Home » Lajme

Ranë ngjarjet në Shkup dhe e pamë që…… Nuk i besohet buzëqeshjes së ujkut

‎“Asnjë popull tjetër i botës në të cilën ne jetojmë, nuk është aq i panjohur për evropianët e perëndimit për sa i përket prejardhjes, historisë dhe gjuhës, sa shqiptarët  (Johan Tunman, 1774, Leipzig     )                                                                                      ... 

Fjala e prof. Ermir Xhindit në ceremoninë e dhënies së titullit Dr. Honoris Causa shkrimtarit Fatos Kongoli në Universitetin “Ismail Qemali” – Vlorë

Miq të pranishëm,   Të respektuar kolegë,   kam nderin, e me shumë përgjegjësinë, që në emrin Tuaj të paraqes e të shpjegoj vlerën e Fatos Kongolit si personalitet i kulturës shqiptare, të dëshmoj kuptimin e punës së tij, që, po ngutem ta them qysh në krye, është ai i një Akti të pashembullt moral të kryer me mjetet e letërsisë, Akti i Rizbulimit e i Çlirimit të... 

Botëkuptimet e gabuara mbi radikalizmin, gënjeshtrën dhe “haramin”

Shkruan: Nehat Hyseni Aktualisht, opinioni shqiptar i Luginës, sikur ka filluar të polarizohet reth temës se a kemi dukuri brengosëse të radikalizmit dhe ekstremizmit islamik, apo jo? Reagimi i një hoxhe ndaj këtij diskursi aktual, na paraqitet me një titull bombastik: “Propaganda Millosheviqiane instrumentalizon radikalizmin e dhe ekstremizmin islamik në Luginë të Preshevës”,... 

Tetë persona janë arrestuar, Çavkov është shkarkuar nga Shtabi operativ

Për ngjarjet e djeshme të dhunshme në Kuvend, në të cilën janë lënduar disa deputetë në Stacionin Policor Gazi Babë janë arrestuar tetë persona me të cilët ende po punohet, ka informuar zëvendës ministri Jordan Lamanovski, cili shtoi se është siguruar video material për identifikim dhe zbulim të autorëve të mundshëm. Lamanovski ka kumtuar se me shtabin operativ pranë MPB-së... 

Kaos në Maqedoni: Pas zgjedhjes se Telat Xhaferit per kryetar Kuvendi mbeshtetesit e Gruevskit hynë dhunshëm në Kuvend, grushtojnë Zaevin gjersa ne gjendje te rende shendetsore nga sulmet e protesuesve eshte kryetari i LRPDSH-se z. Zijadin Sela

Turma u fut në sallë, pasi deputetët e koalicionit LSDM-BDI, Aleanca për Shqiptarët, votuan Talat Xhaferin për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë.  Disa nga protestuesit goditen liderin opozitar Zoran Zaev, duke  e përgjakur atë. Policia ishte spektator në këtë rast Qindra protestues, mbështetës të VMRO DPMNE-së, kanë hyrë dhunshëm në sallën e Kuvendit të Maqedonisë dhe kanë... 

KKSH – PËRSHËNDET LIRIMIN E RAMUSH HARADINAJT

KUMTESË Këshilli Kombëtar Shqiptar dhe kryetari i këtij institucioni të lartë, nga Lugina e Preshevës, Jonuz Musliu, me kënaqësi ka pranuar lajmin për vendimin e Gjykatës  në Colmar të Francës, për lirimin pa kusht të ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. i cili që nga 4 janari, i këtij viti, u pat ndaluar nga autoritetet e Bazelit, në bazë të një fletarresti të... 

​Gjykata në Colmar të Francës ka vendosur që ta lirojë ish-kryeministrin Ramush Haradinaj

Gjykata në Comar ka refuzuar kerekesën e Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinjat kështu ai është liruar. Mbi të rëndonin akuzat e autoriteteve të Serbisë për, siç thuhet, krime lufte të kryera në periudhën e viteve 1998-1999. Në gjykatë ishin  shkuar zyrtarë të vendit, ndërkohë që jasht saj, janë mbledhur një numër i madh i qytetarëve, të cilët po presin vendimin... 

Riza Halimi në RTS deklason në debat zyrtaret serb

Në emisionin “Upitnik” të Radio Televizionin e Serbisë mysafir në studio ishin kryetari i PVD-së Riza Halimi, drejtori i së ashtuquajturës Zyre për Kosovën e Qeverisë së Serbisë Marko Gjuriq dhe kryetari i Trupit Koordinues për Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë Zoran Stankoviç. Zyrtarët serbë përgjat tërë debatitit u munduan që fokusin e emisionit ta orientojn në deklaratën... 

Qiro Truhelka- albanologu kroat

Interesimi i Qiro Truhelkës për albanologji nuk ishte i kufizuar vetëm një fushën e folklorit, përkatësisht mbledhjes dhe botimit të tij, por ai u interesua në mënyrë të veçantë për gjuhën, të drejtën zakonore (kanunet shqiptare, përshkrime të disa normave nga këto kanune ruhen në dorëshkrim që janë para atyre të Sh. Gjeçovit), besimet, doket, ritet e ndryshme, thënë ndryshe,... 

PAPA FRANCESKU E PRITI DOD DOÇIN NË SELINË E SHENJTË NË VATIKAN

Shënjtëria e Tij, Papa Francesku priti në audiencën e Tij në Selinë e Shenjtë në Vatikan Dod Doçin, shqiptarin atdhetar nga Lura, biznesmenin bajemirë të kompanisë “Lura” në Tiranë, veprimtarin kombëtar panshqiptar. Në shtatorin 2014, kur Papa Francesku ishte për Vizitë në Shqipëri Dod Doçi ishte pjesmarrës i vlerësuar, elitar, në ceremonitë protokollare në Tiranë. Herët,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch