Home » Author Archive

Thaçi – Do ta nënshkruaj marrëveshjen për korrigjimin e kufirit, duke përfshirë bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën

Presidenti Thaçi ka thënë se e nënshkruan marrëveshjen për korrigjimin e kufirit, duke përfshirë bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën, në momentin që është i bindur se është në interesin e shtetit të Kosovës dhe që SHBA-ja, BE-ja dhe NATO-ja japin garanci se Serbia do ta njohë Republikën e Kosovës. Ai ka thënë se Kosovës i duhet me tepër se politika populiste dhe... 

“ORA E MADHE LETRARE PËR SKËNDERBEUN”

Veprimtaria organizohet në kuadrin e 550 Vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, në “Vitin e Skënderbeut” dhe të Simpoziumit Ndërkombëtar Kulturoro-Letrar “Skënderbeu në Kulturën Europiane”, që mbahet në  Prizren – Kosovë, më 8-10 tetor 2018. Gjatë këtyre ditëve do të organizohet “Ora e Madhe Letrare për Skënderbeun” në Tiranë (Shqipëri) dhe në Prishtinë (Kosovë)... 

Gjykata e Apelit vërteton pafajësinë e Grupit të Dobrosinit!

Gjykata e Apelit, në Prishtinë, në lëndën PAKR.nr.151/2018, të dhënë më datën 24.09.2018, mori Aktgjykim, që refuzon si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, të përfaqësuar nga prokurorja e EULEX-it Najgerzo Valeria Bolici, duke vërtetuar Aktgjykimin e Gjykatës Themelore të Gjilanit, në lëndër PKR.nr.110/16 të datës 06.12.2017. Rasti i Dobrosinit,... 

Hashim Thaçi – Kam pritur nga Haradinaj të jetë më i përgjegjshëm

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duke komentuar deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, se çështja e korrigjimit të kufijve ka vdekur, ka thënë se ka pritur nga Haradinaj të jetë më i përgjegjshëm, pasi një kryeministër serioz nuk flet çdo ditë për luftëra. Presidenti Thaçi në një konferencë për media tha se dialogu nuk ka vdekur, madje është në një... 

Kadri Veseli i ka bërë thirrje partive opozitare që të bashkohen në konsensusin për harmonizimin e rezolutës për dialogun Kosovë-Serbi

Kreu i Kuvendit, njëherësh lider i PDK-së, thekson se kohezioni politik i brendshëm, është i domosdoshëm, për të mundësuar forcimin e pozicionit negociator të Kosovës si dhe për të përmbushur aspiratat që ka shteti për të zënë vendin që i takon në OKB, BE, NATO dhe forumet tjera ndërkombëtare. Ai nëpërmjet një statusi në Facebook i ka bërë ftesë të gjithë kolegëve... 

Jens Stoltenberg flet rreth mundësisë për korrigjimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, para vizitës së paralajmëruar në Kroaci dhe Serbi, ka folur rreth mundësisë për korrigjimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe ndikimit që do të kishte kjo në misionin e KFOR-it. Ai në një intervistë për Veçernji list tha se është shumë herët për të spekuluar lidhur me këtë çështje. “Mesazhi ynë është se... 

Veterani i luftës çlirimtare Rexhep Ramush Aliu kërkon ndihmë

Unë Rexhep Aliu i lindur me 24.04.1962 në Depcë komuna e Preshevës, me banim kam jetuar në rrugën e Gjilanit nr.84. Kam qenë punëtor në Zvicërr dhe duke parë situatën tek ne në Kosovë , kam ardh nga Zvicrra për në luftën e Kosovës. Pas përfundimit te Luftës së Kosovës , filloi edhe lufta në Kosovën Lindore.Pas gjithë këtyre ngjarjeve kam qenë i pa strehë. Duke menduar se... 

Veprim politik “kosovarofob” i Qeverisë Shqiptare me taksën e “Rrugës së Kombit”

Nga Skënder Sadri KAPITI ËSHTË  DETYRIM KOMBËTAR QË KJO TAKSË DUHET TË RISHIKOHET ,  DHE MË E MIRA ËSHTË QË AJO TË HIQET PASI ËSHTË  PENGESË  PËR INTEGRIMIN GJITHKOMBËTAR  SHQIPTAR . Vetëm në Shqipëri ndodh që Shteti Kombëtar  Amë si e quajnë dhe e admirojnë Shqipërinë shqiptarët e Kosovës të cilëve   Qeveria Shqiptare u vendos  taksë  te larte për kalimin... 

“ORA E MADHE LETRARE PËR SKËNDERBEUN”

Më 11 tetor 2018, ora 11.00, në Tiranë, do të mbahet “Ora e Madhe Letrare për Skënderbeun”. Veprimtaria do të mbahet në sallen e konferencave te Hotel “Opera” në Tiranë. Veprimtaria organizohet në kuadrin e 550 Vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, në “Vitin e Skënderbeut” dhe të Simpoziumit Ndërkombëtar Kulturoro-Letrar “Skënderbeu në Kulturën Europiane”, që mbahet... 

Qeveria e Kosovës takohet me nxënësit nga Lugina e Preshevës

Qeveria e Kosovës do të kujdeset për mirëqenien ekonomike, për të drejtat njerëzore, qytetare dhe kombëtare, si dhe për nevojat e përgjithshme të njerëzve në Luginën e Preshevës. Qeveria e Kosovës do të kujdeset për mirëqenien ekonomike, për të drejtat njerëzore, qytetare dhe kombëtare, si dhe për nevojat e përgjithshme të njerëzve në Luginën e Preshevës. Kështu ka njoftuar... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch