditur në njoftimin për medie, ministri Tahiri në këtë takim... 

Pakënaqësia e paarsyeshme dhe e pavend e Fatmir Sejdiut

Shkruan: Nehat HyseniFatmir Sejdiu mbeti i pakënaqur nga Kuvendi i IX-të Zgjedhor i LDK-së, që u mbajt të shtunën, më 3 gusht 2019 në hotelin “Emerald”, në periferi të Prishtinës.Pakënaqësia e tij ishte e panatyrëshme, sipas mendimit tim, meqë Fatmir Sejdiu na habiti të gjithëve me mendjemadhësinë epike të tij në mbivlerësimin e vetvetes, duke shpërfaqur publikisht... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch