Home » Author Archive

LR-PDSH uron besimtarët e besimit Islam muajin e shenjtë të Ramazanit

Të nderuar besimtarë,Vëllezër e motra, Kemi kënaqësinë dhe privilegjin që në emër të Lëvizjes për Reforma, t’ju drejtohemi me urimet dhe përgëzimet më të mira duke ju dëshiruar, shëndet, mirëqenie dhe agjërim të lehtë të muajit të Ramazanit.Muaji ku na bashkojnë edhe më tepër, ibadetet e namazet, syfyri e iftari, zeqati e sadakaja, solidariteti e bamirësia, mirëkuptimi... 

Ardita Sinani: Me besim të plotë tek Zoti Fuqiplotë dhe me shpresë në shpërblimet e Tij, Urime muaji i Ramazanit

Të dashur qytetar, të nderuar vëllezër e motra, Shfrytëzoj rastin që sot, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, të uroj të gjithë myslimanët duke i dëshiruar agjërim të lehtë. Është ky muaji që të gjithë besimtarët përmes lutjeve të sinqerta do të shpresojnë në shpërblimet e Krijuesit të gjithësisë. Gjithashtu në këtë muaj gjatë një periudhe të... 

Nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Muaji më i rëndësishëm për myslimanët, muaji i Ramazanit këtë vit fillonë ditën e nesërme, më 6 maj. Në muajin e Ramazanit besimtarët myslimanë janë të obliguar të agjërojnë 30 ditë pa ndërprerë, nga agimi në aksham, duke plotësuar një nga pesë shtyllat kyçe të fesë Islame. Përveç ngrënies dhe pirjes, myslimanëve gjatë agjërimit u ndalohen edhe disa gjëra... 

Daçiq: Nga Leposaviqi deri në Zveçan i Serbisë, ndërkaq Vuçiq – Korrigjimi i kufijve ka vdekur

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, u ka thënë homologëve të tij në disa vende të Evropës se kompromisi me Prishtinën do të mund të jetë korrigjimi i kufirit, që sipas tij nënkupton “zbritjen e vijës kufitare nga Rashka në Zveçan”. Burime ndërkombëtare kanë thënë se Daçiq, pak para përmbylljes së debatit për shkëmbim territoresh në samitin e Berlinit,... 

Rëndësia historike e taksës së qeverisë Haradinaj për mallrat serbe

Nga Skëndër Sadri KAPITI Taksa për mallrat serbe ka rëndësinë pasi së pari: ajo u bë shkak i ndërprerjes së bisedimeve Kosovë-Serbi të cilat me ndërmjetësimin e Mogherinit po shkonin në regres dhe në kthim prapa, në gjëndjen e para vitit 1999 kur u çlirua Kosova. Shkëmbimi i territoreve, kjo si ide minonte shtetin dhe sovranitetin e Kosovës si dhe ishte një politikë... 

Shum qytetarë beogradas i dalin në ndihmë furrtarit shqiptarë

Para një jave në këtë vend, grupet ekstremiste kanë protestuar, me simbole dhe këngë nacionaliste, pasi që vëllai i pronarit të furrës në profilin e tij në Facebook ka postuar një foto duke bërë simbolin e Shqiponjës. Por sot, shumë qytetarë kanë ardhur për të përkrahur pronarin e furrës “Roma” Mon Gjuraj. Ai është shqiptar nga Kosova, i cili para tete... 

Të hënën takohen ministrat e arsimit të Serbisë dhe Shqipërisë në Bujanoc

Këshilli Nacional Shqiptar dhe Kryetari Ragmi Mustafa në shumë raste si prioritet të tyre kanë deklaruar se kanë zgjidhjen e problemit të teksteve mësimore në gjuhën shqipe për nxënësit shqiptar të Luginës së Preshevës. Menjëher pas konstituimit të përbërjes së re të KNSH-së u vërejt një qasje këmbëngulëse në drejtim të zgjidhjes së problemit me tekstet, problem... 

VEPRA 3 ME TË DHËNA PUBLICISTIKE E SHKRIME TË BOTUAR NGA VET AUTORI HYSEN IBRAHIMI

Nga Prof. Fetah Bahtiri, 3 prill 2019, Recensuesi Sot doli nga shtypi libri i tirulluar ”VEPRA 3” e autorit z. Hysen Ibrahimi, botues Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Libri ”VEPRA 3”, është një libër me të dhëna publicistike, në të cilin  janë paraqitur disa nga... 

Qeveria e Kosovës emëron grupit punues për bashkëpunim me Gjermaninë për vizat

Qeveria e Kosovës ka marrë sot vendim për krijimin e grupit punues për bashkëpunim me Ministrinë Federale për Punë të Brendshme Gjermane dhe harmonizim të standardeve që ndërlidhen me liberalizim të vizave. I pari i Qeverisë, Ramush Haradinaj ka propozuar emrat e anëtarëve të gëtij grupi. “Kërkoj të aprovohet kërkesa për krijimin e grupit punues për bashkëpunim... 

Luftëtarët e huaj terrorist në Republikë të Kosovës do duhej të ndjekeshin penalisht për Tradhëti para se gjithash!

Republika e Kosovës përballet me  dukurinë  e  terrorizmit islamik, që  nga   vitet 1990/1992,  kur  shërbimet  sekrete  serbe, intensifikuan  përpjekjet  për etiketim të  Shqipëtarëve si “ekstremist islamik, e pastaj edhe si terrorist islamik”!  Dërgimi  i të rinjëve  Shqipëtar, për  të kryer  shkolla... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch