Home » Lajme

Serbia nuk lëshon pe: s’ka marrëveshje për telekomin

Bisedimet 20 orëshe të ndërmjetësuara nga BE, nuk kanë sjellë marrëveshje konkrete që Kosova ta marrë kodin telefonik 383. Serbia nuk lëshon pe në këtë çështje . Një takim maratonik që ka zgjatur rreth 20 orë, ka përfunduar në Bruksel pa marrëveshje konkrete ndërmjet delegacionit të Beogradit dhe Prishtinës për kodin telefonik. Në agjendë, temë kryesore ishte përfundimi... 

A “po i bashkohen” vërtet Kosovës yjet si Shaqiri e Xhaka?

Sipas një shkrimi të publikuar fillimisht nga kosovapress, nën shenjën “ekskluzive”, del se Xhaka, Shaqiri, Tarashaj dhe Jonuzaj do t`i bashkohen Përfaqëseuses së Ksovës. “Pas Milot Rashicës, Alban Mehës, Herlolind Shalës, Sinan Bytyqit që tashmë kanë konfirmuar ardhjen e tyre në përfaqësuesen e Kosovës, tani radhën e kanë yjet e mëdhenj të Kosovës”. Kështu fillon... 

Këshilli Nacional kërkon që përkthyesit e lektorët për përkthim të teksteve në gjuhën shqipe të caktohen nga Ministritë përkatëse të Shqipërisë dhe të Kosovës

K U M T E S Ë     Këshilli Kombëtar Shqiptar sot iu ka drejtuar Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Zhvillit Teknologjik të Republikës së Serbisë lidhur me caktimin e përkthyesve dhe lektorëve për tekstet shkollore për shkollat fillore në gjuhën shqipe i paraparë në Memorandumin e bashkëpunimit në fushën e botimit të teksteve mësimore me përmbajtje në gjuhën shqipe. Këshilli... 

Cili na është ky farë Panajot Barka ?

Të përdorësh faqen zyrtare të Universitetit të Gjirokastrës për të propaganduar hapur se “Shqipëria e jugut nuk ka ekzistuar”, këtë më mirë se Panajot Barka nuk ka kush ta bëj. Prej disa ditës, Departamenti i Gjuhës, Letërsisë dhe Qytetërimit Grek, e akredituar pranë Universitetit të Gjirokastrës ka hedhur një material filmik me ideator Panajot Barkën, ku sipas tij “Zona... 

Serbia do të duhej kushtëzuar nga BE-ja: Të pranoj Republikën e Kosovës dhe ndalë dikriminimin në Medvegjë,Bujanoc dhe Preshevë

Parlamenti i Serbisë dha betimin e legjislaturës së re nga zgjedhjet e 24 prillit 2016 dhe votoi kabinetin e ri qeveritar.z.Aleksandar VUÇIQ,Kryeministri vazhdoi mandatin sikurse edhe z.Ivica DAÇIQ,zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i Punëve të Jashtme të cilët edhe do të ken rolin dominantë dhe krysesor. Edhe kjo përbërje e qeverisë dhe parlamentit do të vazhdojn të mbajn... 

Shkupin e mori turku …

O zot, mos lejo që në kohë të sprovave të mëdha dhe të jashtëzakonshme ta humb durimin dhe guximin ,e mbi të gjitha mos lejo ta humb drejtpeshimin…” – i thoshte vetes At Gjon Nikollë Kazazi (1702-1752) i Gjakovës, ne shënimet e tij. Unë si autor i këtij shkrimi  nuk dëshiroj të ngarkohem, me mëkatin e dyshimit të padëshiruar por koha ka me tregue dhe mund të thuhet se kjo... 

MOS TË LUHET ME NXËNËSIT DHE TESKTET MËSIMORE TË SHKOLLAVE NË GJUHËN SHQIPE NË LUGINË TË PRESHEVËS!?

1./Edmond de Amiçis :”Sill ndër mend për një çast se ç’lëvizje e çuditshme bëhet në gjithë botën! Kudo njerëzit kanë nevojë për dritën e shkollës, për diturinë. Sa në errësirë do t’ishte bota pa to. Mendo sa të mjerë janë ata njerëz e popuj që nuk dinë ç’është mësimi dhe shkolla.”/   Plan-programet dhe tekstet mësimore të jenë unike për të gjitha... 

Letra e mikut , këshila për kombin

Fahri jam si ti, jam me ty, por – ai përtej teje a është si ne të dy, si janë të tjerët mbrapa nesh, në të djathtë dhe të majtë, ose në një rreth më të gjerë, apo edhe në shumë rrethe të tjerë koncentrikë. Në kohë më të hershme, kur vajzat e fejuara, bënin gati pajën, një plakë u rrinte pranë.Kishte ndodhur një herë duke endë pëlhurë, shiu që kishte filluar,... 

Zbulim i rrallë arkeologjik në Serbi

Një Gusht i nxehtë si ky  i sivjetmë , ndoshta nuk është i rrallë në histori . Diku,  jo  shumë  larg nga  ne  ( shifni nga harta e postuar ) ndodhet një vend- mrekulli arkeologjike , Viminicianum ; i cili sipas serbëve ishte një kryeqytet i provincës  Moesia , i kohës Romake . Tani në historinë e re Viminicianum është në Serbinë Lindore , afër qytetit  Kostolac.| Thuhet... 

PLAGJIATURË

Ka katërmbëdhjetë vjet (2002), që për herë të parë më është vjedhur kopertina e pasme e monografisë “Avdyl Dura me bashkëluftëtarë për Shqipërinë Etnike”, Prishtinë, 1998 nga Muzeu i Kosovës, përkatësisht na autori, mr. Mehmet Gjoshaj. Ka tetë vjet (2008), që po ashtu, nga i njëjti libër më është vjedhur e njëjta kopertinë nga Adem Ajvazi. As njëri as tjetri nuk... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch