Home » Lajme

Urime! Reagimet pas votës pro të parlamentit të Maqedonisë

Me entuziazëm reagojnë Bashkimi Europian dhe Greqia pasi Parlamenti i Maqedonisë hapi rrugën për ndryshimin e emrit të vendit. Me një shumicë të ngushtë prej dy të tretash u vendos në Shkup për ndryshimet kushtetuese. Athina e përdori për gati tre dekada me radhë si mjet presioni çështjen e emrit duke bllokuar integrimin e Maqedonisë në BE dhe anëtarësimin e saj në NATO. Ujdia... 

Limaj: Nuk dialogojë me Serbinë jashtë asaj çka parasheh Kushtetuta

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka thënë se Nisma nuk pranon të dialogojë me Serbinë jashtë asaj çka parasheh Kushtetuta e Kosovës. Ai tha se do të shkojnë të bisedojnë por sipas tij, me asnjë çmim kjo parti nuk ulët në tavolinë të bisedimeve për të dëmtuar shtetin e Kosovës. Nga Malisheva, Fatmir Limaj u ka bërë thirrje partive politike në Kosovë të mbajnë... 

Haradinaj: Ushtria e Kosovës si çdo ushtri e botës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se ushtria e Kosovës nuk e ka asnjë element më të vogël në mandat se sa ushtritë e vendeve në botë dhe është mbrojtëse. Haradinaj gjatë takimit me strukturat e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Obiliq, tha se janë duke punuar intensivisht që liberalizimi i vizave të ndodhë brenda këtij viti. Ai përmendi edhe Ligjin për... 

Diplomatja gjermane Stoehr: Korrigjimi i kufijve janë e vetmja zgjidhje e asgjëje

Edhe ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott, ka kundërshtuar ndarjen e Kosovës, por ka shtuar se edhe Status Qou-ja është e rrezikshme për tensione dhe konflikte të reja. Plani i dy presidentëve Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vucic për të korrigjuar kufijtë në baza etnike mes Kosovës dhe Serbisë, duket se nuk ka marrë miratimin e politikës gjermane, pavarësisht se për këtë vendim... 

Lutfi Haziri ka folur sot për Luginën / video/

Ai i tha portalit të ri `Pista.news`, se zgjidhja e problemit të Kosovës Lindore është kauzë e tij, nga e cila nuk lëviz dhe nuk tërhiqet për asnjë çmim. Ai thotë se ajo çka u është bërë atyre për vite të tëra nga Serbia, është padrejtësi politike dhe Kosova ua ka borxh që t`ua zgjidhë problemin.      Read More »

Hashim Thaçi ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, me të cilin ka bashkëbiseduar për bashkëpunimin e gjithmbarshëm ndërmjet dy shteteve. Presidenti Thaçi, ka falënderuar ministrin turk, për mbështetjen që i ka dhënë popullit dhe shtetit të Kosovës në të gjitha periudhat.    Në këtë takim është biseduar... 

LSDM-ja paralajmëron padi ndaj VMRO-DPMNE-së

LSDM-ja përgënjeshtron të gjitha pretendimet e VMRO-DPMNE-së, e cila akuzoi shumicën për kërcënime, shantazhe dhe tentim për blerje të deputetëve të VMRO-së. Nga partia e Zaevit paralajmëruan padi për VMRO-në e cila disa minuta më herët tha se deputetët e saj gjatë gjithë ditës janë shantazhuar dhe kërcënuar për sigurinë e tyre dhe të familjeve së tyre. Nga VMRO-ja kërkuan... 

Kuvendi i Maqedonisë me 80 vota pro dhe 39 kundër, miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër votimit me 80 vota për, VMRO-DPMNE-ja insistoi në votim individual, duke u shprehur secili deputet një nga një. Edhe pas votimit individual u konstatua se 80 deputetë kanë votuar pro ndërsa 39 kundër. Vlladanka Aviroviq ka votuar pro, gjithashtu edhe Sashe Vasilevski, Elizabeta Kançevska-MIlevska gjithashtu kanë votuar pro ndryshimeve kushtetuese. Edhe  deputeti Kërste... 

Rruga e vetme e Maqedonisë nga të gjithë skenarët post-referendum është BE dhe NATO

AZGAN HAKLAJ Referendumi për emrin e Maqedonisë Veriore kristalizoi qartë dy kahjet e faktorit politik në shtetin fqinj, që mbahet në këmbë nga faktori shqiptar, për të cilin janë të interesuara drejtëpërsëdrejti, jo vetëm Tirana dhe Prishtina zyrtare por edhe opinioni publik mbarë kombtar, SHBA dhe BE. Shqiptarët e Maqedonisë treguan edhe njëherë se ata kanë zgjedhur perendimin... 

Liderët përshëndetin votimin për ligjet për ushtri

“Gjithmonë duke nderuar atdheun dhe në shërbim të të gjithë qytetarëve. Bijat dhe bijtë më të mirë të vendit, ushtarët e Republikës së Kosovës”, ka shkruar presidenti në facebook ku ka postuar edhe një video të FSK-së. Votimin e pakove për shndërrimin e FSK-së në Ushtri e kanë përshëndetur liderët e institucioneve dhe partive politike. “Gjithmonë duke nderuar atdheun... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress