Home » Lajme, Vendore » Bujanoc – KAMPIONI BOTËROR I KIKBOKS-it, VIZITOI BIPMB-në, SHOQËRITË CIVILE DHE REVISTËN “JEHONA”

Bujanoc – KAMPIONI BOTËROR I KIKBOKS-it, VIZITOI BIPMB-në, SHOQËRITË CIVILE DHE REVISTËN “JEHONA”

Kryetari i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Nexhmedinef. Saqipi, pati  nderin dhe krenarinë, qënë selinë e tij, nëBujanoc, ta priti solemnisht kampionin botëror të Kikboksit nga Belgjika, z. EdvikAbdulahi.

Gjatë këtij takimi të ngrohtë vëllazëror, u bisedua për rezultatet e arritura në fushën e sportit  luftarak të Kikboksit, në të cilëndisciplinë Edviku, ka shënuar suksese të nivelit botëror, duke siguruar titullin e kampionit botëror, për disa vjet rresht.

Kryetarii BIPMB-së, Nexhmedinef. Saqipi, e përgëzoi për fitoret e arritura bashkëvendësin e vet Edvikun, duke  i shprehur gadishmërinë përkrahje të mëtejme të begatimit të karrierës së tij prej sportisti të talentuar.

Mbreti I Kikboksit në botë, z. Edvik Abdulahi, është me origjinë nga Tërnoci, Komuna e Bujanocit, i cili që nga viti 1993, jeton dhe vepron në Belgjikë.

Edvik Abdulahi e njoftoi kryetarin e BIPMB-së, Nexhmedinef. Saqipi, përfunksionimin e Klubitmë  të madh dhe më prestigjioz në Belgjikë WKF,WPKA, (ISKA),  president I së cilës është prejshumë vitesh. Nga ky klub kanë dalë emra të dalluar të këtij sporti luftarak, të cilët shërbejnë si truprojë të shtetarëve të ndryshëm botërorë.

Kampionit botëror të Kikboksit, EdvikAbdulahit, i kambetur merak të mbrojë titullin e kampionit në Tiranë, vitin e kaluar, me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Për këtë iniciativë, ai, personalisht kazhvilluar takime dhe me ambasadorin shqiptar në Bruksel Ilir Tepelena, por mjerisht një nismë e tillë nuk u realizua në mungesë të fondeve.

Edvik Abdulahi, gjithashtu, është president I Lëvizjes shqiptare “JEMI NJË”, në të cilën organizatë jo qeveritare, janë të përfshirë shumë emra dhe personalitete të njohur të publikut shqiptar nga Shqipëria, Kosova dhe trojet e tjera etnike.

Edvik Abdulahi, pati rastin të takojë edhe përfaqësuesit e shoqërisë civile nga Bujanoci, Bashkësinë Kulturore Shqiptare “Perspektiva”, Shoqatën Humanitare “Horizanti” dhe revistën “Jehona”, e cila nënumrin e ri të saj, do të prezantoj më gjerësisht takimet e zhvilluara të këtij kampioni botëror të Kikboksit.

NgaTërnoci PRESS

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress