Home » Lajme

Çdo raketë e SHBA-së do të rrëzohet nga Rusia

Ambasadori i Rusisë në Liban ka thënë se çdo raketë e nisur në Siri nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të rrëzohet. Alexandar Zasypkin këto komente i ka dhënë duke iu referuar një deklarate të presidentit rus Vladimir Putin si dhe shefit të shtabit të forcave të armatosura ruse. Sipas tij çdo nisje e raketave amerikane, janë një hap që mund të shkaktojë përshkallëzim... 

Gjykata e Hagës e dënon me 10 vjet burg Sheshelin

“Ultra nacionalisti Vojisllav Sheshel shpallet fajtor”, është titulli i televizionit zviceran “SRF”, ndërsa më pas tregon se ish lideri i radikalëve serbë dënohet me 10 vjet burg, por s’do të shkojë në qeli. Dhoma e Apelit e Tribunalit të Hagës ka dënuar Vojislav Sheshelin me 10 vjet burgim. Ai akuzohet për krimet më të rënda kundër civilëve jo-serbë në Kroaci, Bosnjë... 

Më 13 prill 2018 (e premte), promovohet libri “Misionarja e paqes”, kushtuar Ambasadores së Paqes Lumturi Vladi

Ftesë   Me kënaqësi ju ftojmë të bëheni pjesë e promovimit të librit    “Misionarja e paqes”,    kushtuar Ambasadores së Paqes Lumturi Vladi.   E premte, 13 prill, ora 13:00 Salla “Unesco”, Muzeu Historik Kombëtar – Tiranë   Ju mirëpresim!     Me respekt,   Irena Toçi   Drejtore e Përgjithshme Botimet Toena   Botimet... 

Doli nga shtypi libri ”LULET E VENDIT TIM” (Poezi për fëmijë) i autores Emine S. Hoti

Nga Hysen Ibrahimi Recension     Förslöv-Suedi, 10.4.2018   Doli nga shtypi libri i titulluar ”LULET E VENDIT TIM” (Përmbledhje me poezi për fëmijë) i autores Emine Hoti – anëtare e kryesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI – Albani”, Suedi.   Një libër i mirë me vlera, patjetër se të nxitë t’a thuash kritikën... 

DEBAT PUBLIK, ME TEMËN: “DIVERSITETI FETAR DHE NDIKIMET E HUAJA NDËR SHQIPTARË”

N J O F T I M                           Shoqata për Trashëgimi dhe  Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës, me seli në  Preshevë                            O R G A N I Z O N    DEBAT PUBLIK, ME TEMËN: “DIVERSITETI FETAR DHE NDIKIMET E HUAJA NDËR SHQIPTARË”   Koha dhe vendi i mbajtjes: e enjte, më 12 prill 2018, ora 17,... 

Diaspora Shqiptare e Amerikës e interesuar të investojë në sistemin bankar në Kosovë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka pritur përfaqësuesit e Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare me seli në SHBA, të kryesuar nga presidenti Nazar Mehmeti, sekretari i Përgjithshëm Ismet Smajli dhe drejtorin Naim Dedushaj. Guvernatori Mehmeti falënderoi delegacionin e Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në SHBA për interesimin... 

Talat Xhaferi është shprehur skeptik për hapjen e kufirit Miratoc-Llojan

Kjo paraqt një lajm të keq për shqiptarët e Kumanovës dhe Likovës, për të cilët hapja e këtij vendkalimi ka rëndësi të veçantë për lidhje me familjarët e tyre në Luginë, transmeton Gazeta Lajm. Sipas Xhaferit Beogradi paraqet problem edhe pse deri tani dihej se në pjesën serbe janë kryer të gjitha përgatitjet e nevojshme. Për këtë arsye kanë lindur dyshime se Reçica dhe... 

Gjuriq: Thaçi po bën thirrje për luftë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka reaguar pas deklaratës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se “kërcënimeve të Serbisë do t’u përgjigjemi sikur 19 vjet më parë”. Gjuriq ka thënë se me këtë deklaratë, Thaçi, po kërcënon me armë dhe po bën thirrje për luftë, shkruan Tanjug, përcjell Klan Kosova. “Thaçi nuk po e fsheh më... 

Kosova- superfuqi e xhudos

Nga Skënder S.KAPITI Xhudistet kosovare janë sot krenaria më e madhe kombëtare me të cilat krenohen kudo shqiptarët.   Në çdo evenimet dhe turne nderkombëtar, europian dhe botëror të sportit të xhudos, ku kanë garuar vajzat shqiptare të Kosovës, ato i kanë  dhuruar  asaj medalje, krenari dhe lavdi duke ngritur lart prestigjin dhe imazhin e shqiptarëve dhe të shtetit të Kosovës,... 

Haradinaj dhe përfaqësuesi i Departamentit Amerikan flasin për Ushtrinë e Kosovës

Në këtë takim u bisedua për situatën aktuale në Kosovë dhe rajon, procesin e transformimit të FSK-së në Ushtrinë e Kosovës, dialogun Kosovë – Serbi, etj. “Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë një rol jetik për të gjitha proceset nëpër të cilat po kalon Kosova”, ka thënë Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit me drejtorin për Çështjet... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch