Home » Lajme

Kuvendit Komunal i Gjilanit – drejtuar Parlamentit të Kosovës për të zhvendosurit shqiptarë nga Lugina

Sot në Seancën  e  Kuvendit  Komunal  të  Gjilanit të filuar në ora 10:00     Një  Rekomandim drejtuar  Parlamentit  të  Kosovës  për të zhvendosurit shqiptarë nga Presheva , Bujanoci  dhe  Medvegja     Sot në këtë seancë kërkuam,që të nxirret një akt që ka peshën , rëndësin e një institucioni më të lartë legjislativ lokal duke treguar me shkrim arsyeshmërin... 

RTP lajmet 23 Shtator 2013

14 vjecarja nga Presheva Donika Nuhiu për herë të parë përfaqëson Preshevën në evenimentin kulturor X Factor Albania 3 në Shqipëri.Mbrëmë në audicionin e dytë të  X factorit  Donika  u kualifikua për të vazhduar  garën edhe më tej. Donika për here të parë përfaqëson Preshevën në një eveniment të tillë. Vëllai I Donikës  është mbështetësi kryesor I saj,I cili ... 

Kryetari Mustaf takohet me Ministren e Arsimit të Republikës së Shqipërisë Znj. Lindita Nikolla

INFORMATË Me ftesë të ministres së posazgjedhur të arsimit të Republikës së Shqipërisë znj.Lindita Nikolla, kryetari i Komunës së Preshevës z.Ragmi Mustafa sot po qëndron në Tiranë. Kryetari i paraqiti Ministres problemet e shqipëtarëve në Luginë të Preshevës rreth arsimimit të lartë në shqip, ku mori një përkrahje shum të fuqishme nga ajo, duke marr garancinë që do të... 

LËVIZJA “VATRA” – Planë programi qeverisës për Arsimin

Një ndër prioritetet kryesore të Lëvizjes VATRA pa dyshim është arsimi. Jemi të vetëdijshëm për të arriturat në fushën e arsimit miop ka shumëçka që nuk është bërë dhe ka pasur mundësi të bëhet, mirëpo ka edhe shumëçka që të behët në këtë fushë, andaj ne,Lëvizja Vatra  në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, Ligjin për arsimin parauniversitar gjegjësisht... 

BIPMB: “DIASPORA KA QENË, GJITHMONË, NJË KRAH I FORTË PËR VENDLINDJEN”

Dje, në selinë e BIPBM-së, në Bujanoc, kryetari i këtij institucioni Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe Koordinator për lëndën fetare për  shkollat fillore dhe të mesme të Luginës së Preshevës, priti për një vizitë pune përfaqësuesit  e Bashkësisë  Islame  Shqiptare për  Zvicër  si dhe  kryetarin e Shoqatës Kulturore Humanitare “Jeta“, me seli në... 

CIA kishte paralajmëruar shpërbërjen e Jugosllavisë

CIA në vitin 1990 kishte përpiluar një raport sekret në të cilin ishte paralajmëruar shpërbërja përfundimtare e RSFJ-së dhe konfliktet e përgjakshme. Kjo bëhet e ditur nga burime diplomatike dhe dokumente të siguruara nga disa media serbe dhe kroate. Dokumenti i agjencisë amerikane të intelegjencës CIA bën të ditur se me shkëputjen e Sllovenisë dhe Kroacisë, Jugosllavia do të... 

Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Paqes FFPB shpërndau mjete mësimore falas për 100 fëmijë në nevojë

Në Ditën Ndërkombëtare të Paqes, e cila festohet në të gjithë botën nën moton “Edukimi për Paqen”,  Federata e Familjes për Paqe Botërore  në kuadër të projektit në ndihmë të arsimit për fëmijët jetimë, në Hotel Tirana International shpërndau mjete mësimore falas për 100 fëmijë në nevojë, që fillojnë vitin e ri shkollor 2013-2014. Merrte pjesë edhe Ministrja... 

Daçiq: “Shkëmbimi i territoreve është zgjidhje e përhershme për rajonin, zgjidhje për paqe të përhershme”

 Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar se Kosova është një territor i veçantë, por jo shtet i pavarur dhe se statusi aktual i saj është vetëm një zgjidhje e përkohshme.  “Ne e pranojmë që Kosova është një territor i veçantë, por jo se është shtet i pavarur. Serbia dëshiron të marrë pjesë në rregullimin e jetesës në këtë territor të veçantë”, ka pohuar... 

Libri i dytë elektronik i Fahri Xharrës

Libraria elektronike :”Filozofia Urbane” në Prishtinë e leshoi në qarkullim virtual librin e dytë elektronik të publicistit të njohur nga Gjakova  Fahri Xharra me titull ” E vërteta historike- Shqiptarët Ortodoks të Maqedonisë ” Libri shkarkohet falas duke klikuar në linkun e me poshtëm: http://www.librariaelektronike.com/lexo/85 Libri është vazhdimësi e punës së palodhur... 

Bisedë me piktoren e talentuar Lule Bajraktari, emigrante në Suedi

“GJITHË FRYMËZIMIN TIM E KAM PËR VENDLINDJEN, TOKËN SHQIPTARE…” -Bisedë me piktoren e talentuar Lule Bajraktari, emigrante në Suedi-   Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë     L. Bajraktari i dhuron një pikturë, albanologut suedez, U.Kvik (Boras-Suedi, 14 prill 2012-Foto nga: M.Gecaj)   1.-Kur po e nisim këtë bisedë, znj. Lule, sjell në kujtesë takimin e bukur... 
© 2017 KosovaLindore · RSS · Designed by Kosovalindore · Powered by KosovaLindore