Home » Lajme

Kryetari Musliu Uron Kosovën për anëtarësimin në UEFA

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), Jonuz Musliu shpreh përgëzimet më të sinqerta për anëtarësimin e Kosovës në Federatën Evropiane të Fudbollit. Anëtarësimi i Federatës së Fudbollit të Kosovës në Federatën Evropiane të Fudbollit, pra në UEFA është një e arritur e madhe jo vetëm për fudbollin në Kosovë, por edhe për vetë Republikën e Kosovës e cila gradualisht... 

DITA E SHËN GJERGJIT NË PRESHEVË

Shkruan : Xhemaledin SALIHU Hyrje Festimi i Ditës së Shën Gjergjit në Preshevë dhe gjetiu, tek shqiptarët ndodhi dy ditë,  fillon në mbrëmje, më 5 maj dhe gjithë ditën, më 6 maj. Dita e Shën Gjergjit, sipas kalendarit gregorina festohet më 6 maj,ndërsa sipas kalendarit Julian festohet më 23 prill. Dita e Shën Gjergjit është festë tradicionale e shqiptarëve nëpër të gjitha... 

Petro Luarasi: Skënder Luarasi në tempullin shilerian.

 Bota e qytetëruar nderon kujtimin e kolosit të kulturës gjermane Fridrih Shiler (Johann Christoph Friedrich von Schiller, 10.11.1759 – 9.5.1805) kushtrimi i të cilit për unitet dhe liri të njerëzimit (në vargjet ‘’Ode gëzimit’’) nën ritmin e muzikës bet’hoviane (‘’Simfonia e nëntë’’) mishëron himnin dhe vizionin e Bashkimit Europian. Nga mesazhet universale të tempullit... 

Recensio – SHAQIR FONIQI ME VEPRA E TIJ KA ARRITUR BINDSHËM BESIMIN TE NJERZIT KRIJUES

Suedi/Förslöv, 04-05-2016 Libri i ititulluar”SHAQIR FONIQI -MAESTRO I GAZETARISË” i autorit Xhemail Peci, është njëri ndër libratmëprezantuestënjëgazetarishqiptar, që pasqyron në hollësi punën dhe veprimtarinë e tij. Pra, autori Peci, i rreket një pune serioze, duke dëshmuar me fakte se autori ka ndjekur me përpikmëri punën e gazetarit të shquar të gazetarisë shqiptare, z.... 

Si dhe kur lindi simboli serb 4C?

Në propagandën vetmashtruese të Serbisë se 4 C është e vjetër sa vet historia ata vat janë viktimat e një rrene të madhe me të cilën rriten dhe vdesin . Slogani i tyre ““ Vetëm  harmonia i shpëton serbët” (Samo sloga Srbina spasava, Cамо слога Србина спасава ) është vetëm se një sllogan nacionalist pa kurrëfarë baze historike. Në mediet serbe shkruhet... 

Pranimi në UEFA: Lajmi më i mirë pas Pavarësisë

Votimi i UEFA-s pro pranimit të Kosovës si shteti i 55 i saj, në Prishtinë u konsiderua ngjarja më e madhe pas shpalljes së Pavarësisë më 17 shkurt 2008. Kosova tani pret njohjen nga FIFA Pranimi i Kosovës nga Unioni i Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA) si shteti i 55-të i saj, është pritur me entuziazëm të madh nga qytetarët, sportdashësit e institucionet e Republikës së Kosovës.... 

Civilizimi i Danubit ( Kultura e Vinçes ) – Më e vjetra në botë !

Para se të kaloj në shtjellimin e temës e cila i rrëqethë historianët dhe arkeologët më në zë në botë të cilët me plot fakte e mbrojnë të vërtetën historike se gati çdo gjë filloi mu rreth Danubit dhe në jug te tij deri në Detin Egje; dua të shprehi indinjatën time si pjesëtar i një kombi , (të vetmit trashëgimtar të gjallë të kësaj kultureje dhe këtij civilizimi që... 

PANAIRI KOMBETAR I LIBRIT “FIERI 2016” / 5 – 8 MAJ 201

  Çelet në Fier në datat 5 – 8 Maj, në ambientet përpara ish-Turizmit, Panairi Kombëtar i Librit.   Të ftuar do të jenë personalitetet më të njohura të letrave, shkrimtarë, poetë, akademikë, përfaqësues të medias e politikës, të cilët vijnë nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia.   Ceremonia e hapjes mbahet më datën 6 Maj, ora 11.30, ku do të marrin pjesë... 

Etimologji: Arsyeja pse gjuha shqipe i shpëtoi asimilimit-gjuhësor turk

Nga :Mili Butka #(Aleksander Hasanas) Gjuha turke dhe gjuha shqipe kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë për një periudhë kohore gati 500 vjeçare. Kjo ka bërë që disa elemente të fjalëformimit të gjuhës turke të kenë ndikuar në gjuhën shqipe, fjalë të leksikut turk ende vërehen në gjuhën tonë të përditëshme. Por ajo që dua të sjell sonte nëpërmjet këtij studimi... 

Krimet e Mehmet Fatihut në Shqipëri nga Mihael Kritopulos (1410 –1470 )

Ekzaltimi fetar i një lufte që perceptohej si luftë e shenjtë kundër të pafeve, kur Perandoria Osmanengriti male me kufoma shqiptarësh, që shërbenin si legjitimim e përligjje e pushtimeve.Në librin “Kronikat e Tursun Beut”, vijnë dëshmi të panjohura nga kronikani i Sulltan Mehmetit II, pushtuesit të Kostandinopojës, Ballkanit dhe Shqipërisë. Këtu më poshtë janë të plotë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch