Home » Kulturë, Lajme » BOTOHET NR. 13 E 14 I GAZETËS SË ALPEVE TROPOJA

BOTOHET NR. 13 E 14 I GAZETËS SË ALPEVE TROPOJA

Këto ditë doli nga botimi numri 13 e 14 i Gazetës së Alpeve Tropoja (dy numra bashkë, me 32 faqe), e cila gjendet në tregun e shtypit në të gjithë Shqipërinë e në të gjithë Kosovën, etj.

Në këtë numër do të lexoni:

1.- Gjakovë, përqafoje zhvillimin që e meriton, Kosovë, mbaje Gjakovën që të përket- kryeartikull nga Ardian Gjini- kryetar i komunës së Gjakovës.

2.- Rruga ndërkombëtare Gjakovë- Tropojë merr emrin “Kongresmeni Eliot Engel” – nga Halil Ahmeti- zv/drejtor i Gazetës për Kosovën.

3.-Heroi Bylbyl Breçani i Tropojës nderohet nga Kryeministri i Kosovës Haradinaj me dekoratën “Gjergj Kastrioti- Skënderbeu”- nga Shkëlzen Ujeza e Valdet Ermali.

4.-Zek Nokshiqi dhe shqiptarët e Teksasit- nga Ramiz Lushaj

5.- Në Gjakovë: Eliot Engel nderon mikun e tij, kongresmenin Tom Lantos.

6.-Brezat do të udhëtojnë me mikun e madh Eliot Engel – nga Besnik Dushaj- kryetar i Bashkisë të Tropojës.

7.– Engel: – “Mund të udhëtosh anembanë botës si amerikan, por askund nuk do të trajtohesh aq mirë se sa nga miqtë tanë shqiptarë”.

8- “Nuk ka forcë në botë që të vendosë në diskutim aleancën shqiptaro-amerikane”-  nga Ilir Meta- President i Republikës së Shqipërisë.

9.- E Ngarkuara me Punë (ambasadore) e Amerikës në Shqipëri vizitë në Qafë Morinë e në Tropojë.

10. – “Vizitë” Engeliane”- komenton Sabit Bytyçi-

11.- Peja nderon Eliot Engel/ Eliot Engel nderon Pejën/. Harry Bajraktari- Krenaria e Pejës/Peja krenare me Harry Bajraktarin/.

12.- Kongresmeni Eliot Engel në Pejë- nga Harry Bajraktari- Nderi i Kombit.

13.- Shenjtëria e Amaneti stërgjyshor për Komb, Atdhe e Flamur të Bylbyl Breçanit – nga Zenel Kuçana- Prefekti i Qarkut të Kukësit.

14.-Ushtarakë të lartë tropojas nderojnë Akademinë Perkujtimore për Bylbyl Breçanin.

15.- Ne sot nuk jemi për të ndarë dhimbjen, por krenarinë me të gjithë juve

– nga Jashar Ramadani- vllau i Heroit të Kombit Agim Ramadani, shef i Kabinetit të Ministrit të Mbrojtjes të Kosovës.

16.- “Mirë se erdhët, Mirditë…!”- /Besnik Paci, grupi i Mirditës me këngën për Agim Ramadanin dhe personalitete mirditore në Akademinë Përkujtimore për Bylbyl Breçanin, Tiranë, 24 qershor 2019)

17.- Heroi Bylbyl Breçani i Flamurit Shqiptar në Betejën e Koshares- Fjala e kolonel Feriz Trezhnjeva- këshilltar i Ministrit të Mbrojtjes të Kosovës.

18.- Ne jemi krenarë si familjarë për Bylbyl Breçanin- nga Erzen Breçani

19.- Dy fjalë për Heroin e Kombit, Bylbyl Breçani

20.- Nurie Mehaj, e para dhe e vetmja shofere shqiptare në botë që drejton një maune 40 tonëshe- nga Ramiz Lushaj

21.- Lugu i Baranit ndriçon historinë dhe ngritë lavdinë e qëndresës gjatë historisë – Nga Rrustem R. Berisha-Kosovë.

22.- Atdhetari Metë Bajraktari i mbajti besë e fjalë…- nga Xheladin Gjonaj

23.- Harry Bajraktari e Rrustem Geci shpallen “Qytetar Nderi” të Tropojës

24.- Në ecje të mirë drejt së ardhmes (Portret për Patrik Çaçin-Tiranë)- nga Ramiz Lushaj

25. – Një vizitë në Geghysenin e të parëve të mi/ Vizitë “Kompleksit Memorial”në Koshare – dy shkrime nga Harry Bajraktari- Nderi i Kombit

26.– Një nga rrugët më të bukura të Tropojës emërtohet me emrin “Harry Bajraktari”

27. – Shkolla Shqipe në Teksas

28.- Të kujdesemi për varret e të parëve tanë në Nokshiqin e lavdisë shqiptare – nga Zekë Selim Nokshiqi në Teksas – SHBA

29.- Aksioni i Shqiptarëve për Varrezat e Nokshiqit në Plavë

30. – Rregullimi i Varrezave të Nokshiqit, një nismë humanitare kombëtare

31.- Isuf Kamer Çelaj, trashëgimtar i denjë i Shtëpisë së Çelës, bashkëluftëtar i ngushtë i Shemso Ferrit në mbrojtje të trojeve shqiptare të Plavë- Gucisë – nga Ali Demushi – Shkodër

32.- Ali Daci u nderua me titullin “Qytetar Nderi” i Pejës – nga Ismet Azizi

33. – Njeriu i thjeshtë Hysni Ali Haxhiaj rrezatonte mirësi – nga Agron Isa Gjediaj

34.– Ahmet Korenica, një nga përfaqësuesit e shquar të Gjakovës e Malësisë së saj dhe i Rrafshit të Dukagjinit- nga Gani Qarri – Zvicër

35.- “Eliot Engel flet shqiptarisht”- një libër i ri për kongresmenin amerikan botohet në Tiranë

36. – “T`u rrit`të ndera o Avni Ponari!”

37.Tirana International Hotel & Conference Centre dhe Ram Geci

38.- “Dasma e Vitit”, Albani e Mona në “Amazona” të Kosovës – nga Ardita Lushaj

39.- E gëzofshi njëri-tjetrin, biri im, u trashëgofshi me plot fëmijë të shëndetshëm dhe të bukur ! – nga Islam Lauka

40.- Hysen Papa, vizionar largpamës për Tropojën- nga Selim Hasanpapaj – Tiranë

41.- Hysen Papa, vizionar me aftësi të veçanta nxitëse, frymëzuese dhe mobilizuese – nga Sulejman Madani – Durrës

42.- Njeriu i ndryshimit, organizatori model, punëtor i vendosur…. – nga Çel Hajdari- Tropojë

43.Mirënjohja dhe respekti ynë, për të gjithë ju, është i pakufishëm! – nga Petrit H. Papa

44.- Fituesit e Konkursit Poetik për Heroin e Kombit Bylbyl Breçani

45.- Nga Tropoja po thërret luani- nga Dibran Fylli – Prishtinë

46.- Elegji për Bylbylin e Lirisë – nga Agim Bajrami – poet nga Çamëria

47.- Nikaj Mertur – rrjedha historike e fshatit Curraj i Poshtëm – nga studiuesi Pjetër Meta Perpali

48.- 168 punonjës të Policisë së Shtetit, të shpallur “Dëshmor i Atdheut”

49.- Agjensia turistike “Tirana Metropol”

50.- Takimi i Plavë-Gucisë

51.- Botimet Tropoja

52.- Krismat e fundit të Nokshiqit – nga Naser Vuçetaj në Plavë

53.- U shua një nga pishtarët e demokracisë, Sejdi Iljaz Peka i një prej familjeve të mëdha të Hasit e Shqipërisë – nga Lulzim Basha , kryetar i PD të Shqipërisë

54.- Peka, shembull i pashoq i personalitetit që i shërben kombit – Ina Zhupa, zëdhenëse e PD të Shqipërisë

55.- Visari ynë – nga Zmajl Metaliaj, Dragobi, Tropojë

56.- “Plaku” iku i ri – nga Mustaf  Danaj, Amerikë

57.- “Emal”- shtëpi botuese, studio grafike e shtypshkronjë në Tiranë

58.- “Etern’ars” (II) i Migena Arllatit të Gjakovës – nga Kujtim Agalliu – shkrimtar, publicist

59.- Në Sallah e Kasaj: një epope shqiptare, një masakër sllave – nga Riza Çelaj–Tropojë

60. – Refleksione rreth librit jetëshkrimor, “Gjurmë, nëpër udhë…” (II të Murat Gecajt- nga prof .dr. Kolë Tahiri, – Bruksel, Belgjikë

61.– “Sigal Uniqa Group Austria” – Mendo sa e thjeshtë është të sigurohesh online”- (Reklamë)

62.- Limit.al – portal i ri shqiptar me mbi 7 milionë vizitorë

63.- Shoqata “Drini”, Gjakovë-Shkodër, me kryetar Halil Ahmetin e Gjakovës

64.- Klinika dentare “Hydajet Ponari”- një nga klinikat më moderne të Shqipërisë, në rrugën “Petro Marko” në Tiranë.

65.- Fotografi nga Kristaq Janushi-Tiranë, Shkëlzen Rexha-Gjakovë, Besnik Paci-Kosovë, Mal Berisha-Tiranë, Ardita Lushaj -Tiranë, Isuf Çelaj -Tiranë, Sabit Bytyçi -Amerikë, Halil Ahmeti -Gjakovë, Can Tahiri -Tropojë, Rrustem R.Berisha- Kosovë, etj.

          Në mesin e muajit gusht 2019 do të dalin nr. 14 e 15 (dy numra bashkë) i Gazetës së Alpeve.

          Më 12 shtator 2019 Gazeta e Alpeve Tropoja ka 1-vjetorin e botimit të numrit të parë të saj.

                                                                             Basri LLESHI                   

                                                          Koordinator i Gazetës për Shijak e Sukth

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress