Home » Lajme

REPUBLIKANËT E KOSOVËS MENDOJNË EDHE PËR LUGINË

Të dielën e 17 janarit, Republikanët e Kosovës, në Gjilan e mbajtën Kuvendin e parë zgjedhor, me moton: “Për një Kosovë më të mirë”. Punimet e Kuvendit Zgjedhor të Degës së Republikanët e Kosovës, i konsideroi të hapur Valdete Sadriu, e cila fillimisht e përshëndeti kryesinë e partisë, të prirë nga Faton Kurti, kryetar e Selver Xhelili, nënkryetar, pastaj mysafirët nga... 

Shoqëria dhe shteti

Me shekuj kanë vuajtur shqiptarët, kanë vuajtur nga të huajt, por edhe nga të vetët, kanë vuajtur se jo rrallë shqiptari ka shitur shpirtin, dhe i shituri, “jeniçeri” i historisë, por edhe i riu (moderni) u shit për pak mall, për pak pasuri, nuk ishin pak ata që bashkëpunonin me të huajin, i lidhte dashuria e madhe e interesit, dhe u derdh shumë gjak për të shpërlarë të palarën,... 

Shërbëtoret e Serbisë hapin xhamia neper Europë

Pse shqiptarët e mërgatës nëpër Europë pa fije kontrolli ndaj vetvetes po bëhen shërbëtor të shërbimeve sekrete ruso-serbe dhe po i “ndjekin” mësimet fetare nëpër xhamitë ( pa minaret ) të hapura posaçërisht për ta? E dinë burrat e botës që fëmijët e tyre po bëhen vegla të lira po të atyre shërbimeve? Miku nga Zvicra shkruan: “Hapja e Xhamive te shumta ne zonat ku... 

FLAKA E LIRISË

Muaj i parë në Kalendar Nuk është tjetër veç Janar Që fillon me Flakadanë Anë për anë nëpër Gjilan   Flakë e ndezur xixa stralli Nuk luhatet për së gjalli Sa t’ketë jetë deri n’amshim Rron i freskët një kujtim   Me jehonë nëpër breza Për heronj dhe varreza Një lavdi burrave të dheut Që i lanë një nam Atdheut   Brez pas brezi fitil flake Nuk u zbehe nuk... 

Shqipëri të raft pika !

Jemi dhe nuk jemi ; po kallet Shqipëria dhe po heshtet . Shqipëria ka marrur flakë , flake e cila nuk ka të ndalur. Zjarri i madh e ka kapluar Shqipërinë dhe nënëlokja heshtë ; heshtë edhe Mali i Tomorrit , heshtë malësia e Shkodrës , heshtë malësia e Gjakovës , heshtë Shkumbini , heshtë Korça, heshtë Skrapari , heshtë Vlora heshtë gjuha shqipe; heshtë lashtësia ! Po digjet... 

Leo Freundlich: Serbët masakruan 7 mijë shqiptarë në një ditë me 1912

Leo Freundlich në librin e tij përshkruan kronikat e gazetave europiane për krimet e forcave serbe ndaj shqiptarëve ne Kosove ne vitet 1912-1913. Po i shpërfaqim disa prej tyre.   Më 12 nëntor të 1912-ës, gazeta “Daily Chronicle” (Kronika ditore) kishte raportuar se masakrimi i mijëra shqiptarëve i kryer nga serbët ishte fakt i pamohueshëm. Afër Shkupit – 2000 shqiptarë myslimanë... 

82 vjet më parë u vra me pabesi Hasan Prishtina, Babai i Kombit

U mbushën 82 vjet që nga data e 13 Gushtit të vitit 1933,  kur në qytetin e Selanikut u vra në pabesi dhe mizori Hasan Prishtina. Gjatë viteve të qëndrimit tim në Selanik në arkivat e këtij qyteti zbulova një gazetë të vjetër që përshkruante ngjarjen e vrasjes së atdhetarit të shquar Hasan Prishtina. Në gazetën “Maqedonia e Re” e datës 14.8.1933,1933, ishte botuar fotografia... 

GËZIM PESHKËPIA: KOMANDANTI I BURGUT QË NUK MË DENONCOI KUR SHAVA NGA NËNA ENVER HOXHËN

Foto e Gezim Peshkepisë,  bere ne hetuesi,  gjate torturave.   Ne koke i duket nje plage nga goditjet,  marre nda dosja hetimore e tij.   Bisedoi Nebil Çika Sot ne emisionin tim” Rrno per me tregue” ne Shijak TV,  dua te prezantoj per ju Z.  Gezim Peshkepia,  pinjoll i nje familje te madhe dhe te njohur ne Shqiperi, me kontribut qe nga fillimet e idese se shtetit shqiptar deri... 

BEQIR AJAZI: PROKURORI IM ,NJË FASHIST I KTHYER NË KOMUNIST. NJOHJA ME HOXHËN PËRBALLJA ME SHEHUN. ABAZ KUPI E PËRZURI POPOVIÇIN NGA KONFERENCA E PEZËS

Bisedoi Nebil Çika Bisedë ne “Rrno per me tregue” në Shijak TV me Beqir Ajazin: Veprimtar politik, gazetar, përkthyes. Lindi më 20 korrik 1920 në Dibër të Madhe. Kreu Liceun e Korçës. Gjatë Luftës së Dytë Botërore punoi në Ministrinë e Kulturës Popullore, Agjencinë Telegrafike Shqiptare dhe gazetën “Bashkimi i Kombit”. Mori pjesë në kongresin e Legalitetit, 1943.... 

SHKOLLËS “ABETARJA” I TRANSFEROHET MËSUESJA E ABETARES!…

Lajmi i medieve publike-lokale të Ferizajt, se mësuesja e shkollës së Softajve “Abetarja”, me një vendim të DKA-s së Ferizajt, po transferohej në një shkollë tjetër, në Papaz, duke i lënë nxënësit në klasën e dytë, krijoi një pakënaqësi të madhe te fatosat dhe prindërit e tyre. Kjo është një papërgjegjësi e institucioneve komunale arsimore a trysni politike, që luhet... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch