Home » Lajme, Ndërkombëtare, Opinione » BASHKESIA NDERKOMBETARE ESHTE E DESHTUAR NE BALLKAN!

BASHKESIA NDERKOMBETARE ESHTE E DESHTUAR NE BALLKAN!

mona-agrigoroaieiMona Agrigoroaiei

Ne qasjen e bashkesise nderkombetare per gjetjen e nje menyre zgjidhjeje te konflikteve ne Ballkan, ajo ka deshtuar pasi nuk ka perdorur nje menyre per zgjidhje te konflikteve, por vetem per menaxhim te tyre. 
Pra, “konfliktet” ne Ballkan nuk jane te zgjidhura, por te akulluar, ato ekzistojne dhe do te shperthejne ne te ardhmen. Eshte dallimi midis procesit dhe rezultatit.
Rezultat nuk ka, eshte vetem nje kalim procesi i deshtuar.
Procesi i negociimit dhe nenshkrimit te marreveshjeve antishqiptare te Konculit, Ohrit dhe Rambujese eshte i deshtuar dhe kerkohet ZGJIDHJA – RIBASHKIMI KOMBETAR SHQIPTAR.
Pse eshte kjo zgjidhja?
Ka shume arsye.
Populli shqiptar jeton ne trojet e veta autoktone ne Ballkan, por i ndare dhe i pushtuar nga sllavo-greket.
Dhe ka te drejte te ribashkohet ne trevat e veta kombetare ne nje shtet te vetem, Shqiperia Etnike, sepse ceshtja shqiptare eshte ceshtje koloniale.
Menaxhimi defektuoz i “konflikteve” ka anashkaluar dhe mbytur pikerisht zgjidhjen e problemit kolonial shqiptar, pasi qe shqiptaret u detyruan te pranojne padrejtesisht se jane minoritet ne trojet e veta.
Ky menaxhim defektuoz eshte luftenxites, sepse nuk ka paqe e stabilitet ne rajon pa ribashkim kombetar.
Luftenxites nuk jane shqiptaret, por pikerisht kolonialistet dhe do te thosha se bashkesia nderkombetare ka deshtuar ne Ballkan perfundimisht.
Rezultati shihet ne Bosnje ku cetniket serbomedha kane marre pjese ne nje referendum antishteteror jolegjitim. Ata nuk kane ushtruar te drejten e vetevendosjes, sepse edhe pra entiteti i tyre eshte artificial, produkt i pazareve te Milloshevicit, por kane keqperdorur mundesine e referendumit per qellime cetnike serbomedha.
Por, mbase e ardhmja kur konfliktet ne Ballkan do te kthehen mund te jete edhe e afert, pas rezultatit te referendumit ne Republiken Srpska! Atehere, duhet te shtrojme pyetjen: a ndikon dhe si do te pasqyrohet kete referendum cetnikesh ne zgjidhjen e ceshtjes shqiptare dhe si?

Rumani, 30 shtator 2016

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch