Home » Author Archive

Edi Rama: Dialogu vazhdon, Merkel e Macron do të angazhohen personalisht

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka parë Samitin e Berlinit që mblodhi liderët e Ballkanit dhe Bashkimit Evropian si një zhvillim pozitiv për shqiptarët. “Mendoj që përkundër të gjitha atyre që kam parë të ziejnë në kazanet e Tiranës dhe Prishtinës, ky ka qenë një moment jashtëzakonisht pozitiv”. “Ka pasë një rëndësi të veçantë për shqiptarët sepse... 

Hysen Ibrahimi: Letër presidentit Trump

I dashur President Trump: Embargo totale, duhet vënë edhe Serbisë sepse ajo hapur e mbështet Maduron! I dashur President Trump, Embargo totale, përveç Kubës duhet vënë edhe Serbisë sepse ajo hapur e mbështet Maduron dhe janë në një vi me Kubën. Jo vetëm Maduron, por Serbia mbështetë çdo politikë që është kundër jush. Ajo, formalisht deklarohet për marëdhënje të... 

Haradinaj: Morëm “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka pasur një takim me ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer. Haradinaj deklaroi se ka marrë “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave. Pas takimit me ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, morëm “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave. Faleminderit Kancelares Merkel... 

Publikohet strategjia e Francës për Ballkanin Perëndimor

Ambasada franceze në Maqedoninë Veriore publikoi sot Strategjinë e Ballkanit Perëndimor, miratuar me kërkesën e presidentit francez Emmanuel Macron, me qëllim të afrimit më pranë vendeve të rajonit dhe për të plotësuar dhe, siç thuhet, të mbështesë aktivitetet e BE-së për t`i afruar ato në Evropë. Strategjia u botua në frëngjisht, maqedonisht dhe shqip në faqen e internetit... 

Angela Merkel: T’i sjellim në rrugë të drejtë Kosovën dhe Serbinë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në një konferencë për media para fillimit të Samitit të Berlinit ka thënë se janë bërë bashkë me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, për të diskutuar çështje të ndryshme të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel ka thënë se në këtë diskutim do t’i japim një shtysë këtij rajoni pasi që është në interesin e tyre. “Këtu... 

Thaçi: Pajtimi do të jetë i pamundur për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja nuk e njohin pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se në hapjen e Samitit të Berlinit, është diskutuar për bashkëpunimin rajonal dhe pajtimin. Në një postim në Facebook, Thaçi tha se situata dhe relacionet janë në nivel të ulët, prandaj në rrethana të tilla shumë iniciativa të mira nga Procesi i Berlinit kanë mbetur pa u realizuar. “Kjo situatë e keqe nuk mund të tejkalohet... 

Merkel dhe Macron, paqebërësit e Ballkanit

Në Ballkanin Perëndimor, idetë nacionaliste si zgjidhje konflikti janë në kërkesë. Kancelarja Merkel dhe kreu i shtetit i Francës Macron duan të parandalojnë skenarë të tillë në një samit nesër në Berlin. Shkëmbimet territoriale, demarkacioni etnik, rivendosja e grupeve etnike – këto janë ide që kërcënojnë zjarrin që politikanët kryesorë në shtetet e Ballkanit... 

Gjergj Kastrioti në nëntor 1443, përmes Luginës së Preshevës filloi Veprën e Tij!

Lugina e Preshevës, mes tyre disa dhjetëra fshatëra, kanë  edhe sot kujtimin e  paharruar për  Motin e  Madh,veçmas  Shqipëtarëve  katolik të kësaj ane![1]Një  ndër fshatrat e  tillë, është edhe Rahovica. Fshat ky më i madh i  komunës së Preshevës, që ka rreth 1200 shtëpi, me  rreth 6000 banorë.  Falë pozitës  gjeostrategjike, ... 

Serbët kanë bllokuar një furrë të shqiptarëve në Beograd – reagon Pacolli

Një grumbull serbësh, pasditen e së shtunës kanë bllokuar një furrë, pronë e shqiptarëve në Borçë të Beogradit. Me letra që mbajnë hartën e Kosovës nën flamurin serb është mbushur vitrina e këtij lokale, në pjesën e saj të jashtme. Aty po bëhet thirrje se “harmonia është disfatë e djallit”. “Sapo është bllokuar furra e shqiptarëve në Borçë, për... 

Shoqata Kulturore “Dituria”, me disa aktivitete kulturore shënon 23 Prillin, Ditën Ndërkombëtare të Librit dhe Autorit

Ka një javë rresht që Sh.K. “Dituria”, ka organizuar evente kulturore me rastin e ditës ndërkombëtare të librit dhe autorit. Pas promovimit të romanit “Çelësi”, të autorit boshnjak z. Mirsad Hadroviq sot është realizuar një panel diskutimi në ambientet e degës së shoqatës në Bujanoc, ku morën pjesë kryetari i Këshillit Nacional, z. Ragmi Mustafa, profesori në pension... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch