Home » Lajme, Ndërkombëtare, Sport » Botërori 2018 – Franca në finale të Botërorit 2018

Botërori 2018 – Franca në finale të Botërorit 2018

Franca është finalisti i parë i Botërorit 2018 pasi fitoi ndeshjen në në StPetersburgkundër Belgjikës me një rezultat minimal prej 1-0. Sulmi nga belgët këtë herë u neutralizua plotësisht, dhe mbrojtësi Umtiti ishte një hero në anën e kundërt duke shënuar golin e vetëm në gjysmëfinale e Botërorit. Francezët luajtën taktikisht më mirë se kundërshtarët, ata krijuan më shumë shanse dhe përsëri do të luajnë në finalen e madhe, dy vjet pas humbjes nga Portugalia në ndeshjen për EURO 2016.

Ndeshja më e mirë e francezëve u shpërblye në fillim të pjesës së dytë nga Samuel Umtiti.

Në përgjithësi ishte një fitore e merituar nga francezët ndërsa në finale do të takohen me fituesin e çiftit tjetër gjysmëfinales mes Anglisë dhe Kroacisë.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch