Home » Author Archive

Europa rilind në Çamëri!

Nga Azgan HAKLAJ Çamëria është një plagë e hapur në kërthizë të arealit të qytetrimit të lashtë të Mesdheut (Mesi i dheut) siç i thoshin në gjuhën e zotave, atë Pellazgo-Ilire të Parët tanë.Ajo shtrihet madhështore.Me bukuritë e saj mahnitëse, malet e Zeusit, Dikta ku lindi e Ida ku e fshehu e ema Rea.Me Olimpin e rrufeve të tij, sunduesit të Tokës dhe Qiellit, i... 

Mirë se erdhët në Kosovë, o “fëmijë dhe gra të ISIS-it”!

Pak ditë më parë, nga Siria u riatdhesuan për në Kosovë, më shumë se 110 xhihadiste-terroriste islamike dhe fëmijët e tyre. Derisa Institucionet e Sigurisë, Inteligjencës dhe Drejtësisë por edhe ato politike, dështuan të riedukonin, riintegronin dhe korrektonin të dënuarit për terrorizëm në Republikë të Kosovës, edhe për më shumë u keqësu situata! Pansllavizmi,... 

Johann Wadephul: Mogherini ka nxitur planet e shkëmbimit te territoreve mes Serbisë dhe Kosovës

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ka nxitur planet e rrezikshme për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës, tha për “Der Tagesspiegel” nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së, Johann Wadephul. Në prag të samitit të organizuar nga Kancelaria gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, me delegacione nga Prishtina e Beogradi,... 

KONKURS “HAXHI ZEKË BYBERAJ i LIDHJES së PEJËS”

“Botimet TROPOJA” dhe Gazeta e Alpeve “Tropoja”, në nderim të emrit e veprës të veprimtarit të shquar kombëtar Haxhi Zekë Byberaj i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit e kryetari i Lidhjes Shqiptare të Pejës,  shpall: KONKURS me krijimtari studimore, letrare e artistike Për 1)- Libra studimorë, monografi, me artikuj të përmbledhur; 2)- Artikuj studimorë. 3)... 

Urim i Shoqatës´´Trojet e Arbrit´´për Festën e Pashkëve

Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë´´Trojet e Arbrit´´ ju uron të gjithë shqiptarëve të besimit katolik, festën e Pashkëve.Urojmë që kjo festë t´iu sjellë në familjet tuaja gëzim,begati, paqë dhe mirëqenie.Një urim i veçantë për intelektualët, veprimtarët dhe përkrahësit e shoqatës sonë të cilët për pesëmbëdhjetë vjet me radhë na përkrahën në rrugën tonë... 

Përflakja e Jezu Krishtit në Notre Dame përcëlloi shpirtin e njerëzimit

Nga Azgan HAKLAj Kur flakët e Notre Dame skuqën qiellin e Parisit, Bota shtangu dhe mbajti frymën për një çast.Një nga Kryetempujt dhe ndertesat më të bukura e madhështore që ka krijuar mendja njerëzore u duk se do të zhdukej përgjithmonë në atë lëmsh të zjarrtë që të kujton Ferrin Bibliko-Dantesk.Fatmirësisht ajo u mbajt në këmbë si një kollos i plagosur.Notre... 

KDNJ mbanë tryezën mbi përdorimin zyrtar të gjuhës, shkrimit dhe simboleve krahas kapitullit XXIII dhe XIV

Këshilli për të Drejtat e Njeriut (KDNJ) ka mbajtur sot tryezën : “Përdorimi zyrtar i gjuhës, shkrimit dhe simboleve – harmonizimi me kapitullin XXIII dhe XIV të Marrëveshjes për bashkimin e Serbisë me BE-në “. Pjesëmarrës në tryezë ishin drejtues të Këshillt Kombëtar Shqiptar, pushtetit lokal, përfaqësues të Trupit Kordinues, OSBE-së, mediave etj.Fillimi i tryezës... 

Valon Murati: Gjithë qytetarët Maqedonas duhet ta votojnë Blerim Rekën

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati i ka dhënë mbështetje kandidatit shqiptar për president të Maqedonisë së Veriut, Blerim Reka. “Shqiptarët dhe gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut duhet ta votojnë Blerim Rekën për president”, thuhet në thirrjen e Muratit. Postimi i Murtait në Facebook: Shqiptarët dhe gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut duhet... 

KONKURS “Binak Alia – Kullë e Lavdive, Akademi e Pleqnive”

“Botimet TROPOJA” dhe Gazeta e Alpeve “Tropoja”, në nderim të emrit e veprës të veprimtarit atdhetar, politik e juridik, Binak Alia i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, i bajrakut të Krasniqes të Malësisë së Gjakovës, prijtar e luftëtar i betejave kundër otomanëve dhe serbëve e malazezëve për mbrojtjen e tanësisë etnike kombëtare shqiptare, për bashkim kombëtar, për shtet... 

Thaçi: Takimi i Berlinit do të jetë takim krejt rutinor

Më 29 prill do të mbahet Samiti i Berlinit. Me ftesë të Angela Merkelit dhe Emmanuel Macronit atje do të jetë edhe Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Presidenti nuk është shprehur optimist për zhvillimet që mund të dalin nga takimi i Berlinit. “Në Berlin, s’do do të ketë as varrim as lindje, do të jetë takim krejt rutinor. Nuk do të ketë as propozim për status... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch