Home » Author Archive

KONFIRMOHET TAKIMI MES THAÇIT DHE MUSTAFËS

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sonte ka qëndruar në shtëpinë e kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa, të cilin e ka informuar rreth vizitës së sotme të dy zyrtarëve nga SHBA-të. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa i cili ka thënë se takimi është zhvilluar me kërkesë të presidentit Thaçi. “Mund të konfirmoj që, me kërkesë të Presidentit... 

SHBA-ja nuk ka ndryshuar qëndrimin ndaj tarifës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, sot kanë zhvilluar një takim me drejtorin kryesor për Çështje Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Erath, si dhe me drejtorin për Ballkan të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së SHBA-së, Brad Berkley. Presidenti Thaçi dhe kryeministri Haradinaj... 

Shqiprim Arifi mirëpret Koordinatorin nacional për Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hotin

Koordinatori nacional për kulturë i Republikës së Kosovës z.Rexhep Hoti ka takuar sot kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifin. Në lidhje me takimin Arifi është prononcuar se: „Komuna e Preshevës do të jetë pjesë e programit nacional të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës. Sot bashkë me koordinatorin nacional për kulturë... 

Ragmi Mustafa mirëpriti Koordinatorin për Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hotin

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, është takuar me përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar Shqiptar të Luginës së Preshevës. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa mirëpriti Koordinatorin Hoti dhe i shprehu mirëseardhje në Komunat Shqiptare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit. Hoti e Musafa... 

A E KONTROLLON SERBIA IMAZHIN DHE MENTALITETIN SHQIPTAR?

Nga Dije Ferati E postova një mesazh në Facebook në lidhje me Hefestionin, dashnorin e Lekës së Madh. Një “miku” im u shokua. Sikur e kupoi se qëllimi im ishte ta zbrisja Lekën e imagjinatës së tij nga kali në pelë, pastaj nga pela fare në tokë…në bajga. Më shau sheshit me bollëk aq të madh sa, po të ngelte dikush me barrë nga sharjet, unë dhe nëna ime do i... 

Marrëveshja Kosovë-Serbi: Draft-marrëveshja sipas ndërkombëtarëve

DISA NGA PIKAT KYÇE TË DRAFT MARRËVESHJES SË PROPOZUAR TË “TRAKTATIT TË MIQËSISË DHE FQINJËSISË SË MIRË” NDËRMJET SERBISË DHE KOSOVËS Palët kanë rënë dakord me dokumentin zyrtar prej 22 pikash nën ndërmjetësimin e SHBA-ve,RUSISË DHE FRANCES ! 1. Palët në përfundim të miratimit të kësaj marrëveshje firmosin TRAKTATIN E MIQËSISË dhe FQINJËSISË së mirë! 2.... 

Minatorët nuk kërkuan rritje pagash, por i dolën krah vendit të tyre dhe kundërshtuan pushtuesin serb

Greva e urisë, që u mbajt në shenjë solidariteti me minatorët e Trepçës në Malmö të Suedisë nga bashkatdhetarët tanë, pati jehonë të madhe në mediat suedeze dhe në kancelaritë e qeverisë të këtij shteti skandinav Nga XHAVIT ÇITAKU Në Borås të Suedisë nën moderimin e shkëlqyer të znj. Arjeta Kadrijaj, mbrëmë... 

IBISHI: TAKSA E DHA EFEKTIN, T`I DËGJOJMË KËSHILLAT E SHBA-SË

Raportet Kosovë – SHBA dhe mos miratimi i kërkesës së zyrtarëve amerikanë për pezullimin e taksës ndaj produkteve serbe nga qeveria e Kosovës mbetët temë kryesore në vendin tonë. Së fundmi është raportuar se SHBA ka filluar të zbatojë sanksionet ndaj Kosovës në tetë programe trajnuese që lidhen me çështjen e sigurisë. Lidhur me këtë çështje, në edicionin qendror... 

Frankfurter Rundschau: Më 12 qershor në Uashington nënshkruhet marrëveshja Kosovë-Serbi

Gazeta prestigjioze gjermane “Frankfurter Rundschau” ka shkruar për detajet e një dokumenti në të cilën SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë shkruar marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Gazeta tregon se çka do të ndodhë me Trepçën dhe Liqenin e Ujmanit ndërsa zbulon datën kur kjo marrëveshje nënshkruhet. “Frankfurter Rundschau” shkruan se ndarja mes Kosovës dhe... 

Kurz: Nëse Kosova dhe Serbia pajtohen ne dhe Amerika nuk duhet të jemi pengues qoftë edhe për shkëmbim të territoreve

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë me presidentin amerikan, Donald Trump, kanë folur edhe për Kosovën. Siç shkruan agjencia austriake e lajmeve APA, Kurz ka folur me presidentin Trump edhe rreth dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, ku Austria ka kërkuar më shumë përfshirje nga Uashingtoni. “Në Kosovë, SHBA ka një pozicion shumë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch