Home » Histori, Lajme » Ayatollah Khamenei dhe Sulltan Rama mbajnë peng demokracinë shqiptare

Ayatollah Khamenei dhe Sulltan Rama mbajnë peng demokracinë shqiptare

Nga Azgan Haklaj

Rezistencë për ekzistencë 
Mbaroj teatri politik në Partinë Demokratike 
Nuk mbulohet dielli me shoshë 
Pas përfundimit të seleksionimit, skualifikimit, të kanditaturave si në Big Brother nga mubashët blu dhe kontestimit nga baza e Partisë Demokratike në mënyrë dermuese të “përzgjedhurve” të imponuar sidomos të atyre që e mbanin veten për lidership dhe përpjekjeve të stërmundimshme e grotekse për ta mbuluar këtë kataklizmë politike duke urdhëruar strukturat që të terhiqen nga kjo farsë politike dhe shpallja e rezultatateve qesharake si psh në Qarkun e Tiranës ku nga 140 kandidatë u eleminua vetëm 1 të kujton kohën e diktatorit Enver Hoxha dhe votimin 99.99%, por pavarësisht ketij aktrimi të sforcuar mediatik nuk mbulohet dielli me shoshë.Natyrshëm lind pyetja?!Kur baza  e partisë të konteson kaq masivisht po populli nesër?!Humbja e identitetit të partisë misionare të Kombit Shqiptar të Partisë Demokratike me slloganet utilitare “bashkëvuajtës e bashkëfajtorë” apo “me ne ftojnë të gjithë”, apo apo ai me absurdi “edhe njëherë votoni për Doktorin”.Zevendësimi i idealistëve, i qëndrestarëve që sakrifikuan fort e bënë rezistencë për ekzistencë gjatë tre dekadave me inkuiziorët e gestapos rozë, të diktaturës dhe neodiktaturës, me ikanakët që udhëtuan si Megelani nëpër botë, me puthadorët e kundërshtarëve të përdorur si kontraceptivë nga Sulltan Rama që u kthyen tani pasi e nuhatën prag pushtetin është panorama me e dhimbshme e këtyre viteve të vështira në shtëpinë e lirisë të cilën Erion Velia merr guximin ta quaj “Big Brother”.Demokratë e demokrate të Shqipërisë:Unë personalish bëj përgjegjes për këtë situatë z Sali Berisha, i cili është kthyer shembëlltyrë e shëmtuar e Ayatollah Khameneit.Doktor, po ju drejtohem edhe njëherë publikisht pas tre dekadash nga kur ju morët timonin e Partisë Demokratike, partisë së parë antikomuniste në historinë e Shqipërisë, e që në fakt nuk rezultoj ashtu!Ishte levizja historike e dhjetorit 90- të, e studentëve idealistë (e jo e atyre që genjejnë tash 30- vite duke veshur padrejtësisht mantelin e saj), e cila gjeti përkrahjen e fuqishme nga qytetarët e punëtorët, të përsekutuarve të regjimit komunist e populli shqiptar, nga SHBA- ja e Europa demokratike, një lëvizje e cila në fillim kishte karakter thjesht ekonomik e social që u shnderrua shpejt në lëvizje politike për demokraci e pluripartitizëm.Kjo lëvizje ua mundësoj ju dhe shumë kolegëve si ju të merrnit në dorë frenat e saj e të rreshtoheshit në një front të ri këtë herë ballë për ballë partisë shtet e regjimit të saj diktatorial të cilit ju i kishit sherbyer me devotshmëri e kishit njohur vetëm privilegje.Shtrohet pyetja, a ishte kjo një ndarje e sinqertë me të kaluarën, e për më tepër një përpjekje e vendosur për të çmontuar në çdo hallkë të tij pushtetin e ideologjinë e sistemit kriminal e për ti hapur me në fund rrugën demokracisë, shtetit të së drejtës, mirëqenies ekonomike e progresit në vendin me të vuajtur, më të varfer e të shtypur në kontinentit tonë??!!Demokracia e sotme si një sistem politik i kombeve të civilizuara të botës euroatlantike është e iluminuar nga filozofët e shquar francezë, anglezë e gjermanë të shekujve 17- 18- 19 dhe nga parimet e ideologjisë kristiane në themel të të cilave qëndron individi, të drejtat, liritë dhe dinjiteti i tij.Demokracia del kështu në fund të fundit një sistem rregullosh e ligjesh kundër absolutizmit, tiranisë, oligarkëve e kastave të cilat duan një sundimtarë të përjetëshëm!Qëndrimi ndaj krimeve të diktaturave nacional fashiste e komuniste e denimi i krimeve të tyre ishte alfa dhe omega e demokracive europiane pas Luftës së Dytë Botërore dhe atyre të Europës Lindore e saj Juglindore të pas viteve 90- të.Asnjë sistem demokratik nuk mund të jetë i shëndetshëm dhe i sigurtë në rrugën e tij pa denuar me vendosmëri e ligj krimet e diktaturave dhe pa e realizuar dekomunistizimin.A i bini mohit djallit?! Kjo është pyetja që të drejtojnë në kisha e katedrale priftërinjtë përpara se të japin dokumentin e pagëzimit.Ju zoti Berisha, akoma pa marrë frerët e pushtetit përmes parullës” bashkëvuajtës e bashkëfajtorë” bëtë dashur apo padashur pakt me djallin duke i barazuar xhelatin me viktimën.Është njësoj si të mbyllësh në një kafaz ujkun me qengjin, e tu thuash të dy jeni fajtor.Zoti Berisha!”Miku i mirë njihet në ditë të vështira”  thotë një fjalë e urtë popullore”.Duke e hedhur prapa krahëve modestinë jam i detyruar të ju kujtoj se në momentet me të vështira për ju në vitin 1997- kur Shqipëria digjej flakë e shumë njerëz, madje edhe ish kolegu juaj, pedagogu i mjeksisë, i ndjeri Zabit Brokaj kërkonin kokën tënde së unë së bashku me Sali Lushën, Mustaf Tahirajn, (vëllain e deshmorit, komisarit Adem Tahirajt rënë në krye të detyrës) e disa demokratë të tjerë qëndrestarë kemi dalë e të kemi pritur 15 km larg Qytetit të Bajram Currit, në guroren e Fierzës dhe të ofruam sigurinë tënde fizike, kur shteti se bënte dot e ministri i brendshëm i asaj kohe Belul Çelo të bënte thirrje të kthehesh në rrugë.Pas mitingut elektoral të tensionuar së bashku me ish pushtetarët lokal, përfaqësues të PD të kam percjellur shendoshë e mirë për kryeqytet duke shmangur përplasjet e dhunshme.Të njëjtën gjë kam bërë edhe në vitet 2009  dhe në vitin 2013 duke të pritur me qindra artistë në sheshet e qytetit të Bajram Currit të cilët kishin ardhur në Sofrën Dardane.Të prita me qindra artistë dhe mijëra qytetarë duke ju bërë thirrje qytetarëve të Malsisë së Gjakovës të votonin Partinë Demokratike megjithëse mi kishe rënë dy herë vizë emrit dhe mbiemrit tim, por duke mbrojtur kauzën për të cilën kisha sakrifikuar pa asnjë hatërmbetje.I kishe rënë vize emrit tim, ish deputetit që ishte votuar në mënyrë plebishitare ndonëse ndodhj në qeli dhe doli deputet me pranga në duar.E kështu veprove në të gjitha ciklet zgjedhore në vijimësi të përzgjedhjes së kandidatëve për kryetar bashkie e për deputet të Kuvendit të Shqipërisë.Hakmarrja juaj arriti deri aty sa sehitët e besnikët tuaj pas ardhjen në pushtet e larguan edhe bashkëshorten time nga puna.Ju dhe emisarët tuaj u sulët ndaj kujtdo që mbante mbiemrin Haklaj pa dallim bindjesh politike për ti fshirë si Shurdhahun apo burbonët nga faqja e dheut por nuk ia arritët.  I deshpëruar e i trishtuar nga deshtimi që nuk i shuajte si farë. Në panik të madh zbrazët këtë ditë gjithë mllefin dhe urrejtjen patologjike të akumuluar ndaj familjeve e fiseve të Malësisë së Gjakovës ( Tropojës) e u munduat të ndezni përsëri konflikitin.Doktor, nuk besoj se ka shqiptar që është ndier mirë pavarësisht bindjeve politike kur dëgjoj ligjeratën tuaj në emisionin opinion në televizionin Klan:”Azemin e vrau shteti, Haklajt i vrau shteti në kombinim, bashkëpunim me familjet e viktimave”, pra duke i shitur lirë edhe këto të fundit.Ish Presidenti i Shqipërisë, ish Kryeministri i saj deshmoj publikisht se shteti shqiptar ka ushqyer e bërë vetëgjygjësi duke bashkëpunuar herë me njërën palë e herë me tjetrën, pra publikisht deshmove se ke dijeni për ngjarjet.Ku ishte shteti juaj z Berisha që nuk zbardhi Dosjen Tropoja dhe vrasjen e shekullit të Azem Hajdarit, megjithëse kishit premtuar publikisht disa herë?!Ku është shteti i sotëm?A të dëgjoj Sulltan Rama?Ku janë organet ligjzbatuese?Por po kthehem edhe njëherë tek hakmarrje juaj politike ndaj meje në parti!Edhe pse ju jeni hakmarrë në vijimësi ndaj meje delegatët e kuvendeve kombëtare të Partisë Demokratike me zgjidhnin vazhdimisht anëtar të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike.Paradoksi qëndronte këtu se edhe pse isha zgjedhur në organin me të lartë të demokratëve familjarisht ishim pa punë, por në të gjitha fushatat elektorale mbeshtetëm fort Partinë Demokratike në Malësinë e Gjakovës ( Tropojë), Tiranë e kudo nëpër Shqipëri.Nuk jam penduar aspak, por më duhet të ju kujtoj z Berisha se e mora PD- në e Tropojës të shpartalluar, inekzistente fare dhe ia dolëm ta çojmë në rezultatin 8 me 0.E mbani mend Doktor, edhe mua me patët keshilluar si Azem Hajdarin të largohesha për disa kohë për të shpëtuar por nuk ika!Qëndrova fort doktor, përmes plumbave, tankeve e blindave dhemb për dhemb me segmentet kriminale të shtetit.Pagova një kosto të lartë personale e familjare, për faktin se gjithmonë në pushtet apo opozitë kam qenë ndër frymëzuesit e drejtuesit e të gjitha fushatave elektorale vendore e parlamentare në Tropojë i etiketuar nga kundërshtarët politikë si demokrat fanatikë e perkrahës i vendosur i Sali Berishës.U përballa me disa atentate të menyrave të ndryshme deri tek tritolet duke humbur në këto beteja qëndrestarin Syl Lushaj, simbolin e fjalës së lirë Shotë Haklaj, por nuk u tërhoqa doktor, nuk ika si mbatharakët zvarranikë sherbëtorë të diktaturës që tani keni zgjedhur.Nuk jam penduar aspak sepse gjithçka e kam bërë me ndergjegje e vullnet të lirë pa kërkuar asgjë si shpërblim.Sot pas dy dekadash pas atyre kohërave të vështira shoh se PD e Tropojës, e Kukësit dhe e disa qarqeve të tjera për fat të keq është e përçarë por i kënaqur sepse baza e Partisë hodhi poshtë oligarkët politikë të deleguar nga qendra.Në pranverë mbushen plot 8- të vite që ju dhatë dorëheqjen si Kryetar i PD- së së Shqipërisë Doktor, por e verteta qëndron me fakte të qarta e kokëforta se de fakto ju jeni shnderruar në një Ayatollah Khamen të PD-së dhe me qëndrimin tuaj po e lehtesoni mbajtjen e pushtetit nga Sulltan Rama.Keni infiltruar në vite në parlament, në pushtetin lokal e strukturat e larta të PD-së njerëzit tuaj sepse synymi juaj nuk është rrezimi i Sulltanit që ka instaluar regjimin absolutist por mbajtja nën kontroll të rreptë të Partisë Demokratike sepse vazhdon të mbetet në fuqi pakti që ju keni bërë me djallin.Doktor nëse deshironi vertet fitoren e PD-së ikni  dhe shijojeni rrëzimin e Sulltan Ramës.Degjoma këtë këshillë e mos më mbaj inat që nuk ika unë kur më thatë ju mbathja.E ke të vështirë të ikësh Doktor por, bëje të deshmosh se e deshiron triumfin e Partisë Demokratike dhe të Kryetarit të saj Lulzim Bashës.Beje për hatër të demokratëve të Shqipërisë Doktor!Ik Doktor.Këto ditë një demokrate, intelektuale qëndrestare e shquar në një status të saj shprehej:”Edhe luanin kur mplaket e hanë hienat apo çakejtë”Ndosha nuk e ka patur për ju Doktor.Larg qoftë. Allah Allah.Amen.Ju, ashtu si diktatori Enver Hoxha e adhuroni Robespierin.Nëse nuk e dini fundin e këtij revolucionari që ju inspiron në politikë po jua kujtoj se Asambleja Kombëtare dhe populli i Francës e çoj në gijotinë këtë revolucionar që shembi tiranisë por u shnderrua në diktator gjakatar dhe e përgjaku në emër të lirisë popullin e tij, u bë vrasës në emër të drejtësisë e la pas qindramijëra viktima të pafajshme.Kurse unë besoj dhe kam dishepull Washingtonin, Xhefersonin, Linkolnin, Kenedin, De Gasprin, Adenauerin, Shumanin e Havelin.I urrej modelet si Lukashenko, Putin, Asad, Erdogan të cilët janë gati të vdesin me armë në dorë e të mos e leshojnë pushtetin.Doktor, egoja juaj për të sunduar në prapaskenë si lideri suprem i Iranit është jo vetëm e rrezikshme por edhe qesharake, kur ta mendosh se jemi një vend në mes të Europës, anëtar i Natos e kandidat për në BE.Kjo ego e juaja është sponsorizuar nga Sulltan Rama të cilit i shërben për ta mbajtur gjatë pushtetin.Aleatët e Shqipërisë i kanë të gjitha mjetet, menyrat e arsenalin e nevojshëm për tu hequr spaletat ayatollahëve e sulltanëve të vetëshpallur, por e vetmja mënyrë për ta lënë pushtetin në demokraci janë zgjedhjet e lira e demokratike.Nëse deshironi që Sulltan Rama të ikë dhe Lulzim Basha të çertifikohet si Kryeministër i Shqipërisë hape ti i pari krahun Doktor sepse vetëm kështu i hap rrugë Partisë Demokratike e opozitës së bashkuar të permbysë qeverinë kriminale të sektit të rilindjes!Kur të ikësh ti Doktor ik edhe Gramoz Ruçi.Filozofi i lashtë grek Heraclitus na ka lanë si postulat ligjin e unitetit dhe luftës së të kundërtave, të cilin Hegeli e ka quajtur kontraditë e ndërveprimit.Dua të ju sjell në kujtesë se në një kongres të Partisë Demokratike kur përballë si kundërkandidat për kryetar kishit Genc Pollon patriarku i PS Dritëro Agolli bëri thirrje publike për të votuar për ju.Pak më sipër theksova se ka 15 vite që emisarët e tu të hapur e të fshehtë me parti e pa parti e kanë bllokuar kanditaturën time.Të njëjtën gjë bënë dhe së fundmi në Tropojë, por demokratët e kësaj treve ju treguan me votë sa ju vlen lekura kanditaturave tuaja preferenciale.Po ju them publikisht se isha i gatshëm të sfidoja ballë për ballë këdo në në mejdanin politik, jo vetëm në Tropojë por në çdo zonë të Shqipërisë por  Sulltani ynë me miratimin e kodit zgjedhor duke burgosur verdiktin e sovranit edhe 4 vite të tjera dhe parandaloj renien e sfidantëve në fushë për të mundur kakistokratet dhe oligarkët politikë.Forca ime nuk qëndron tek pushteti, pasuria e intriga.Janë me mijëra demokratë e demokrate nga veriu në jug, njerëz të thjeshtë, intelektualë, artistë me të cilët u rrita në protestat e betejat për demokraci.Njerëzit e lirë e patriotë të këtij vendi janë frymëzimi dhe aseti më i çmuar që kam në jetë pas familjes time.Edhe njëherë ju bej thirrje të ikni z Berisha, e ta lejoni PD-në dhe z Basha të vijë në pushtet.Sulltan Rama në timon e ju në prapaskenë nuk mund të jeni zotër të përjetshëm të këtij vendi.Koha e Ayatollahit dhe Sulltanit po perëndon.Sovrani do ta thotë fjalën e tij.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch